7 skutecznych sposobów na odstraszenie szpaków!

Nie wiesz, jak efektywnie odstraszyć szpaki? Dzięki tym 7 sposobom raz na zawsze pozbędziesz się tego uciążliwego ptactwa! Koniecznie sprawdź!
/ 7 miesięcy temu
Jak odstraszyć szpaki fot. Fotolia

Szpaki stanowią duży problem niejednego sadownika. Te niepozorne z wyglądu ptaki potrafią w ciągu paru chwil splądrować całe drzewo owocowe. Na atak szpaków szczególnie narażone są czereśnie i wiśnie, a także śliwki, jabłka, truskawki i porzeczki.

Istnieje mnóstwo metod na pozbycie się szpaków, niestety wiele z nich nie zdaje egzaminu. Szpaki to ptaki niezwykle inteligentne, dlatego nie na każdą metodę dadzą się nabrać! 

Przedstawiamy 7 najlepszych sposobów na uporanie się z tymi niszczycielskimi ptakami. Dzięki nim wypędzisz je z ogrodu, albo przynajmniej zredukujesz szkody, jakie w nim wyrządzają.

7 sposobów na skuteczne odstraszenie szpaków

Choć szpaki nie tak łatwo wygonić, to w walce z ich niszczycielską działalnością sprawdzą się całkiem proste metody! 

1. Hałas

Jednym z najpopularniejszych sposobów na odstraszenie szpaków jest hałas. Uwaga jednak, jeśli twój sad znajduje się w pobliżu innych domostw - hałas może zakłócić spokój mieszkańców. Jeśli jednak mieszkasz z daleka od innych ludzi, śmiało możesz skorzystać z tej metody!

Spróbuj rozprawić się z ptakami za pomocą:

  • armatek hukowych,
  • petard,
  • głośnej muzyki z radia.

Odtwarzane nagrania odgłosów atakujących ptaków łownych (np. krogulca) również mogą przynieść oczekiwane efekty.

2. Straszak

Dobrym sposobem na pozbycie się szpaków jest zamontowanie wysoko na drzewie straszaka, który będzie się poruszał pod wpływem wiatru, np. tradycyjny strach na wróble. Inne przedmioty, które mogą wypłoszyć ptaki, to: wiatraczki (dziecięce, plastikowe lub drewniane), balony, taśmy z kaset czy torebki foliowe.

3. Siatki ochronne

Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie straszaka, udaj się do sklepu ogrodniczego po siatkę ochronną. Dzięki założeniu jej na drzewo ograniczysz szpakom dostęp do owoców. Dobrym zamiennikiem siatki są stare firany. Jeżeli twój sad porastają niskie drzewa, warto skorzystać z tej metody, ponieważ zdjęcie siatki nie będzie sprawiało ci trudności - ale szpakom już tak!

Te rośliny odstraszają szkodniki w ogrodzie! Posadź je i zmniejsz szkody!

4. Pistolet na wodę

Skuteczną metodą na odstraszenie szpaków jest strzelanie do nich z pistoletu na wodę. W ten sposób nie wyrządzisz im krzywdy (szpak jest w Polsce pod ochroną gatunkową), ale przestraszysz, dzięki czemu szybko nie odwiedzą twojego ogrodu.

5. Morwa

Szpaki uwielbiają morwę, ponieważ jej czarne owoce stanowią jedną z ich najlepszych przekąsek. Posadź drzewo w pobliżu czereśni lub wiśni, a przekonasz się, że ptaki stracą nimi zainteresowanie.

6. Budka lęgowa

Szpaki w okresie lęgowym zażarcie bronią swojego terytorium przed innymi szpakami, dlatego warto zamontować na drzewie budkę lęgową, w której będą mogły się zadomowić. Niestety musisz zdawać sobie sprawę, że szpacza rodzina będzie żywiła się owocami drzewa, które zamieszkuje. Z dwojga złego, lepiej żywić 6-8 szpaków niż całe stado... Poza tym budka lęgowa może stanowić piękną dekorację twojego ogrodu.

Dlaczego ptaki mogą siadać na przewodach wysokiego napięcia i nic im nie jest? 

7. Sokolnicy

Jeśli samodzielnie nie możesz uporać się ze szpakami, wynajmij firmę świadczącą usługi sokolnicze. Ptaki łowne, np. sokoły, wypuszczone nad sadem, skutecznie odstraszą uciążliwe szpaki. To najlepszy sposób dla osób, które mają w swoim ogrodzie dużo drzew owocowych.

Jeśli twój ogród lub sad nie zajmuje dużej powierzchni, możesz umieścić na drzewach imitację ptaków łownych, np. wypchane martwe sokoły.

Do (nie)widzenia, szpaki!

Zobacz również:

Jak prawidłowo dokarmić ptaki zimą? Jak dbać o wilgotność gleby w ogrodzie? Jak pielęgnować róże?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
polecam takiego z tej aukcji kruk-w-locie-odstraszacz-ptakow-realistyczne-oczy-i6800388783.html ma realistyczne oczyska i jeszcze gratisy otrzymałam od sprzedającego super!