lawenda w doniczcze przesadzanie fot. Adobe Stock

Lawenda w doniczce – jak ją uprawiać

Jeśli masz na balkonie delikatną lawendę francuską w doniczce – przenieś ją przed przymrozkami do pomieszczenia. Nie przetrzyma na dworze dużego spadku temperatury. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o jej uprawie.
Małgorzata Świgoń / 17.10.2018 10:55
lawenda w doniczcze przesadzanie fot. Adobe Stock

Lawenda pięknie wygląda i pachnie. Dostarcza pokarmu pszczołom, odstrasza mole i inne owady, ma właściwości uspokajające, bakteriobójcze. Jej zapach relaksuje. To roślina, którą warto pokochać!

Którą lawendę posadzić w doniczce

Lawenda francuska (lavadula stoechas) jest dużo delikatniejsza i wrażliwsza od lawendy wąskolistnej, która całkiem nieźle daje sobie radę w naszym klimacie. Odmiana francuska z trudem wytrzymuje spadek temperatury poniżej -5 st. C, więc mroźnej zimy z pewnością nie przetrzyma. Może być za to uprawiana jako roślina sezonowa lub w doniczce. Ma dużo okazalszy kwiatostan, który przypomina kłos z wyrastającymi z niego „skrzydełkami".

Lawenda szczepiona na pniu

Lawenda francuska bywa szczepiona na pniu, wówczas wygląda, jak małe drzewko. Pielęgnuje się ją tak samo, jak formy krzaczaste. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim przycinaniu, by roślina zachowała odpowiedni kształt.

Zasady pielęgnacji lawendy w doniczce

  • Lawenda francuska uprawiana w doniczce wymaga słonecznego, zacisznego, osłoniętego od wiatru miejsca i przepuszczalnej, lekkiej ziemi o odczynie zasadowym (dobrze jest wymieszać podłoże z niewielką ilością piasku lub żwiru).
  • Nie znosi nadmiaru wody, cienia i zbyt ciężkiego podłoża. Należy podlewać ją dość często, ale dostarczać niewielkie porcje wody.
  • Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie cięcie. Pozwala ono zachować ładny pokrój i sprzyja ponownemu kwitnieniu rośliny.
  • Niezwykle ważny jest wybór pojemnika. Powinien być wystarczająco duży, aby wsypana do niego ziemia zapewniła dostateczną ilość pokarmu. Poza tym, im więcej jest podłoża, tym lepsze warunki do rozwoju mają korzenie. Najpraktyczniejsze są donice plastikowe, zwłaszcza dla bardzo dużych, ciężkich roślin. Lekkie, trwałe, woda nie paruje przez ich ściany. Jeśli wygląd donicy nie zadowala cię, zawsze możesz ukryć ją w ładniejszej osłonce. Ważne, by pojemnik miał otwory w dnie i dobry drenaż, w przeciwnym wypadku rośliny zgniją.
    Drenaż zapewni ok. 10 cm warstwa żwiru wsypana na dno donicy. Zapobiega ona zatkaniu otworów odpływowych przez podłoże i korzenie. Zatkanie otworów jest główną przyczyną zastoin wody. Na żwir dobrze jest położyć kawałek włókniny lub folii perforowanej, nasuwając ją nieco na ściany naczynia. Uniemożliwia ona wymywanie ziemi do warstwy drenażu dzięki czemu otwory odpływowe nie zatykają się.

Zimowanie lawendy

Należy przenieść przed zimą doniczkę z lawendą do jasnego, niezbyt  ciepłego pomieszczenia. Warto wówczas przyciąć wszystkie pędy mniej więcej o połowę i nie zapomnieć o oszczędnym podlewaniu. Roślina całkiem pozbawiona wody - z pewnością uschnie.
Lawendy prawie nigdy nie atakują szkodniki - odstrasza je silny zapach rośliny. Jedynie nadmiar wilgoci może spowodować porażenie szarą pleśnią.

Czytaj też:
6 zastosowań lawendy w domu! Sprawdź!
Jak uprawiać lawendę na balkonie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)