Kwiaty doniczkowe łatwe w utrzymaniu rosną dobrze niemal w każdych warunkach: nie wymagają wyśrubowanych zasad pielęgnacji, nawożenia, przesadzania czy nasłonecznienia. Takie rośliny doniczkowe, które nie są wymagające zniosą przeciągi, przegrzanie, niedobór wilgoci w powietrzu.
Mało wymagające kwiaty doniczkowe
Zamiokulkas
Tej rośliny łatwo się nie pozbędziesz: zamiokulkas w uprawie i w utrzymaniu cechuje bezproblemowość. Wykazuje wysoką tolerancję na niekorzystne warunki, ba, nawet na błędy w uprawie. Zamiokulkas lubi półcień, ale toleruje ciemne pomieszczenia, byle temperatura w nich oscylowała wokół 20°C.
Wymaga umiarkowanego podlewania, gdyż nadmierna ilość wody powoduje gnicie korzeni i obumieranie całych roślin. Raz na 2 tygodnie warto stosować nawóz, a przesadzanie można zaplanować raz na kilka lat - dopiero wtedy, gdy zamiokulkas nie mieści się w doniczce.
Dla kogo: dla osób lubiących mało wymagające rośliny doniczkowe, które są przy tym intensywnie zielone i niebagatelnych rozmiarów: to piękna dekoracyjna roślina domowa.
fot. Adobe Stock
Dracena deremeńska (odmiana „Compacta”)
To jeden z piękniejszych okazów mało wymagających kwiatów doniczkowych: dracena dermeńska ma skórzaste lśniące liście o długości 15-30 cm. Nie rozgałęzia się, rośnie wolno, więc jest idealna do małych mieszkań. Znosi słabe nasłonecznienie oraz nie rozrasta się zbyt prędko.
Dla kogo: dla właścicieli małych, słabo doświetlonych mieszkań.
fot. Adobe Stock
Aglaonema
Ta roślina domowa zazwyczaj rośnie max. do 120 cm. Kiedyś aglaonema uchodziła za kwiat doniczkowy domowy trudny w uprawie, ale jej nowe odmiany nie sprawiają kłopotów. Odmiany o srebrzystych lub białych liściach, które osiągają długość około 20 cm i są zebrane w gęste kępy, bywają bardziej wymagające względem warunków domowych.
Do ciemnych miejsc lepiej nadają się mało wymagające aglaonemy o intensywnie zielonych liściach. Odmiany o jasnych liściach potrzebują więcej światła. Pamiętaj jednak, że jeśli będzie go za dużo, roślina może ulec poparzeniu.
Dla kogo: dla właścicieli ciepłych domów i mieszkań z rozróżnieniem na nasłonecznienie: do jasnych pokojów odmiany srebrzyste („Silver Queen”, „Silver Bay”), a do ciemnych pomieszczeń te zielone z białymi cętkami („Red Cochin”, „Legacy”). Uwaga na jej toksyczny sok - właściciele zwierząt i rodzice małych dzieci powinni mieć się na baczności.
fot. Adobe Stock
Scindapsus
Sercowate, jasnozielone listki z białymi plamkami to często spotykana w domach mało wymagająca roślina doniczkowa, czyli scindapsus. Jest kwiatem doniczkowym pnącym, a wielu kojarzy się z domowym bluszczem. Pędy kilkuletniego okazu dochodzą nawet do 5 m długości. Także i liście osiągają imponujące rozmiary. Natomiast młody scindapsus ma niewielkie liście.
To domowe pnącze najładniej wygląda i dobrze rośnie owinięte na podpórkę z włóknem kokosowym. Nawet jeśli stare liście opadną, co często się dzieje, ogołocone pędy scindapsusa zostają zakryte nowymi liśćmi i roślina nie traci na urodzie. Scindapsus należy do kwiatów doniczkowych cieniolubnych.
Dla kogo: dla osób, które chcą uatrakcyjnić np. łazienkę czy ślepą kuchnię rośliną doniczkową - scindapsus dzielnie znosi brak światła.
fot. Adobe Stock
Grubosz sierpowaty, zwany drzewkiem szczęścia
Ten kwiat doniczkowy mało wymagający od swojego posiadacza, potrafi uzyskać do 1 m wysokości. Ma dekoracyjne mięsiste liście, a latem wypuszcza jaskrawe kwiaty. Grubosz to roślina łatwa w utrzymaniu, która lubi temperaturę pokojową: może jej zaszkodzić zbyt duże nasłonecznienie, ale wtedy warto pamiętać o częstszym podlewaniu.
