POLECAMY

5 najskuteczniejszych domowych sposobów na mszyce

Twoje rośliny zaatakowały mszyce? Przedstawiamy 5 domowych sposobów na te uciążliwe szkodniki, dzięki którym bez trudu się ich pozbędziesz!
5 najskuteczniejszych domowych sposobów na mszyce fot. Fotolia

Mszyce to uciążliwe szkodniki żerujące na roślinach, z których wysysają duże ilości soku, co powoduje ich obumieranie. Występują w ogrodach ozdobnych, na warzywach i kwiatach doniczkowych. Te niepozorne owady (mają zaledwie od 2 do 5 mm) pojawiają się nieoczekiwanie i niezwykle szybko się rozmnażają, dlatego tak trudno się z nimi uporać.

Jeśli zauważyłaś na swych roślinach mszyce, jak najszybciej weź sprawy w swoje ręce. Im dłużej zwlekasz, tym większe szkody mogą wyrządzić. Nie trać czasu i użyj tego, co akurat masz w domu. Jeżeli nie jesteś zwolenniczką chemicznych środków ochrony roślin, skorzystaj z domowych sposobów na mszyce.

Domowe sposoby na mszyce - 5 najskuteczniejszych metod

1. Rośliny odstraszające mszyce

Jednym z najlepszych domowych sposobów na mszyce są rośliny odstraszające te uporczywe szkodniki. Należą do nich czosnek, cebula, mięta i lawenda.

Uprawa współrzędna warzyw, czyli wspólna uprawa odpowiednio dobranych gatunków warzyw na jednej grządce, to najskuteczniejszy domowy sposób na mszyce i inne szkodniki roślin. Polecają go osoby preferujące ekologiczne ogrodnictwo. Warto wiedzieć, które rośliny oddziałują na siebie pozytywnie, a które negatywnie, by cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem.

2. Wywar z cebuli

Cebula to warzywo, które znajduje się w każdej kuchni. Okazuje się, że można z niego zrobić skuteczny oprysk przeciw mszycom. Wywar z cebuli to nie tylko zwalcza mszyce, lecz także zapobiega niektórym grzybowym chorobom roślin.

Jak przygotować wywar z cebuli?

 1. Pokrój około 75 g cebuli na drobne kawałki.
 2. Zalej ją ok. 10 l wody.
 3. Gotuj przez 30 minut na małym ogniu.
 4. Ostudź wywar i wlej go do spryskiwacza.

3. Wyciąg z czosnku

Mszyce nie przepadają za zapachem czosnku, dlatego warto się z nimi zmierzyć za pomocą wyciągu z tego popularnego warzywa.

Jak przygotować wyciąg z czosnku?

 1. 20 dag czosnku wyciśnij przez praskę.
 2. Zalej warzywo 10 l wody.
 3. Pozostaw wywar na ok. 1 dobę.
 4. Wlej wyciąg do spryskiwacza.

4. Wyciąg z mniszka lekarskiego

Wyciąg z tej niepozornej rośliny, zwanej mleczem czy dmuchawcem, to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na mszyce. Ten popularny chwast jest również doskonały w walce z przędziorkami, miodówkami i roztoczami.

Jak przygotować wyciąg z mniszka lekarskiego?

 1. Przygotuj 40 dag mniszka lekarskiego.
 2. Zalej liście 10 l wody.
 3. Pozostaw wywar na 3 godziny.
 4. Wlej go do spryskiwacza.

5. Mieszanina mleka i wody

Mleko wymieszane z wodą w proporcji 1:1 jest bardzo skutecznym domowym sposobem na mszyce, pod warunkiem że będzie to świeże mleko prosto od krowy. Oprysk wykonany z mleka z kartonika nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

Zobacz również:

Skuteczne sposoby na mszyce 5 najlepszych metod na zwalczenie mszyc Jak pozbyć się szkodniki z kwiatów doniczkowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 miesiące temu
A ja mam mszyce na lubczyku rosnącego obok mięty, więc też nie wydaje mi się to skuteczne. Tej mięty to chyba musiało by być mnóstwo
/2 miesiące temu
A ja mam mszyce na tymianku, więc też coś jest nie halo :/
/3 miesiące temu
Ja mam mszyce na mięcie więc chyba nie do końca je odstrasza.
POKAŻ KOMENTARZE (1)