Kwiaty doniczkowe domowe mało wymagające fot. Adobe Stock

Jakie kwiaty doniczkowe domowe są mało wymagające? Oto 9 najciekawszych

Oto kwiaty doniczkowe domowe, które nie są kapryśne i nic im się nie stanie, gdy na czas nie dostaną nowej porcji wody czy nawozu. Wiele z nich jest bardzo dekoracyjna.
Barbara Lasota / 20.06.2018 15:36
Kwiaty doniczkowe domowe mało wymagające fot. Adobe Stock
Domowe rośliny to zróżnicowana grupa. Niektóre wymagają dużej troski. Ale są też tzw. żelazne kwiaty doniczkowe. Rosną dobrze niemal w każdych warunkach i prawie bez naszej pomocy. Na ogół podlewa się je rzadziej niż inne, nie marnieją, gdy woda jest za twarda lub za miękka. Nie wymagają corocznego przesadzania, zmiany ziemi. Dzielnie znoszą przeciągi, przegrzanie, niedobór wilgoci w powietrzu w sezonie grzewczym, brak składników odżywczych w podłożu. Oto nasza lista żelaznych gatunków.

Mało wymagające kwiaty doniczkowe do cienia

1. Dracena deremeńska odmiana Compacta

Ma skórzaste lśniące liście długości 15-30 cm. Nie rozgałęzia się, rośnie wolno, więc jest idealna do małych mieszkań.  Zadowala się wyjątkowo małą ilością światła. 

2. Aglonema

Jej liście w srebrzyste lub białe desenie osiągają długość około 20 cm i są zebrane w gęste kępy. Kiedyś aglonema uchodziła za kwiat doniczkowy domowy trudny w uprawie, ale jej nowe odmiany nie sprawiają kłopotów. Do ciemnych miejsc lepiej nadają się aglonemy o intensywnie zielonych liściach. Odmiany o jasnych liściach potrzebują więcej światła. Pamiętaj jednak, że jeśli będzie go za dużo, roślina może ulec poparzeniu.  

3. Scindapsus

Jest domowym kwiatem pnącym. Pędy kilkuletniego okazu dochodzą nawet do 5 m długości. Także i liście osiągają imponujące rozmiary. Natomiast młody scindapsus ma niewielkie liście. To domowe pnącze najładniej wygląda i dobrze rośnie owinięte na podpórkę z włóknem kokosowym. Nawet jeśli stare liście opadną, co często się dzieje, ogołocone pędy scindapsusa zostają zakryte nowymi liśćmi i roślina nie traci na urodzie.  

4. Fikus binnendijkii

Jest znacznie mniej kapryśny od popularnego fikusa benjamina. Tworzy okazałe drzewka o ciemnozielonych liściach do 20 cm długości. W mieszkaniu nie rozrasta się nadmiernie, więc warto kupić sporą roślinę. Jedyne, co źle znosi, to przestawianie w inne miejsce. Nie szkodzi mu przycinanie. Co prawda z ran wycieka sok mleczny, jednak szybko zasycha. 

Mało wymagające kwiaty doniczkowe na słońce

5. Ananas

Najładniejsze są karłowe odmiany ananasa o liściach w kolorowe paski. Osiągają one średnicę 40 cm. Roślina wygląda wyjątkowo dekoracyjnie podczas kwitnienia i owocowania. Owoce nie są jednak jadalne. Gdy stara rozeta zamiera i tworzą się nowe rośliny, powinno się je pojedynczo rozsadzić do doniczek.  

6. Grubosz  sierpowaty

W mieszkaniu dorasta do 1 m. Ma dekoracyjne liście długości 10 cm, a jeśli rośnie w dobrych warunkach, latem zdobią go także jaskrawe kwiaty. Podlewamy go, nalewając wodę na podstawkę. 

7. Wilczomlecz zwany patyczakiem

Ma prawie same pędy. Po zranieniu wypływa z nich sok mleczny, który u osób ze skłonnością do alergii może wywołać podrażnienie skóry lub błon śluzowych. Drobne liście pojawiają się tylko na wierzchołkach i szybko odpadają. Roślina ta w cieniu też rośnie, choć wolno, a, co ważne, nie wyciąga się do światła. Mocno się rozgałęzia, więc zwykle trzeba ograniczać jej rozmiary, przycinając pędy. Wieloletnie okazy sięgają sufitu. 

8. Nolina

Jej pień, przypominający słoniową nogę, jest zakończony pióropuszem długich dekoracyjnych liści. Z czasem dorasta do 2 metrów wysokości.  Niewielką ilość wody najlepiej wlewać na podstawkę, a nie do doniczki. Lepiej rośnie, gdy ma trochę sucho, niż gdy nadmiernie o niego dbamy, np. często podlewając. Zimą roślina zwykle traci kilka liści, ale jest to normalne. Można ją trochę przycinać, wtedy się rozgałęzia.

9. Sansewieria

Jest wytrzymała dosłownie na wszystko. Ma długie, sztywne liście, często w ozdobne paski. Nazywana jest wężownicą. Nie przeszkadza jej suche i zanieczyszczone powietrze, brak wody, nadmiar słońca, zbyt ciasna doniczka. Nawet lepiej rośnie gdy jest jej za ciasno. Często zdarzają się  okazy mające 30 i więcej lat. 

Czego potrzebują mało wymagające kwiaty doniczkowe

  • Podlewanie. Oszczędne, by ziemia była lekko wilgotna. Rośliny o skórzastych zielonych liściach, czyli scindapsusa, aglonemę, dracenę, ficusa, podlewa się latem raz w tygodniu (dopiero, gdy ziemia zaczyna podsychać), a zimą jeszcze rzadziej. Sukulenty (wilczomlecz, nolina, grubosz, ananas) potrzebują jeszcze mniej wody. Latem wystarczy je podlać najwyżej raz na dwa tygodnie, (dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi jest sucha), a zimą prawie wcale. Gatunki te lepiej radzą sobie z brakiem wody niż z jej nadmiarem.
  • Dokarmianie. Tylko raz w roku, wiosną, wystarczy je zasilić nawozem długo działajacym, np. Osmocote.
  • Przesadzanie - gdy korzenie przerosną doniczkę. Młode rośliny trzeba przesadzać co roku, starsze  co 2-3 lata. Dorodnym okazom wystarczy wiosną dosypać świeżego podłoża.  
  • Usuwanie kurzu. Robimy to przy okazji  sprzątania. Liście kwiatów doniczkowych domowych przetrzyj wilgotną ściereczką lub umyj pod prysznicem (wówczas jednak należy osłonić doniczkę folią, by nie zalać ziemi). Scindapsusa można odświeżać za pomocą preparatów nabłyszczających

Przeczytaj także: 
Jak wybrać fotelik samochodowy dla psa
Skuteczna ochrona ubrań przed zafarbowaniem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)