Dla kogo: dla właścicieli chłodnych mieszkań, którzy stawiają kwiaty w półcieniu. Grubosz dobrze znosi przycinanie i nie obraża się na rzadkie podlewanie.
fot. Adobe Stock
Tillandsia (in. oplątwa)
Znajdziesz ją także pod nazwą oplątwa. Należy do rodziny roślin, które nie potrzebują ziemi. Jest to roślina niespotykana i bardzo oryginalna, podobnie jak jej usposobienie: nie potrzebuje doniczki, podlewania czy nawożenia. Tillandsia to kwiat mało wymagający, ale bardzo lubi światło i w tym celu potrafi oplatać gałęzie drzew czy inne rośliny.
Potrzebuje także dużo wilgoci, więc warto mieć pod ręką spryskiwacz. Raz na 3 tygodnie można ją zostawić w naczyniu z wodą, by nabrała potrzebną ilość na tzw. przetrwanie. Poza tym wszystkie składniki potrzebne do życia bierze dosłownie z powietrza.
Dla kogo: dla osób zabieganych, zapominalskich, lubiących oryginalne rośliny.
fot. Adobe Stock
Aloes
Aloes posiada cenne właściwości lecznicze i lista jego zastosowań jest nieskończenie długa. Sztywne, mięsiste, ząbkowane na brzegach liście, zawierają w sobie bardzo cenny miąższ, bogaty m.in. w witaminy (A, C, E i z grupy B), sole mineralne (np. potas, wapń, magnez, fosfor, siarkę, miedź).
Jest to roślina doniczkowa łatwa w utrzymaniu, ale wiele osób zadaje sobie pytanie jak dbać o aloes, by uzyskał pokaźne rozmiary. Warto pamiętać, że aloes nie lubi dużej ilości wody i woli raczej zmagać się z suszą, niż z nadmierną wilgocią. Największym problemem jest niedobór światła, najczęściej zimą.
Dla kogo: dla fanów sukulentów oraz praktycznych roślin, właścicieli mieszkań lub domów z przynajmniej jednym, dobrze doświetlonym miejscem.
fot. Adobe Stock
Sansewieria
Jest wytrzymała dosłownie na wszystko. Ma długie, sztywne liście, często w ozdobne paski. Nazywana jest wężownicą. Nie przeszkadza jej suche i zanieczyszczone powietrze, brak wody, nadmiar słońca, zbyt ciasna doniczka. Nawet lepiej rośnie gdy jest jej za ciasno. Często zdarzają się okazy mające 30 i więcej lat.
Dla kogo: dla każdego, kto chce zacząć przygodę z uprawą kwiatów.
fot. Adobe Stock
Jak dbać o kwiaty doniczkowe, które nie są wymagające
- Podlewanie. Oszczędne, by ziemia była lekko wilgotna. Rośliny o skórzastych zielonych liściach, czyli scindapsusa, aglaonemę, dracenę, fikusa, podlewa się latem raz w tygodniu (dopiero, gdy ziemia zaczyna podsychać), a zimą jeszcze rzadziej. Sukulenty (np. grubosz) potrzebują jeszcze mniej wody. Latem wystarczy je podlać najwyżej raz na dwa tygodnie, (dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi jest sucha), a zimą prawie wcale. Gatunki te lepiej radzą sobie z brakiem wody niż z jej nadmiarem.
- Dokarmianie. Tylko raz w roku, wiosną, wystarczy je zasilić nawozem długo działającym.
- Przesadzanie. Gdy korzenie przerosną doniczkę. Młode rośliny trzeba przesadzać co roku, starsze co 2-3 lata. Dorodnym okazom wystarczy wiosną dosypać świeżego podłoża.
- Usuwanie kurzu. Robimy to przy okazji sprzątania. Liście kwiatów doniczkowych domowych przetrzyj wilgotną ściereczką lub umyj pod prysznicem (wówczas jednak należy osłonić doniczkę folią, by nie zalać ziemi). Scindapsusa można odświeżać za pomocą preparatów nabłyszczających.
Tekst na podstawie artykułu Barbary Lasoty. Pierwotnie opublikowany 20.06.2018.
Inne tematy związane z ogrodnictwem: Lawenda na balkonie - jak ją uprawiaćRośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrzeTruskawki na balkonie - co zrobić, by rodziły soczyste owoce5 najbardziej wytrzymałych kwiatów na balkon