Domowe sposoby na mszyce fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na mszyce - skuteczne i o szybkim działaniu

Domowe sposoby na mszyce są proste i niedrogie. Doskonale działa ocet na mszyce, wywar z cebuli, ręczne usuwanie owadów. Roślinie zaatakowanej przez mszyce przyda się też prysznic.
/ 20.12.2019 14:38
Domowe sposoby na mszyce fot. Adobe Stock

Mszyce to uciążliwe szkodniki żerujące na roślinach. Wysysają z nich duże ilości soku, a to powoduje ich obumieranie. Występują w ogrodach ozdobnych, a także na warzywach i kwiatach doniczkowych.

Te niepozorne owady (mają zaledwie od 2 do 5 mm) pojawiają się nieoczekiwanie i niezwykle szybko się rozmnażają, dlatego tak trudno się z nimi uporać. Nie musisz kupować gotowych preparatów, aby poradzić sobie z ich inwazją. Warto przetestować także domowe sposoby na mszyce.

Mszyce, podobnie jak inne szkodniki kwiatów doniczkowych możesz spróbować wytępić np. za pomocą octu.

Na skróty:

Domowe sposoby na mszyce

W pierwszej kolejności (jeśli problem nie jest jeszcze zbyt zaawansowany), możesz spróbować tych 3 sposobów na mszyce:

 • Usuń mszyce mechanicznie - gdy tylko zauważysz pierwsze szkodniki, włóż rękawiczki i po prostu zdejmij mszyce z roślin. Możesz także spróbować je wypłukać, najlepiej pod strumieniem bieżącej, letniej wody. 
 • Zaproś do ogrodu biedronki i skorki - to nasi naturalni sojusznicy, którzy pomogą zwalczać mszyce. Te pożyteczne owady same zjawią się w dużej ilości w ogrodzie, jeśli będziesz go naturalnie nawozić, nie będziesz stosować chemicznych oprysków i pozostawisz kącik, w którym pozwolisz rosnąć dzikim ziołom.
 • Zrób roślinie prysznic. W ogrodzie łatwo spryskasz rośliny za pomocą węża ogrodowego. Rośliny doniczkowe możesz wstawić pod prysznic (pamiętaj o zafoliowaniu doniczki z ziemią), a jeśli są odporne na moczenie - zanurzyć całą zieloną część, aby mszyce wypłynęły. 

Skuteczne będzie także użycie naturalnych oprysków przeciw szkodnikom. Opryskiwanie krzewów zaatakowanych przez mszyce wyciągami z tych, których nie lubią, pomoże szybko wytępić te małe szkodniki. Wypróbuj:

 • Wywar z cebuli

Okazuje się, że z cebuli można zrobić skuteczny oprysk przeciw mszycom. Wywar z cebuli zapobiega także niektórym grzybowym chorobom roślin. Jak przygotować wywar z cebuli?

 1. Pokrój około 75 g cebuli na drobne kawałki.
 2. Zalej ją ok. 10 l wody.
 3. Gotuj przez 30 minut na małym ogniu.
 4. Ostudź wywar i wlej go do spryskiwacza.

Spryskuj rośliny zaatakowane przez mszyce z niewielkiej odległości. Zabieg powtarzaj co 2-3 dni, aż zauważysz poprawę.

 • Ocet na mszyce

To chyba najpopularniejszy domowy sposób na mszyce. Wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:10 i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Spryskuj te części rośliny, na których żerują mszyce, a więc zwłaszcza spód liści.

Wystawienie rośliny na działanie silnego słońca po takim zabiegu jest niewskazane, liście mogą ulec poparzeniu, dlatego wówczas chroń roślinę przed słońcem.

 • Wyciąg z czosnku

Mszyce nie przepadają za zapachem czosnku, dlatego warto się z nimi zmierzyć za pomocą wyciągu z tego popularnego warzywa. Jak przygotować wyciąg z czosnku?

 1. 20 dag czosnku wyciśnij przez praskę.
 2. Zalej warzywo 10 l wody.
 3. Pozostaw wywar na ok. 1 dobę.
 4. Wlej wyciąg do spryskiwacza.

