cynamon na nornice jak działa fot. Adobe Stock, Mike Potter

Rozsyp go w ogrodzie i odstrasz szkodniki w humanitarny sposób. Zobacz, jak działa i jak stosować cynamon na nornice

Jak działa cynamon na nornice? Okazuje się, że skutecznie je odstrasza, ale nie robi im krzywdy. Jest to więc bardzo humanitarny sposób na pozbycie się nornic z ogrodu. Wystarczy rozsypać cynamon w strategicznych miejscach, najlepiej wtedy, kiedy nornice zaczynają żerować. Zobacz, jak stosować cynamon do odstraszania szkodników.
/ 16.05.2023 05:33
cynamon na nornice jak działa fot. Adobe Stock, Mike Potter

Nornice, choć wyglądają uroczo, są uważane za szkodniki i mogą naprawdę zdewastować twój ogród - zarówno ten warzywny, jak i kwiatowy. Na szczęście możesz się ich pozbyć w szybki, a jednocześnie humanitarny sposób. Nie musisz truć nornic ani zastawiać na nie pułapek. Skutecznie odstraszysz je przy pomocy cynamonu. Zobacz, jak to zrobić.

Spis treści:

  1. Jak działa cynamon na nornice?
  2. Cynamon na nornice: jak stosować?
  3. Kiedy żerują nornice?
  4. Co wabi nornice?

Jak działa cynamon na nornice?

Cynamon ma bardzo intensywny zapach, który dla człowieka najczęściej jest bardzo przyjemny, ale na zwierzęta działa odstraszająco. Nawet domowy pupil niechętnie podejdzie do szafek, w których wyraźnie wyczuwalna jest tak korzenna przyprawa.

Nornice są bardzo wrażliwe na zapachy, podobnie jak wiele innych szkodników ogrodowych. Dlatego rozsypanie cynamonu w ogrodzie nie tylko odstraszy te małe gryzonie, ale będzie także świetnym sposobem na krety. Przede wszystkim jednak jest to metoda w pełni humanitarna. Zapach cynamonu jest dla nornic drażniący, ale przyprawa sama w sobie nie robi im żadnej krzywdy.

Cynamon na nornice: jak stosować?

Jeśli chcesz wypłoszyć nornice, najlepszym sposobem będzie znalezienie ich norek i miejsc, w których przesiadują (lubią np. ciasne przestrzenie pod schodami czy we wnękach), a następnie wsypanie tam obfitych ilości cynamonu. Możesz dodatkowo przysypać miejsce ziemią, aby cynamon był odporny na wiatr i deszcz.

Najlepiej wykorzystać świeży cynamon w postaci kory, jednak mielona przyprawa także się sprawdzi. Możesz umieścić w norkach i korytarzach laski cynamonu. Jeśli decydujesz się na formę mieloną, wykorzystaj świeżo kupione, nieotwarte opakowanie. Dzięki temu masz pewność, że intensywny zapach nie zwietrzał.

cynamon na nornice

fot. Cynamon na nornice: jak stosować/Adobe Stock, Rawf8

Kiedy żerują nornice?

Nornice to zwierzęta nocne, dlatego najczęściej możesz je spotkać późnym wieczorem oraz w nocy. Jeśli chcesz je skutecznie odstraszyć, umieść cynamon w strategicznych punktach albo późnym wieczorem, albo wcześnie rano. W ciągu dnia nornice chowają się w swoich norkach, dlatego na pewno poczują najbardziej intensywną woń cynamonu świeżo po rozsypaniu czy włożeniu kory do norki albo korytarza.

Jeśli zastosujesz cynamon wieczorem, nornice prawdopodobnie nie będą chciały wracać do tak "udekorowanej" norki i będą zmuszone wyprowadzić się z twojego ogrodu.

Co wabi nornice?

Czasem zdarza się, że zastosowane sposoby na nornice nie działają, a gryzonie po czasie wracają. Po pierwsze, bardzo szybko się rozmnażają, dlatego nawet po wypłoszeniu jednej gromadki znajdzie się druga, która zadomowi się w twoim ogrodzie. Musisz więc wiedzieć nie tylko, co je odstrasza, ale także co je przyciąga.

Przede wszystkim nornice uwielbiają niezadbane ogrody. Jeśli pomiędzy grządkami czy rabatami masz sporo chwastów, gryzonie na pewno się nimi zainteresują. Przyciąga je też świeżo skoszona i niezabrana trawa, dlatego po każdym koszeniu dokładnie sprzątaj podwórko. Nornice chętnie zamieszkują także wysoką ściółkę.

jak stosować cynamon na nornice

fot. Cynamon na nornice/Adobe Stock, NickVorobey.com

Czytaj także:
6 sposobów na ślimaki w ogrodzie
Jak zwalczyć stonkę ziemniaczaną?
Domowe sposoby na pędraki