Jak się pozbyć niechcianych gości w kwiatach? Domowe sposoby na muszki w doniczce

jak pozbyc sie muszek w doniczce fot. Adobe Stock, Beznika
Muszki w doniczce niszczą rośliny. Ziemiórki mogą żerować na korzeniach i szyjce korzeniowej, a mączliki szklarniowe wysysają z liści sok. Z muszkami w doniczce możesz wygrać domowym sposobem lub za pomocą środków chemicznych. Oto domowe sposoby na muszki w doniczkach - pozbędziesz się ich raz-dwa.
Barbara Lasota / 10.02.2023 15:50
jak pozbyc sie muszek w doniczce fot. Adobe Stock, Beznika

Na ogół muszki w doniczkach odkrywasz nagle, w czasie podlewania roślin. Przestraszone naszą obecnością owady zaczynają krążyć nad doniczką. Zanim przystąpisz do walki ze szkodnikami, ustal z jakimi muszkami w doniczce masz do czynienia - mogą to być ziemiórki albo mączlik szklarniowy.

Jeśli w kwiatach znajdziesz czarne muszki podobne do muszek owocówek - to ziemiórki. Jeśli natomiast zdarzyło się, że roślinę zaatakowały białe muszki - jest to mączlik szklarniowy.

Są metody, które skutecznie pozwalają zlikwidować muszki w doniczkach, bez względu na to, czy są to ziemiórki, czy mączliki szklarniowe, jednak lepiej jest działać na konkretny rodzaj muszki w doniczce.

Spis treści:

 1. Czarne muszki w doniczce: ziemiórki
 2. Białe muszki w doniczce: mączlik szklarniowy

Czarne muszki w doniczce: domowe sposoby na ziemiórki

Ziemiórki to czarne muszki w doniczce, lubiące wilgoć, które chętnie mnożą się w otoczeniu kwiatów. Wywołują choroby roślin poprzez podgryzanie bryły korzeniowej. Przez to roślina może nawet obumrzeć.

Jak wyglądają ziemiórki?

Dorosła muszka ma ok. 2 mm, żyje około tygodnia. W tym czasie składa jaja, z których po miesiącu powstają znów dorosłe osobniki zdolne składać kolejne jaja.

Ziemiórki żywią się martwymi resztkami roślinnymi. Jednak gdy te muszki w doniczce nadmiernie się rozmnożą, wtedy żywią się korzeniami, co jest zagrożeniem dla rośliny. Lubią wilgotne środowisko.

Skuteczne sposoby na ziemiórki

 • Żółte lepy. Zauważono, że muszki w doniczce, zwłaszcza ziemiórki, reagują na żółty kolor. Dlatego  można w doniczce zamocować specjalne żółte lepy (do kupienia w sklepach ogrodniczych), do których będą się przyklejać dorosłe, latające osobniki.
 • Napary z roślin. Zaleca się opryskiwanie muszek w doniczce naparem z tytoniu, wrotyczu lub czosnku. Możne takim naparem także podlać roślinę.
 • Preparat chemiczny. Jest najskuteczniejszy, ale lepiej zastosować go w ostateczności, gdy inne metody nie będą skuteczne. Polecany jest preparat Decis Ogród 015EW.  Pół łyżeczki dodaje się do 1 l wody i podlewa ziemię. Po 2 tygodniach zabieg należy powtórzyć.
 • Pałeczki Provado Care. To wygodna forma preparatu. Pałeczkę wkłada się do ziemi w doniczce (do małej doniczki jedną, a do dużej 2 – 3) i... czekamy na pozytywny efekt.

Domowe sposoby na ziemiórki

Wśród domowych sposobów na ziemiórki wyróżnia się przede wszystkim jabłko. Nie podlewaj rośliny, za to włóż do doniczki kawałek soczystego jabłka przekrojoną częścią do dołu. Muszki przejdą z ziemi na jabłko i możesz je wraz z nim usunąć. Może to trwać kilka dni. Co dwa dni zmieniaj jabłko.

Możesz także wypróbować cynamon na ziemiórki. Jego zapach skutecznie odstrasza muszki. Dobrym sposobem jest także przesuszenie ziemi. Tym muszkom w doniczce sprzyja wilgoć, to można przez kilka dni przestać podlewać kwiatek, aby przesuszyć glebę.

Istnieje duża szansa, że czarne muszki ziemiórki wyginą. Ale uwaga – nadmierna susza może się też źle skończyć dla kwiatka.

Również higiena ma znaczenie. Często przecieraj doniczki wilgotną szmatką i myj dobrze podstawki oraz parapet lub półkę, na której stoją rośliny.

Pułapka ekologiczna na muszki w doniczce

Jest nią płyn, a dokładnie mieszanka wody (¼ szklanki) z łyżeczką płynu do naczyń, łyżką octu i szczyptą kurkumy, która zabarwia ją na żółto. Wlej ją do spodka lub szerokiego kubka po serku, ustaw w doniczce.

Mniej więcej co 2 dni wymieniaj płyn. Zostaw pułapkę tak długo, dopóki muszki będą się topić. Pamiętaj, że z ziemi w doniczce systematycznie mogą wychodzić nowe pokolenia muszek.

muszki w doniczce domowe sposoby

fot. Domowe sposoby na czarne muszki w doniczce/Adobe Stock, sweetlaniko

Białe muszki w doniczce - jak zwalczyć mączlik szklarniowy

Rzadziej w doniczkach pojawiają się muszki w jasnym kolorze - dorosłe mogą latać tuż nad ziemią lub po całym pomieszczeniu, larwy za to żerują na liściach.

