Domowe sposoby na mszyce fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na mszyce - skuteczne i o szybkim działaniu

Domowe sposoby na mszyce są proste i niedrogie. Doskonale działa ocet na mszyce, wywar z cebuli, ręczne usuwanie owadów. Roślinie zaatakowanej przez mszyce przyda się też prysznic.
/ 20.12.2019 14:38
Domowe sposoby na mszyce fot. Adobe Stock

Mszyce to uciążliwe szkodniki żerujące na roślinach. Wysysają z nich duże ilości soku, a to powoduje ich obumieranie. Występują w ogrodach ozdobnych, a także na warzywach i kwiatach doniczkowych.

Te niepozorne owady (mają zaledwie od 2 do 5 mm) pojawiają się nieoczekiwanie i niezwykle szybko się rozmnażają, dlatego tak trudno się z nimi uporać. Nie musisz kupować gotowych preparatów, aby poradzić sobie z ich inwazją. Warto przetestować także domowe sposoby na mszyce.

Mszyce, podobnie jak inne szkodniki kwiatów doniczkowych możesz spróbować wytępić np. za pomocą octu.

Na skróty:

Domowe sposoby na mszyce

W pierwszej kolejności (jeśli problem nie jest jeszcze zbyt zaawansowany), możesz spróbować tych 3 sposobów na mszyce:

 • Usuń mszyce mechanicznie - gdy tylko zauważysz pierwsze szkodniki, włóż rękawiczki i po prostu zdejmij mszyce z roślin. Możesz także spróbować je wypłukać, najlepiej pod strumieniem bieżącej, letniej wody. 
 • Zaproś do ogrodu biedronki i skorki - to nasi naturalni sojusznicy, którzy pomogą zwalczać mszyce. Te pożyteczne owady same zjawią się w dużej ilości w ogrodzie, jeśli będziesz go naturalnie nawozić, nie będziesz stosować chemicznych oprysków i pozostawisz kącik, w którym pozwolisz rosnąć dzikim ziołom.
 • Zrób roślinie prysznic. W ogrodzie łatwo spryskasz rośliny za pomocą węża ogrodowego. Rośliny doniczkowe możesz wstawić pod prysznic (pamiętaj o zafoliowaniu doniczki z ziemią), a jeśli są odporne na moczenie - zanurzyć całą zieloną część, aby mszyce wypłynęły. 

Skuteczne będzie także użycie naturalnych oprysków przeciw szkodnikom. Opryskiwanie krzewów zaatakowanych przez mszyce wyciągami z tych, których nie lubią, pomoże szybko wytępić te małe szkodniki. Wypróbuj:

 • Wywar z cebuli

Okazuje się, że z cebuli można zrobić skuteczny oprysk przeciw mszycom. Wywar z cebuli zapobiega także niektórym grzybowym chorobom roślin. Jak przygotować wywar z cebuli?

 1. Pokrój około 75 g cebuli na drobne kawałki.
 2. Zalej ją ok. 10 l wody.
 3. Gotuj przez 30 minut na małym ogniu.
 4. Ostudź wywar i wlej go do spryskiwacza.

Spryskuj rośliny zaatakowane przez mszyce z niewielkiej odległości. Zabieg powtarzaj co 2-3 dni, aż zauważysz poprawę.

 • Ocet na mszyce

To chyba najpopularniejszy domowy sposób na mszyce. Wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:10 i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Spryskuj te części rośliny, na których żerują mszyce, a więc zwłaszcza spód liści.

Wystawienie rośliny na działanie silnego słońca po takim zabiegu jest niewskazane, liście mogą ulec poparzeniu, dlatego wówczas chroń roślinę przed słońcem.

 • Wyciąg z czosnku

Mszyce nie przepadają za zapachem czosnku, dlatego warto się z nimi zmierzyć za pomocą wyciągu z tego popularnego warzywa. Jak przygotować wyciąg z czosnku?

 1. 20 dag czosnku wyciśnij przez praskę.
 2. Zalej warzywo 10 l wody.
 3. Pozostaw wywar na ok. 1 dobę.
 4. Wlej wyciąg do spryskiwacza.