Stosuj podobnie jak wywar z cebuli, opryskując zaatakowane rośliny z niewielkiej odległości, przez kilka dni. To chyba najpopularniejszy domowy sposób na mszyce.

 • Wyciąg z mniszka lekarskiego

Wyciąg z tej niepozornej rośliny, zwanej mleczem czy dmuchawcem, to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na mszyce. Ten popularny chwast jest również doskonały w walce z przędziorkami, miodówkami i roztoczami. Jak przygotować wyciąg z mniszka lekarskiego?

 1. Przygotuj 40 dag mniszka lekarskiego.
 2. Zalej liście 10 l wody.
 3. Pozostaw wywar na 3 godziny.
 4. Wlej go do spryskiwacza.

Stosowanie - jak wyżej. Aby opryski były skuteczne, trzeba je wykonać w pogodny, ale niezbyt upalny dzień, wczesnym rankiem lub po południu. Po kilku dniach dobrze jest powtórzyć zabieg.

 • Mieszanina mleka i wody

Mleko wymieszane z wodą w proporcji 1:1 jest bardzo skutecznym domowym sposobem na mszyce, pod warunkiem że będzie to świeże mleko prosto od krowy. Oprysk wykonany z mleka z kartonika nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

 • Oprysk z pokrzyw

Zerwij garść pokrzyw i zalej dwoma szklankami wody. Zagotuj, pozostaw do wystygnięcia, po czym przecedź i opryskaj rośliny.

 • Oprysk z szarego mydła

Kostkę mydła (100 g) rozpuść w litrze letniej wody. Przelej do opryskiwacza, opryskaj zaatakowane przez mszyce grządki.

Jak zapobiec inwazji mszyc?

Walka z mszycami rozgrywana jest zazwyczaj na dwóch frontach. Pierwszym z nich jest zapobieganie ich pojawianiu się, w myśl zasady, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Drugim - walka z insektami już zadomowionymi w ogrodzie lub w doniczkach.

Pojawieniu się mszyc zapobiegniesz przez:

 • dokładne plewienie uprawy,
 • sukcesywne usuwanie chwastów,
 • uprawę roślin odstraszających szkodniki - np. mięty, czosnku i cebuli (wypłoszą mszyce i okoliczne rośliny będą bezpieczne),
 • wspomaganie działań biedronek (żywią się mszycami).

Jeśli już jednak stadko mszyc zaatakowało twoje rośliny, musisz działać szybko i skutecznie.

W jaki sposób mszyce niszczą rośliny?

Zwalczanie mszyc najlepiej zacząć wtedy, kiedy jeszcze nie jest ich zbyt dużo. Jeśli dopuścisz, aby się rozmnożyły i oblepią mocno łodygi, w krótkim czasie bardzo osłabią roślinę, wysysając soki i wprowadzając substancję powodującą zniekształcenia jeszcze nie rozwiniętych pędów.

Rośliny tych samych odmian, rosnące w dużych skupiskach, to idealny cel dla mszyc. Warto o tym pamiętać już przy projektowaniu ogrodu.

Gdy jednak zagoszczą już w nim te szkodniki, to piękne okazy szybko mogą zmienić się w zwiędłe i smętnie zwisające badyle. Nie trać więc czasu i użyj tego, co akurat masz w domu. Jeżeli nie jesteś zwolenniczką chemicznych środków ochrony roślin, skorzystaj z domowych sposobów na mszyce.

Zobacz więcej informacji na temat pielęgnacji roślin:

Co najbardziej zagraża roślinom domowym podczas zimy?
Muszki w doniczce: ziemiórka i mączlik szklarniowy

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/09.04.2019 12:45
Mięta na mszyce? Moja biedna mięta tonie w mszycach :/ więc coś chyba nie pykło.
/26.07.2018 23:16
W przepisach 3 i 4 używasz zwrotu „wywar”, a wcześniej piszesz tylko o zalaniu wodą, ale nic o gotowaniu. Wywar to płyn pozostały po gotowaniu! Ma się to zagotować, czy chodziło Ci o „wyciąg”?
/20.07.2018 15:12
Ja natomiast mam mszyce na lubczyk, który rośnie obok mięty, która też terapia mszyce :P
POKAŻ KOMENTARZE (4)