Czy cynamon na ziemiórki jest skuteczny? Zobacz, jak domowym sposobem odstraszyć te szkodniki roślin doniczkowych

cynamon na ziemiórki fot. Adobe Stock, Ольга Симонова
Ziemiórki potrafią być prawdziwym utrapieniem. Te małe szkodniki są wyjątkowo liczne i często nawet przesadzenie rośliny nie rozwiązuje problemu. Jeśli próbowałaś już charakterystycznych żółtych lepów, dodaj do tego coś jeszcze. Zobacz, jak działa cynamon na ziemiórki i czy warto go stosować.
/ 26.01.2023 05:03
cynamon na ziemiórki fot. Adobe Stock, Ольга Симонова

Ziemiórki, czyli charakterystyczne muszki w doniczce, bywają naprawdę frustrującym problemem. Larwy obecne są w ziemi, a dorosłe osobniki latają tuż nad nią. Przypominają muszki owocówki i często można je zobaczyć nie tylko między kwiatami, ale także w losowych częściach domu. Ziemiórki osłabiają i uszkadzają roślinę poprzez podgryzanie korzeni. W jaki sposób się ich pozbyć przy pomocy cynamonu?

Spis treści:

  1. Jak działa cynamon na ziemiórki?
  2. Jak stosować cynamon na ziemiórki?
  3. Oleje cynamonowy na ziemiórki

Jak działa cynamon na ziemiórki?

Cynamon, stosowany na ziemiórki, nie zabije ich, ale skutecznie odstraszy. Nie do końca jest jasne, czy chodzi o ostry, charakterystyczny zapach cynamonu, czy jego konkretne właściwości. Niemniej jednak jest to dość skuteczny sposób, jednak najlepiej jest zastosować go we wszystkich roślinach, aby ziemiórki nie przeniosły się z jednej doniczki do innej.

Okazuje się też, że cynamon jest nie tylko stosowany przeciw ziemiórkom, ale ma także szereg korzystnych właściwości dla samej rośliny - pomaga w ukorzenianiu się młodych pędów, działa bakterio- i grzybobójczo, a także pomaga zwalczać pleśń w ziemi. Działa też odstraszająco na komary i mrówki, a stosowany w formie płynnej pomaga w zwalczaniu mączniaka i innych chorób grzybiczych.

ziemiórki cynamon

fot. Cynamon na ziemiórki/Adobe Stock, Ольга Симонова

Jak stosować cynamon na ziemiórki?

Najprostszym sposobem odstraszenia muszek z doniczki jest obfite posypanie ziemi w doniczce cynamonem. Możesz też delikatnie wymieszać go plastikową łyżeczką z wierzchnią warstwą podłoża. Posyp też cynamonem mocno ziemię wokół łodyg - to tam ziemiórki lubią żerować.

Tak zastosowany cynamon zadziała na larwy oraz osobniki, przebywające w ziemi. Aby dodatkowo pozbyć się dorosłych muszek, możesz włożyć do doniczki lepy na szkodniki w żółtym kolorze - przyciąga on ziemiórki.

Możesz także przygotować cynamonowy oprysk, który najlepiej jest stosować nie częściej, niż raz w tygodniu. Wymieszaj dwie łyżki cynamonu z 500 ml gorącej wody, a następnie szczelnie przykryj naczynie i odstaw na około pół godziny. Olejki eteryczne, zawarte w cynamonie, nie mogą nadmiernie odparować.

Po tym czasie woda będzie odpowiednio "nasączona" ekstraktami. Przecedź mieszankę przez ściereczkę, a następnie przelej do butelki z atomizerem i opryskaj wszystkie rośliny, które chcesz ochronić przed ziemiórkami. Pamiętaj, że rośliny muszą być tylko zroszone wodą, nie ociekać nią. Część płynu możesz także wlać do ziemi.

co na ziemiórki

fot. Cynamon na ziemiórki/Adobe Stock, MarcOliver_Artworks

Olejek cynamonowy na ziemiórki

Dobrym pomysłem jest też przygotowanie oprysku z gotowego olejku cynamonowego. Znajdziesz go w sklepach ezoterycznych, aptekach oraz w miejscach z dodatkami zapachowymi do domu. Jest to nieco szybszy sposób niż przygotowywanie oprysku z sypkiego cynamonu.

Około 30 kropel olejku dokładnie rozpuść w szklance ciepłej wody i przelej do butelki z atomizerem. Dokładnie wstrząśnij, a następnie spryskaj rośliny, szczególnie łodygi i wierzchnią warstwę ziemi. Co jakiś czas wstrząsaj butelką, aby olejek był stale wymieszany z wodą.

Czytaj także:
Najczęstsze choroby roślin i ich objawy
Monstera: piękna, ale trująca
Najpowszechniejsze szkodniki w roślinach doniczkowych

Redakcja poleca

REKLAMA