muszki w doniczce fot. Adobe Stock

Muszki w doniczce – ziemiórki i mączlik szklarniowy. Jak się ich pozbyć?

Muszki w doniczce niszczą rośliny. Ziemiórki mogą żerować na korzeniach i szyjce korzeniowej, a mączliki szklarniowe wysysają z liści sok. Z muszkami w doniczce możesz wygrać domowym sposobem lub za pomocą środków chemicznych.
Barbara Lasota / 20.02.2020 10:59
muszki w doniczce fot. Adobe Stock

Na ogół muszki w doniczce odkrywamy nagle, w czasie podlewania roślin. Przestraszone naszą obecnością owady zaczynają krążyć nad doniczką. Zanim przystąpisz do walki ze szkodnikami, ustal z jakimi muszkami w doniczce masz do czynienia - z ziemiórkami czy z mączlikiem.

Częściej są to czarne owady podobne do muszek owocówek - to ziemiórki. Jeśli natomiast zdarzyło się, że roślinę zaatakowały białe muszki - jest to mączlik szklarniowy.

Są metody, które skutecznie pozwalają zlikwidować muszki w doniczkach, bez względu na to czy są to ziemiórki czy mączliki szklarniowe.  Ale są i takie sposoby, które pozwalają się pozbyć tylko jednego rodzaju latających muszek nad doniczką.

Na skróty:

 1. Ziemiórki
 2. Mącznik szklarniowy

Czarne muszki w doniczce – ziemiórki

Najczęściej małe szkodniki mają czarny kolor - to właśnie czarne muszki w doniczce, lubiące wilgoć, które chętnie mnożą się w otoczeniu kwiatów.

Jak wyglądają ziemiórki

Dorosła muszka ma ok. 2 mm, żyje około tygodnia. W tym czasie składa jaja, z których po miesiącu powstają znów dorosłe osobniki zdolne składać kolejne jaja.

Ziemiórki żywią się martwymi resztkami roślinnymi. Ale gdy te muszki w doniczce nadmiernie się rozmnożą, wtedy żywią się korzeniami, co jest zagrożeniem dla rośliny. Lubią wilgotne środowisko.

Skuteczne sposoby na ziemiórki

 • Przesuszenie ziemi. Ponieważ tym muszkom w doniczce sprzyja wilgoć, to można przez kilka dni przestać podlewać kwiatek, aby przesuszyć glebę. Istnieje duża szansa, że czarne muszki ziemiórki wyginą. Ale uwaga – nadmierna susza może się też źle skończyć dla kwiatka.
 • Połóż połówkę jabłka w doniczce. Nie podlewaj rośliny, a jednocześnie włóż do doniczki kawałek soczystego jabłka przekrojoną częścią do dołu. Muszki przejdą z ziemi na jabłko i możesz je wraz z nim zniszczyć. Może to trwać kilka dni. Co dwa dni zmieniaj jabłko.
 • Higiena ma znaczenie. Często przecieraj doniczki wilgotną szmatką i myj dobrze podstawki oraz parapet lub półkę, na której stoją rośliny.
 • Żółte lepy. Zauważono, że muszki w doniczce, zwłaszcza ziemiórki, reagują na żółty kolor. Dlatego  można w doniczce zamocować specjalne żółte lepy (do kupienia w sklepach ogrodniczych), do których będą się przyklejać dorosłe, latające osobniki.
 • Napary z roślin. Zaleca się opryskiwanie muszek w doniczce naparem z tytoniu, wrotyczu lub czosnku. Możne takim naparem także podlać roślinę.
 • Preparat chemiczny. Jest najskuteczniejszy, ale lepiej zastosować go w ostateczności, gdy inne metody nie będą skuteczne. Polecany jest preparat Decis Ogród 015EW.  Pół łyżeczki dodaje się do 1 l wody i podlewa ziemię. Po 2 tygodniach zabieg należy powtórzyć.
 • Pałeczki Provado Care. To wygodna forma preparatu. Pałeczkę wkłada się do ziemi w doniczce (do małej doniczki jedną, a do dużej 2 – 3) i... czekamy na pozytywny efekt.

Pułapka ekologiczna na muszki w doniczce

Jest nią płyn, a dokładnie mieszanka wody (¼ szklanki) z łyżeczką płynu do naczyń, łyżką octu i szczyptą kurkumy, która zabarwia ją na żółto. Wlej ją do spodka lub szerokiego kubka po serku, ustaw w doniczce.

Mniej więcej co 2 dni wymieniaj płyn. Zostaw pułapkę tak długo, dopóki muszki będą się topić. Pamiętaj, że z ziemi w doniczce systematycznie mogą wychodzić nowe pokolenia muszek.

Białe muszki w doniczce - mączlik szklarniowy

Rzadziej w doniczkach pojawiają się muszki w jasnym kolorze - dorosłe mogą latać, postacie larwalne żerują na liściach.

Jak wygląda mącznik szklarniowy

Te muszki są zbliżone wielkością do czarnych muszek spotykanych w doniczkach czyli do ziemiórków. Dorosłe owady fruwają, a larwy żerują na dolnej stronie liści i wysysają sok. Atakują rośliny szklarniowe, ale także kwiaty doniczkowe i kwiaty balkonowe.

Gdy poruszy się lekko doniczką, często wzbija się w górę cały rój. Poza tym, że osłabiają roślinę, wypijając soki, to wydalają jeszcze na liście tzw. spadź, na której mogą się rozwinąć grzyby spadziowe zatykające aparaty szparkowe roślin.

Metody zwalczania białych muszek w doniczce

 • Żółte lepy. To takie same niewielkie tablice, jak te do zwalczania czarnych muszek w doniczce.   Zestaw kosztuje w sklepie ogrodniczym ok. 10 zł.
 • Wyłapywanie odkurzaczem. Najlepiej robić to rano, gdy jest chłodno, bo wtedy muszki są mniej ruchliwe. Potrząsamy rośliną i przystawiamy w pobliże ssawkę odkurzacza, uważając, aby nie zniszczyć rośliny. Potem trzeba wyrzucić worek odkurzacza.
 • Napar z tytoniu. 100 g wysuszonych liści tytoniu zalewamy 1 l wrzątku, przykrywamy i odstawiamy na dobę. Następnie przecedzamy, dolewamy 1 l wody i opryskujemy rośliny.
 • Wywar z wrotyczu. 50 g świeżego wrotyczu zalewamy 1 l wody. Moczymy dobę, po czym gotujemy pod przykryciem na małym ogniu 20 minut. Studzimy, odcedzamy, rozcieńczamy w stosunku 1 : 5 i opryskujemy. Uwaga. Opryski trzeba powtarzać po tygodniu.
 • Gotowe preparaty ze sklepu ogrodniczego. Są wśród nich takie na bazie naturalnych wyciągów roślinnych, np. Obsydian Plus i Obsydian 01 AL, jak i chemiczne. Najlepiej jest zapytać w sklepie, jakie preparaty na białe muszki w doniczkach są dostępne i wybrać odpowiedni. Ceny wahają się od 15 do 25 zł. Nie ma sensu kupować dużego opakowania, jeśli muszki zaatakowały tylko jedną doniczkę. Oprysk powtarza się 2 - 3 razy co 7 – 10 dni.

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 27.07.2018.

Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji kwiatów doniczkowych: