Sagowiec odwinięty, chyba bardziej znany pod nazwą cykas, to wbrew pozorom nie palma. Należy do rodziny sagowcowatych, liczącej około 100 gatunków. Podobnie jak bananowiec, który też bywa nazywany palmą, jest niezwykle dekoracyjny.
Cykas to jedna z najstarszych roślin świata. Jej piękny pokrój sprawia, że chętnie zapraszamy ją do swoich domów.
Spis treści:
Sagowiec odwinięty - uprawa i pielęgnacja
Cykas dobrze rośnie w doniczce, choć niestety - dosyć wolno. Właściwie pielęgnowany może osiągać imponujące rozmiary i być prawdziwą ozdobą wnętrza.
Sagowiec odwinięty: podlewanie
Pierwszą rzeczą, o której myślimy po zakupie rośliny doniczkowej jest częstotliwość podlewania. Przesuszenie nie służy kwiatom, choć z reguły groźniejsze w skutkach jest ich przelewanie.
Sagowiec odwinięty wystarczy podlać raz na 10 dni, a zimą jeszcze rzadziej. Cykas nie lubi wody zalegającej w donicy, choć warto utrzymywać lekko wilgotną ziemię. Liście warto zraszać raz na kilka dni.
Sagowiec odwinięty: nawożenie
Cykasa nawozimy od maja do października raz w miesiącu. Dobry będzie nawóz naturalny np. biohumus.
Sagowiec odwinięty: stanowisko
Sagowiec lubi stanowiska jasne, toleruje także półcień. Cykasa nie należy ustawiać w pełnym słońcu. Latem warto wystawić go na taras w miejsce osłonięte od wiatru.
Sagowce dobrze czują się w oranżeriach i w jasnych salonach.
Podłoże sagowca odwiniętego powinno być przepuszczalne - ziemię warto wymieszać z piaskiem, używając ziemi do palm. Na dnie doniczki warto zrobić drenaż - przyda się warstwa keramzytu.
Sagowiec odwinięty: przesadzanie
Cykasa przesadzamy w miarę potrzeb, a ponieważ rośnie wolno, nie trzeba tego robić zbyt często. Sagowce nie lubią przesadzania, starsze okazy wystarczy więc przesadzać do większych doniczek co kilka lat.
Z reguły jednak wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi w donicy.
Sagowiec odwinięty: choroby i problemy
- żółknące liście - przesuszenie, przelanie, mała doniczka lub za rzadkie nawożenie;
- brak nowych liści - roślina ma zbyt mało światła;
- zgnilizna - efekt przelania.
Sagowce mogą być atakowane także przez tarczniki, wełnowce lub miseczniki. Szkodniki te bywają trudne do wytępienia, może być konieczne zastosowanie oprysku.
Jeśli nie chcesz stosować chemii, wypróbuj domowe sposoby na szkodniki kwiatów doniczkowych.
Cykas jest rośliną trującą - zarówno jego liście, jak i pień oraz korzenie zawierają cycazynę. Przesadzając czy choćby przycinając roślinę używaj rękawic ochronnych.
Ile kosztuje cykas i jak szybko rośnie
Cykas rośnie głównie na szerokość, a nie na wysokość. Rocznie wytwarza 1 - 2 liście, które wypuszcza z krótkiego, grubego pnia. Z czasem pióropusz liści się rozrasta, długość liści dochodzi do 1,5 m.
W warunkach domowych, uprawiany w donicy nie kwitnie.
Cena cykasa pokaźnych rozmiarów może być wysoka - za wieloletni egzemplarz, o wysokości około 160 cm z donicą, trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.
Za niedużego cykasa o wysokości około 40 cm zapłacisz około 60 zł. Tym, co wpływa na jego cenę jest ilość liści oraz wygląd pnia, który także ma walory dekoracyjne.
Dowiedz się więcej na temat zielonych roślin doniczkowych:Skrzydłokwiat - wymagania, uprawa, pielęgnacjaWilczomlecz - popularne gatunkiKwiaty doniczkowe kwitnące przez cały rok