Stosuj podobnie jak wywar z cebuli, opryskując zaatakowane rośliny z niewielkiej odległości, przez kilka dni. To chyba najpopularniejszy domowy sposób na mszyce.

 • Wyciąg z mniszka lekarskiego

Wyciąg z tej niepozornej rośliny, zwanej mleczem czy dmuchawcem, to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na mszyce. Ten popularny chwast jest również doskonały w walce z przędziorkami, miodówkami i roztoczami. Jak przygotować wyciąg z mniszka lekarskiego?

 1. Przygotuj 40 dag mniszka lekarskiego.
 2. Zalej liście 10 l wody.
 3. Pozostaw wywar na 3 godziny.
 4. Wlej go do spryskiwacza.

Stosowanie - jak wyżej. Aby opryski były skuteczne, trzeba je wykonać w pogodny, ale niezbyt upalny dzień, wczesnym rankiem lub po południu. Po kilku dniach dobrze jest powtórzyć zabieg.

 • Mieszanina mleka i wody

Mleko wymieszane z wodą w proporcji 1:1 jest bardzo skutecznym domowym sposobem na mszyce, pod warunkiem że będzie to świeże mleko prosto od krowy. Oprysk wykonany z mleka z kartonika nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

 • Oprysk z pokrzyw

Zerwij garść pokrzyw i zalej dwoma szklankami wody. Zagotuj, pozostaw do wystygnięcia, po czym przecedź i opryskaj rośliny.

 • Oprysk z szarego mydła

Kostkę mydła (100 g) rozpuść w litrze letniej wody. Przelej do opryskiwacza, opryskaj zaatakowane przez mszyce grządki.

Jeśli jednak problem jest na tyle zaawansowany, że domowe metody nie sprawdziły się, sięgnij po specjalne preparaty do walki ze szkodnikami!

Jak zapobiec inwazji mszyc?

Walka z mszycami rozgrywana jest zazwyczaj na dwóch frontach. Pierwszym z nich jest zapobieganie ich pojawianiu się, w myśl zasady, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Drugim - walka z insektami już zadomowionymi w ogrodzie lub w doniczkach.

Pojawieniu się mszyc zapobiegniesz przez:

 • dokładne plewienie uprawy,
 • sukcesywne usuwanie chwastów,
 • uprawę roślin odstraszających szkodniki - np. mięty, czosnku i cebuli (wypłoszą mszyce i okoliczne rośliny będą bezpieczne),
 • wspomaganie działań biedronek (żywią się mszycami).

Jeśli już jednak stadko mszyc zaatakowało twoje rośliny, musisz działać szybko i skutecznie.

W jaki sposób mszyce niszczą rośliny?

Zwalczanie mszyc najlepiej zacząć wtedy, kiedy jeszcze nie jest ich zbyt dużo. Jeśli dopuścisz, aby się rozmnożyły i oblepią mocno łodygi, w krótkim czasie bardzo osłabią roślinę, wysysając soki i wprowadzając substancję powodującą zniekształcenia jeszcze nie rozwiniętych pędów.

Rośliny tych samych odmian, rosnące w dużych skupiskach, to idealny cel dla mszyc. Warto o tym pamiętać już przy projektowaniu ogrodu.

Gdy jednak zagoszczą już w nim te szkodniki, to piękne okazy szybko mogą zmienić się w zwiędłe i smętnie zwisające badyle. Nie trać więc czasu i użyj tego, co akurat masz w domu. Jeżeli nie jesteś zwolenniczką chemicznych środków ochrony roślin, skorzystaj z domowych sposobów na mszyce.

Lubisz prace w ogrodzie, ale brakuje ci sprzętu? Sprawdź stronę kod rabatowy Media Markt i pobierz odpowiednią zniżkę.

Zobacz więcej informacji na temat pielęgnacji roślin:

Co najbardziej zagraża roślinom domowym podczas zimy?
Muszki w doniczce: ziemiórka i mączlik szklarniowy