Jak wygląda mącznik szklarniowy?

Te muszki są zbliżone wielkością do ziemiórek, jednak są białe. Dorosłe owady fruwają, a larwy żerują na dolnej stronie liści i wysysają sok. Atakują rośliny szklarniowe, ale także kwiaty doniczkowe i kwiaty balkonowe.

Gdy poruszy się lekko doniczką, często wzbija się w górę cały rój. Poza tym, że osłabiają roślinę, wypijając soki, to wydalają jeszcze na liście tzw. spadź, na której mogą się rozwinąć grzyby spadziowe zatykające aparaty szparkowe roślin.

Domowe sposoby na mączlika szklarniowego

Mączlika szklarniowego możesz zwalczyć przy pomocy chemicznych preparatów, ale także domowymi sposobami. Te małe muszki w doniczkach nie lubią przede wszystkim drażniących zapachów. Najskuteczniejsze sposoby na mączlika to:

 • Żółte lepy. To takie same niewielkie tablice jak te do zwalczania czarnych muszek w doniczce.   Zestaw kosztuje w sklepie ogrodniczym ok. 10 zł.
 • Wyłapywanie odkurzaczem. Najlepiej robić to rano, gdy jest chłodno, bo wtedy muszki są mniej ruchliwe. Potrząsamy rośliną i przystawiamy w pobliże ssawkę odkurzacza, uważając, aby nie zniszczyć rośliny. Potem trzeba wyrzucić worek odkurzacza.
 • Napar z tytoniu. 100 g wysuszonych liści tytoniu zalewamy 1 l wrzątku, przykrywamy i odstawiamy na dobę. Następnie przecedzamy, dolewamy 1 l wody i opryskujemy rośliny.
 • Wywar z wrotyczu. 50 g świeżego wrotyczu zalewamy 1 l wody. Moczymy dobę, po czym gotujemy pod przykryciem na małym ogniu 20 minut. Studzimy, odcedzamy, rozcieńczamy w stosunku 1:5 i opryskujemy. Uwaga. Opryski trzeba powtarzać po tygodniu.
 • Gotowe preparaty ze sklepu ogrodniczego. Są wśród nich takie na bazie naturalnych wyciągów roślinnych, np. Obsydian Plus i Obsydian 01 AL, jak i chemiczne. Najlepiej jest zapytać w sklepie, jakie preparaty na białe muszki w doniczkach są dostępne i wybrać odpowiedni. Ceny wahają się od 15 do 25 zł. Nie ma sensu kupować dużego opakowania, jeśli muszki zaatakowały tylko jedną doniczkę. Oprysk powtarza się 2 - 3 razy co 7 – 10 dni.

muszki w doniczkach

fot. Domowe sposoby na muszki w doniczkach/Adobe Stock, Ольга Симонова

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 27.07.2018.

Czytaj także:
Najpiękniejsze kwiaty do łazienki
Domowe sposoby na mszyce
Najpowszechniejsze szkodniki w roślinach doniczkowych

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-25% na kosmetyki
-25% na kosmetyki
Rabat 25% na kosmetyki dostępn... więcej»
Kod rabatowy:szalonezakupy
Zobacz
+
-25% na kosmetyki
Online

Rabat 25% na kosmetyki dostępny na koicosmetics.pl. Oferta nie dotyczy zestawów. Szczegóły na stronie www. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalonezakupy
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na cały asortyment z... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online

Rabat 20% na cały asortyment z wyłączeniem kolekcji Sablewska x Gabriella. Oferta dostępna na gabriella.pl. Nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia 30 dni przed obniżką - 16,90 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 13,52 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
20% rabatu na wszystko
20% rabatu na wszystko
Rabat 20% na wszystkie produkt... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
20% rabatu na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na wszystkie produkty Sisley i Hair Rituel by Sisley w butiku internetowym sisley-paris.pl i stacjonarnie w Maison Sisley w Warszawie. Promocja nie dotyczy nowości, zestawów i produktów z zakładki "Ostatnia Szansa". Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
-40% na wszystkie produkty
-40% na wszystkie produkty
Rabat 40% na wszystkie nieprze... więcej»
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
+
-40% na wszystkie produkty
Online

Rabat 40% na wszystkie nieprzecenione produkty dostępny na christianlaurent.eu. Wpisz w polu kod rabatowy tuż przed finalizacją zamówienia. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Skorzystaj z rabatu i kup wyją... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu i kup wyjątkową biżuterię w doskonałej cenie. Z hasłem “SZALENSTWO” -20% na autorskie wyroby ze srebra i srebra złoconego oraz apaszki. Promocja obowiązuje na www.umiar.pl (wpisz kod podczas finalizacji zakupów), a także w butiku stacjonarnym marki na warszawskiej Saskiej Kępie. Szczegóły w butiku i na stronie.  

Najniższa cena apaszki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 455 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 364 zł 

Najniższa cena kolczyków ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 885 zł 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 708 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na produkty do pielę... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty do pielęgnacji twarzy skłonnej do niedoskonałości. Oferta obejmuje wybrane produkty z linii Calendula, Clearly Corrective oraz Anti-Blemish. Rabat dostępny w sklepach stacjonarnych i na kiehls.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
REKLAMA