Jak i kiedy sadzić żonkile i jak później o nie dbać? Co z nimi zrobić po przekwitnięciu i czym różni się narcyz od żonkila?

kiedy sadzić żonkile fot. Adobe Stock, Jan Schuler
Żonkile to pięknie kwiaty, które możesz uprawiać w gruncie, w donicy i trzymać w wazonie jako kwiaty cięte. Nie mają dużych wymagań i są bardzo popularnym symbolem wiosny. Często zamiennie nazywa się je narcyzami, ale czy słusznie? Czym się różni narcyz od żonkila i jak o nie dbać, aby pięknie kwitły?
/ 23.02.2024 05:02
kiedy sadzić żonkile fot. Adobe Stock, Jan Schuler

Żonkile kwitną praktycznie przez całą wiosnę, przez co są jej pięknym symbolem. Ich intensywny kolor świetnie sprawdza się jako ozdoba stołu i piękna dekoracja wielkanocna. Nie są też trudne w uprawie, za to trzeba się nimi dobrze opiekować, kiedy są w formie ciętej w wazonie.

Spis treści:

  1. Jak wyglądają żonkile?
  2. Żonkile a narcyzy: czym się różnią?
  3. Żonkile: wymagania i uprawa
  4. Kiedy sadzić żonkile?
  5. Co zrobić z żonkilami po przekwitnięciu?

Jak wyglądają żonkile?

Żonkil (żółty narcyz, narcyz trąbkowy) jest rośliną cebulową, wieloletnią, która zakwita wczesną wiosną, najczęściej od marca do maja. Czasem może zdarzyć się, że pierwsze kwiaty wypuści już pod koniec stycznia. Ma bardzo długą łodygę i dekoracyjne, intensywnie żółte kwiaty. Dorasta do maksymalnej wysokości 40 cm. To piękny wiosenny kwiat, które możesz z powodzeniem uprawiać w domu i ogrodzie.

Każdy pęd zazwyczaj zakończony jest drobnymi kwiatami ze spiczastymi kwiatami oraz mocno wydłużonego, wystającego przykoronka. Zwykle na jednym pędzie może być od 2 do 6 kwiatów. To piękna opcja jako kwiaty na Dzień Kobiet - niektórzy uważają, że żółty kolor symbolizuje zdradę, ale żonkile są symbolem szacunku i zaufania. Czasem kojarzone są z nieodwzajemnioną miłością.

narcyz a żonkil

fot. Jak wygląda żonkil/Adobe Stock, Janina_PLD

Żonkile a narcyzy: czym się różnią?

Narcyz jest szeroką grupą kwiatów, do których zalicza się żonkil, czyli narcyz żółty lub narcyz trąbkowy. Każdy żonkil jest więc narcyzem, ale nie każdy narcyz jest żonkilem. Istnieje bardzo dużo odmian narcyzów, większość z nich nie ma żółtych kwiatów, ale bardziej białe, kremowe lub słomkowe. Zdarzają się także dwukolorowe, najczęściej żółto-białe.

Żonkile mają wyraźne dłuższą trąbkę (przykoronek), niż ich kuzyni, a także pachną mniej intensywnie. Narcyzy, szczególnie odmiana wonna i biała wydzielają bardzo mocny, przyjemny aromat.

Żonkile: wymagania i uprawa

Żonkile dobrze sobie radzą zarówno w gruncie, jak i w donicy. Możesz je uprawiać w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, a także w domu. Lubią przede wszystkim żyzne i próchnicze podłoże, a także stanowiska oświetlone lub półcieniste. Nie poradzą sobie jedynie w miejscach całkowicie zacienionych.

W większości żonkile jednak radzą sobie w każdych warunkach i nie mają specjalnych wymagań. Jeśli chodzi o podlewanie, lepiej robić to rzadziej, niż częściej. Raz w tygodniu możesz obficie podlać żonkile i zostawić je samym sobie. W ten sposób na pewno będą kwitły piękne i zdrowe.

Żonkile świetnie sprawdzają się jako kwiaty na rabatki, dobrze wyglądają także posadzone przy ogrodzeniach lub wzdłuż ścieżek.

żonkile w doniczce

fot. Żonkile w doniczce i w gruncie radzą sobie tak samo dobrze/Adobe Stock, OLENA

Kiedy sadzić żonkile?

Żonkile możesz sadzić na przełomie lata i jesieni. Najlepszy termin to przełom sierpnia i września. Jeśli ziemia nie jest przemarznięta ani bardzo podmokła, możesz wysadzać cebule do gruntu jeszcze w październiku, ale warunkiem jest dobra pogoda. Wówczas żonkil wypuści pierwsze pędy wczesną wiosną lub pod koniec zimy.

Jeśli przegapisz ten moment i zastaną cię pierwsze przymrozki albo gdy jesień będzie wyjątkowo mokra, musisz poczekać do następnego roku. Wiosną kup za to gotowe sadzonki i wysadź je do gruntu na przełomie marca i kwietnia.

Żonkile pięknie wyglądają także w wazonie. Pamiętaj, żeby odpowiednio dbać o bukiet kwiatów i nie trzymać żonkili w jednym naczyniu z innymi kwiatami. Żonkile utrudniają przeżycie innych ciętych kwiatów.

żonkile w wazonie

fot. Żonkile w wazonie/Adobe Stock, Diana Vyshniakova

Co zrobić z żonkilami po przekwitnięciu?

Przekwitłe kwiaty usuwaj na bieżąco, aby zrobić miejsce na nowe okazy. Kiedy roślina przekwitnie, oberwij wszystkie pozostałości kwiatów i pozostaw łodygę oraz liście w ziemi aż do czerwca. Kiedy zaczną usychać, obetnij liście, a cebulkę wykop i pozostaw w przewiewnym, ciepłym miejscu na kilka tygodni, nawet do dwóch miesięcy.

Dzięki temu cebula dobrze wyschnie i będzie gotowa do ponownego wysadzenia. Żonkile zakwitają ponownie przez ok. 5-8 lat.

Czytaj także:
Jak dbać o tulipany w wazonie?
Co kwitnie w maju?
Jak dbać o krokusy jesienne?

 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wszystko
-20% na wszystko
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
+
-20% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na naoko-store.pl, w butiku w Poznaniu (Posnania),  Warszawie (Elektrownia Powiśle) oraz Łodzi (Manufaktura). Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
-30% od AVA
-30% od AVA
AVA- to co najlepsze w naturze... więcej»
Kod rabatowy:AVA30
Zobacz
+
-30% od AVA
Online

AVA- to co najlepsze w naturze połączone z możliwościami współczesnej biotechnologii,  pielęgnacja wszech czasów. Rabat 30% na cały asortyment na ava-kosmetyki.pl. Przy zakupach za min. 150 zł przesyłka gratis. Oferta nie łączy się z innymi promocjami.  

Najniższa cena pianki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 31,90 zł. 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 22,33 zł.  

Najniższa cena dezodorantu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 32,90 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 23,03 zł.

Najniższa cena kremu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 44,90 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 32,43 zł.


Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:AVA30
Zobacz
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na całą ofertę kosm... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na całą ofertę kosmetyków marek Bielenda Professional i Supremelab, obowiązuje na www.bielenda.com. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na biżuterię
-20% na biżuterię
Rabat 20% na biżuterię Artelio... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię Artelioni dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Rabat 20% na markę Dr_Irena_Eris
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Rabat 20% na całą markę Dr Ire... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Online

Rabat 20% na całą markę Dr Irena Eris. Oferta dostępna na www.sklep.drirenaeris.com. Nie łączy się z innymi promocjami, nie dotyczy Prosystem Home Care oraz voucherów prezentowych. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
REKLAMA