Szpaki stanowią duży problem niejednego sadownika. Te niepozorne z wyglądu ptaki potrafią w ciągu paru chwil splądrować całe drzewo owocowe. Na atak szpaków szczególnie narażone są czereśnie i wiśnie, a także śliwki, jabłka, truskawki i porzeczki.
Przedstawiamy 7 najlepszych sposobów na szpaki. Dzięki nim wypędzisz je z ogrodu, albo przynajmniej znacząco zredukujesz szkody, jakie w nim wyrządzają. Choć szpaki nie tak łatwo wygonić, to w walce z ich niszczycielską działalnością sprawdzą się całkiem proste metody!
Spis treści:
Hałas
Istnieje mnóstwo metod na pozbycie się szpaków, niestety wiele z nich nie zdaje egzaminu. Szpaki to ptaki niezwykle inteligentne, dlatego nie na każdy sposób dadzą się nabrać!
Jednym z najpopularniejszych sposobów na szpaki jest hałas. Uwaga jednak, jeśli twój sad znajduje się w pobliżu innych domostw - hałas może zakłócić spokój mieszkańców. Jeśli jednak mieszkasz z dala od innych ludzi, śmiało możesz skorzystać z tej metody!
Spróbuj rozprawić się z ptakami za pomocą:
- armatek hukowych,
- petard,
- głośnej muzyki z radia.
Odtwarzane nagrania odgłosów atakujących ptaków łownych (np. krogulca) również mogą przynieść oczekiwane efekty.
Straszak
Dobrym sposobem na pozbycie się szpaków jest zamontowanie wysoko na drzewie straszaka, który będzie się poruszał pod wpływem wiatru, np. tradycyjny strach na wróble. Inne przedmioty, które mogą wypłoszyć ptaki, to: wiatraczki (dziecięce, plastikowe lub drewniane), balony, taśmy z kaset czy torebki foliowe.
Siatki ochronne
Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie straszaka, udaj się do sklepu ogrodniczego po siatkę ochronną. Dzięki założeniu jej na drzewo ograniczysz szpakom dostęp do owoców. Dobrym zamiennikiem siatki są stare firany. Jeżeli twój sad porastają niskie drzewa, warto skorzystać z tej metody, ponieważ zdjęcie siatki nie będzie sprawiało ci trudności - ale szpakom już tak!
fot. Adobe Stock
Pistolet na wodę
Skutecznym sposobem na szpaki jest strzelanie do nich z pistoletu na wodę. W ten sposób nie wyrządzisz im krzywdy (szpak jest w Polsce pod ochroną gatunkową), ale przestraszysz, dzięki czemu szybko nie odwiedzą twojego ogrodu.
Morwa
Szpaki uwielbiają morwę, ponieważ jej czarne owoce stanowią jedną z ich najlepszych przekąsek. Posadź drzewo w pobliżu czereśni lub wiśni, a przekonasz się, że ptaki stracą nimi zainteresowanie.
Budka lęgowa
Szpaki w okresie lęgowym zażarcie bronią swojego terytorium przed innymi szpakami, dlatego warto zamontować na drzewie budkę lęgową, w której będą mogły się zadomowić. Niestety musisz zdawać sobie sprawę, że szpacza rodzina będzie żywiła się owocami drzewa, które zamieszkuje. Z dwojga złego, lepiej żywić 6-8 szpaków niż całe stado... Poza tym budka lęgowa może stanowić piękną dekorację twojego ogrodu.
Ptaki łowne kontra szpaki
Jeśli samodzielnie nie możesz uporać się ze szpakami, wynajmij firmę świadczącą usługi sokolnicze. Ptaki łowne, np. sokoły, wypuszczone nad sadem, skutecznie odstraszą uciążliwe szpaki. To najlepszy sposób dla osób, które mają w swoim ogrodzie dużo drzew owocowych.
Jeśli twój ogród lub sad nie zajmuje dużej powierzchni, możesz umieścić na drzewach imitację ptaków łownych, np. wypchane martwe sokoły.
Do (nie)widzenia, szpaki!
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 10.06.2016
Zobacz więcej ważnych porad ogrodowych:
Jak wygląda turkuć podjadek i jak się go pozbyć?
Jak pozbyć się kreta, nie robiąc mu krzywdy?
Sposoby na nornice
Domowe sposoby na mszyce