Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok fot. Adobe Stock

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok - zdjęcia i opisy kwiatów

Jedni lubią rośliny zielone, inni wolą kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok. Aby kwiat doniczkowy kwitł zimą, trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki, a zwłaszcza zapewnić jasne stanowisko.
/ 14.01.2020 10:17
Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok fot. Adobe Stock

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą, jesienią czy wiosną także potrzebują okresu spoczynku - wówczas może nim być okres letni, gdy inne kwiaty kwitną akurat obficie. Posiadając kwiaty doniczkowe kwitnące o różnych porach roku, przez cały rok możesz cieszyć się widokiem pięknych kwiatostanów.

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok:

  1. Cyklamen
  2. Storczyk
  3. Kalanchoe
  4. Azalia
  5. Fiołek afrykański
  6. Anturium
  7. Skrzydłokwiat

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok: cyklamen

Cyklamen uprawiany w doniczce (fiołek alpejski) to piękny kwiat o dekoracyjnych liściach w kształcie serca. Kwitnie już od późnej jesieni, widokiem kwiatów w wielu kolorach możesz cieszyć się zwykle przez całą zimę o ile tylko... nie będzie miał zbyt ciepło.

Cyklamen lubi chłodniejsze pomieszczenia. Zaliczanie go do kwiatów doniczkowych kwitnących cały rok jest może nieco na wyrost (okres spoczynku tej rośliny przypada latem), jednak przez większą część roku kwitnie i cieszy oczy. Dobrze pielęgnowany może przeżyć kilka lat.

kwiaty kwitnące cały rok: cyklamen
fot. Cyklamen/Adobe Stock

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok: storczyk Cymbidium

Do kwiatów, które mogą kwitnąć niemal przez cały rok należą m.in. storczyki. Pielęgnacja storczyków - wbrew powszechnym opiniom - nie należy do szczególnie kłopotliwych. Najważniejsza jest wiedza na temat tego jak podlewać storczyka by kwitł niemal na okrągło.

Storczyk Cymbidium lubi dużo światła i chłodniejsze powietrze o wysokiej wilgotności. Wytwarza obfite kwiatostany liczące od 10 do 25 kwiatów.

kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok: cymbidiumfot. Storczyk Cymbidium/Adobe Stock

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok: kalanchoe

Kalanchoe może zakwitać o różnych porach roku - także zimą. To dlatego z łatwością kupisz ten kwiat w markecie lub w kwiaciarni - jest bardzo popularny.

Kalanchoe posiada bardzo dużo drobnych kwiatuszków, występuje w wielu kolorach. Ozdobą tej rośliny są także grube liście o ciekawie „” brzegach. Kalanchoe nie jest rośliną szczególnie wymagającą. Magazynuje wodę w liściach, wystarczy podlewać raz w tygodniu, gdy ziemia zdąży przeschnąć.

kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok: kalanchoe
fot. Kalanchoe/Adobe Stock

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok: azalia

Jeśli szukasz rośliny doniczkowej kwitnącej zimą - azalia będzie doskonałym wyborem. Kwitnie przez wiele tygodni a nawet miesięcy, rozwijając coraz to nowe kwiaty, po okresie spoczynku zakwita ponownie.

Azalia to kwiat który zdobi wiele ogrodów, dlatego tak chętnie sadzimy ją również w doniczkach, by cieszyć się jej kwiatami przez cały rok.

kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok - azalia
fot. Azalia/Adobe Stock

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok: fiołek afrykański

Fiołek afrykański to zazwyczaj niewielka, wręcz miniaturowa roślinka kwitnąca przez cały rok. Wielbiciele fiołków afrykańskich posiadają na swoich parapetach olbrzymie kolekcje, dzięki czemu na okrągło cieszą się widokiem kwiatów.

Fiołek afrykański dobrze będzie się czuł na wschodnim i zachodnim parapecie. Lubi temperaturę 16 - 20 stopni Celsjusza. Sztuczne światło, którym doświetlamy mieszkania zwłaszcza zimą pozwala mu kwitnąć niemal przez cały rok.

kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok - fiołek afrykański
fot. Fiołek afrykański/Adobe Stock

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok: anturium

Z pewnością widziałaś już ten kwiat, być może nie znając jego nazwy. Anturium można uprawiać w doniczce, często bywa sprzedawany jako kwiat cięty (w wazonie postoi nawet przez miesiąc).

Nietypowy kwiat przyciąga uwagę, warto mieć go w domu, choć wymaga nieco zabiegów, by ładnie kwitł.

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok - anturium
fot. Anturium/Adobe Stock

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok: skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to popularny kwiat doniczkowy, znany głównie ze swoich właściwości oczyszczających powietrze. Warto postawić go w sypialni lub w dowolnym pomieszczeniu (nawet w łazience), gdyż dobrze radzi sobie z brakiem światła słonecznego. .

Skrzydłokwiat wytwarza dekoracyjne białe kwiaty i kwitnie naprawdę długo - może kwitnąć nawet przez cały rok, przy zapewnieniu optymalnych warunków. 

kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok - skrzydłokwiat
fot. Skrzydłokwiat/Adobe Stock

Dowiedz się więcej na temat uprawy kwiatów doniczkowych:
Sansewieria - odmiany, wymagania, uprawaDomowe sposoby na mszyceJak przesadzać kwiatki doniczkowe