Lawenda pięknie wygląda i pachnie. Dostarcza pokarmu pszczołom, odstrasza mole i inne owady, ma właściwości uspokajające, bakteriobójcze. Jej zapach relaksuje. To roślina, którą warto pokochać i mieć w doniczce.
Spis treści:
- Jaką lawendę posadzić w doniczce?
- Jak pielęgnować lawendę w doniczce w domu i ogrodzie?
- Zimowanie lawendy
Jaką lawendę posadzić w doniczce?
Różne odmiany lawendy sprawdzą się w domu, ogrodzie, w donicy czy gruncie. Najpopularniejsze w uprawie są: lawenda francuska oraz wąskolistna.
Lawenda francuska (lavadula stoechas) jest dużo delikatniejsza i wrażliwsza od lawendy wąskolistnej, która całkiem nieźle daje sobie radę w naszym klimacie. Odmiana francuska z trudem wytrzymuje spadek temperatury poniżej -5 st. C, więc mroźnej zimy z pewnością nie przetrzyma. Może być za to uprawiana jako roślina sezonowa lub w doniczce. Ma dużo okazalszy kwiatostan, który przypomina kłos z wyrastającymi z niego „skrzydełkami”.
Lawenda szczepiona na pniu
Zazwyczaj to lawenda francuska bywa szczepiona na pniu. Dzięki temu wygląda, jak małe drzewko. Pielęgnuje się ją tak samo, jak inne formy krzaczaste. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim przycinaniu, by roślina zachowała odpowiedni kształt.
Lawendę wąskolistną raczej nie szczepi się na pniu, ponieważ jest ona nieco delikatniejsza.
Jak pielęgnować lawendę w doniczce w domu i ogrodzie?
Pielęgnacja i uprawa lawendy w donicy nie jest trudna, ale warto znać kilka ważnych wskazówek, aby rosła zdrowo i bujnie.
Najważniejsze zasady uprawy lawendy w doniczce:
- Lawenda wymaga słonecznego, zacisznego, osłoniętego od wiatru miejsca i przepuszczalnej, lekkiej ziemi o odczynie zasadowym (dobrze jest wymieszać podłoże z niewielką ilością piasku lub żwiru).
- Nie znosi nadmiaru wody, cienia i zbyt ciężkiego podłoża. Należy podlewać ją dość często, ale dostarczać niewielkie porcje wody.
- Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie cięcie. Przycinanie lawendy pozwala zachować ładny pokrój i sprzyja ponownemu kwitnieniu rośliny.
fot. Lawenda w doniczce: uprawa/Adobe Stock, Tasha Sinchuk
Jakie miejsce dla lawendy: odpowiednia doniczka
Niezwykle ważny jest wybór pojemnika. Powinien być wystarczająco duży, aby wsypana do niego ziemia zapewniła dostateczną ilość pokarmu. Poza tym im więcej jest podłoża, tym lepsze warunki do rozwoju mają korzenie.
Najpraktyczniejsze są donice plastikowe, zwłaszcza dla bardzo dużych, ciężkich roślin. Lekkie, trwałe, woda nie paruje przez ich ściany. Jeśli wygląd donicy nie zadowala cię, zawsze możesz ukryć ją w ładniejszej osłonce. Ważne, by pojemnik miał otwory w dnie i dobry drenaż, w przeciwnym wypadku rośliny zgniją.
Drenaż zapewni ok. 10 cm warstwa żwiru wsypana na dno donicy. Zapobiega ona zatkaniu otworów odpływowych przez podłoże i korzenie. Zatkanie otworów jest główną przyczyną zastoin wody. Na żwir dobrze jest położyć kawałek włókniny lub folii perforowanej, nasuwając ją nieco na ściany naczynia. Uniemożliwia ona wymywanie ziemi do warstwy drenażu, dzięki czemu otwory odpływowe nie zatykają się.
Dlaczego lawenda w doniczce usycha?
Paradoksalnie częstą przyczyną usychania lawendy jest... nadmiar wilgoci. Lawenda bardzo nie lubi przelewania, dlatego musisz podlewać ją bardzo umiejętnie i ostrożnie. Raz na jakiś czas możesz też zraszać jej liście.
Innym powodem może być zły dobór podłoża (np. nieprawidłowe pH, niższe od 6 lub wyższe od 8). Lawenda potrzebuje podłoża zasadowego w kierunku obojętnego. Musi być też przepuszczalne oraz bogate w wapń.
Czy lawenda może być na słońcu?
Lawenda bardzo lubi stanowiska mocno nasłonecznione i najpiękniej wówczas kwitnie. Kiedy wystawiasz ją na bardzo silne słońce, pamiętaj o regularnym zraszaniu oraz pilnowaniu, aby ziemia nie była przesuszona.
Dobrze pielęgnowana i nasłoneczniona lawenda kwitnie obficie od czerwca aż do końca września.
fot. Lawenda w doniczce/Adobe Stock, Kateryna
Zimowanie lawendy
Należy przenieść przed zimą doniczkę z lawendą do jasnego, niezbyt ciepłego pomieszczenia. Warto wówczas przyciąć wszystkie pędy mniej więcej o połowę i nie zapomnieć o oszczędnym podlewaniu. Roślina całkiem pozbawiona wody - z pewnością uschnie.
Jeśli chcesz, aby lawenda zimowała na balkonie czy w ogrodzie, musisz osłonić ją agrowłókniną oraz nie wystawiać na otwarte przestrzenie. Ochroniona przed wiatrem czy mrozem będzie lepiej zachowana na wiosnę.
Lawendy prawie nigdy nie atakują szkodniki - odstrasza je silny zapach rośliny. Jedynie nadmiar wilgoci może spowodować porażenie szarą pleśnią.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.10.2018.
Czytaj także:
Jak suszyć lawendę?
Rośliny, które odstraszają komary
Przetwory z lawendy