Te szczegóły pozwolą ci odróżnić kunę od łasicy. Zwróć uwagę przede wszystkim na pyszczek i ogon

kuna a łasica fot. Adobe Stock, ihorhvozdetskiy
Jak odróżnić kunę i łasicę? Przede wszystkim są one różnych rozmiarów. Odróżnia je także umaszczenie i rozmieszczenie charakterystycznych białych plam na futerku. Jedna z nich ma pokaźny, puchaty ogon, druga jest zwinna i z łatwością dociera do kryjówek gryzoni. Jak odróżnić kunę od łasicy?
/ 22.02.2024 05:16
kuna a łasica fot. Adobe Stock, ihorhvozdetskiy

Możesz z łatwością odróżnić kunę od łasicy, patrząc na ich pyszczki i ogony, a także rozmiar. Kuna często jest nawet 2 razy większa od swojej kuzynki, ma bardzo puszysty, długi ogon i gładki pyszczek. Łasica zaś ma plamki na pyszczku, a jej ogon jest cienki i pokryty krótkim futrem. Jest też dużo mniejsza i bardziej zwinna. Co jeszcze warto wiedzieć?

Spis treści:

  1. Kuna a łasica: różnice
  2. Czy kuny i łasice są szkodnikami?

Kuna a łasica: różnice

Kuna i łasica są do siebie bardzo podobne i - kiedy pozostają w ruchu - dość trudno je od siebie odróżnić. Jednak gdyby stanęły obok siebie, bardzo łatwo dostrzec różnice między nimi.

Jak rozpoznać łasicę?

Przede wszystkim łasica jest o połowę mniejsza od kuny, ma zwinne i wydłużone ciało, które wydaje się nie mieć kręgosłupa. Na czubku pyszczka łasicy znajdują się charakterystyczne białe plamki, a dodatkowo futerko na całym podbrzuszu i szyi jest białe. Łasica ma średniej długości cienki ogon pokryty raczej krótkim włosiem.

Zimą łasice mogą całkowicie zmieniać swoje umaszczenie na białe. Ze względu na swoje rozmiary mieszczą się w małe norki. Łasice są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy, są bardzo szybkie i płochliwe. Nie zbliżają się do człowieka i są bardzo ostrożne podczas wędrówek.

jak wygląda kuna a jak łasica

fot. Kuna a łasica: różnice (tu: łasica)/Adobe Stock, losim

Jak rozpoznać kunę?

Kuna, w przeciwieństwie do swojej mniejszej kuzynki, jest aktywna zwykle późnym wieczorem i w nocy. Jest za to tak samo płochliwa i nieufna, a jednocześnie chętnie osiedla się blisko człowieka: na poddaszu, strychu czy w stodole. Jej ulubionym zajęciem jest wykradanie jaj z kurnika i atakowanie kur. Charakteryzuje ją pokaźny, puszysty ogon oraz biały "krawacik" na szyi i części klatki piersiowej.

Jest mniej zwinna, niż łasica i trudno jej dostać się do ciasnych kryjówek gryzoni. Może mieć nawet 50 cm długości oraz do 15 cm wysokości w kłębie. Aby odstraszyć kunę, możesz sięgnąć po domowe sposoby lub gotowe odstraszacze (np. imitujące dźwięki naturalnych wrogów kuny - najczęściej borsuków).

łasica a kuna różnice

fot. Kuna a łasica: różnice (tu: kuna)/Adobe Stock, Jon Anders Wiken

Czy kuny i łasice są szkodnikami?

Zarówno kuny, jak i łasice, wyglądają bardzo uroczo i przyjaźnie, ale w gospodarstwach domowych traktowane są jako szkodniki. Łasice atakują mniejsze od siebie zwierzęta, mogą przegryzać kable w ogrodzie czy samochodzie, a dodatkowo mogą przenosić choroby na ludzi i zwierzęta domowe. Jednocześnie łasice uważa się za sojuszników walce z gryzoniami. Jeśli w twoim domu czy ogrodzie zamieszkały np. myszy, jest duża szansa, że to właśnie łasica przyjdzie rozwiązać ten problem.

Kuna porusza się bardzo cicho i zwinnie, a dodatkowo żeruje w nocy, więc naprawdę trudno przyłapać ją na gorącym uczynku. Kiedy zadomowi się u ciebie, znaczy teren przy pomocy moczu i kału, co powoduje bardzo nieprzyjemny zapach. Kuny uwielbiają kraść jajka z kurnika, a także atakować i zagryzać kury.

Kiedy zamieszka na strychu czy poddaszu, często wygryza dziury w warstwach ociepleniowych i styropianowych dachu, przy okazji robiąc też spory hałas. W dzień pozostaje niezauważona i cicha.

Czytaj także:
Jak działa cynamon na nornice?
Skuteczny sposób na szczury
Jak odstraszyć ślimaki?

Redakcja poleca

REKLAMA