Pchły u psa: co odstrasza pchły

pchły u psa fot. Adobe Stock
Pchły u psa w największej ilości znajdziesz za uszami, ale są na całym ciele zwierzęcia. Na pchły u psa zastosuj obrożę przeciwpchelną, szampon, tabletki. Spraye na pchły u psa działają tylko doraźnie.
/ 16.12.2019 13:12
pchły u psa fot. Adobe Stock

Na skróty:

Pchły u psa - co je odstrasza

Co na pchły u psa zadziała najlepiej? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, istnieją zarówno domowe sposoby jak i gotowe preparaty pod różnymi postaciami.

Domowe sposoby na pchły u psa

Wypróbuj te sposoby:

  • szampon z olejkiem: do szamponu dla psa dodaj 10 kropel olejku cynamonowego, goździkowego lub rozmarynowego i wykąp psa;
  • woda z cytryną: zagotuj wodę z cytryną (1 cytryna na 1 szklankę wody) i łyżeczką soli, a kiedy ostygnie, spłucz sierść lub spryskaj.

Preparaty na pchły u psa

  • szampony owadobójcze: ich efekt działania jest krótkotrwały, poza tym zwykle działają na dorosłe osobniki, a nie na jaja;
  • obroże na pchły: Działają zarówno profilaktycznie jak i doraźnie, zabijają obecne pchły, zapobiegają pojawieniu się kolejnych owadów. Kupisz je u weterynarza oraz w sklepie zoologicznym, te będą najskuteczniejsze;
  • preparaty na pchły w kroplach: są wysoce skuteczne, pchły giną od razu, działają także np. na kleszcze;
  • tabletki: podane w formie psiego przysmaku łatwo je podać;
  • spraye: działają wyłącznie doraźnie, nie mogą zastąpić faktycznej walki z pchłami u psa.

Jeśli zauważyłaś pchły u psa, a masz w domu także inne zwierzęta, im także powinnaś zafundować podobną kurację. Aby pozbyć się pcheł z domu, będziesz musiała dokładnie odkurzyć mieszkanie. Następnie worek odkurzacza zawiń szczelnie, aby pchły nie zdołały się z niego wydostać.

Gdzie szukać pcheł u psa

Najłatwiejszym do zauważenia objawem pogryzienia przez pchły jest drapanie się psa. W miejscach ugryzień widać zaczerwienienie, niekiedy pojawiają się większe strupy i krosty.

Jeśli chcesz upewnić się, że u twojego psa pojawiły się pchły, szukaj ich zwłaszcza w okolicach uszu. Jeśli pies ma długą sierść, warto wyczesać ją grzebieniem na czystą, białą kartkę - łatwo wówczas zauważysz same pchły lub ich odchody.

Jak wyglądają pchły u psa

Co ciekawe, psy są częściej atakowane przez gatunek pcheł typowy dla kotów (Ctenocephalides felis). Pchły u kota są podobnie niebezpieczne - mogą przenosić choroby, zwłaszcza tasiemczycę.

Dorosłe pchły u psa mierzą około 2 - 4 mm długości, mają szary lub biały kolor, za to jaja pcheł mają postać małych czarnych kropeczek.

Pchły rozmnażają się bardzo szybko: 1 samica może złożyć dziennie nawet do 50 jaj, które po kilku tygodniach zmienią się w dojrzałe osobniki, które z kolei będą już gotowe do złożenia jaj.

To dlatego, jeśli zauważysz pchły u psa, działaj natychmiast. Łatwiej wytępić mniejszą ilość niż walczyć z prawdziwą inwazją.

Dowiedz się więcej na temat chorób psa:Typowe objawy chorób u psaKichanie u psaWymioty u psa

Redakcja poleca

REKLAMA