Kwiaty doniczkowe zielone -urocze liliputy i imponujące olbrzymy. Którymi ozdobisz swoje mieszkanie?

Kwiaty doniczkowe zielone dają namiastkę ogrodu, a niekiedy nawet lasu w miniaturze w mieszkaniu. Ich liście dostarczają tlenu i cieszą oczy. Jakie roślinki wybrać? Podpowiadamy!
Barbara Lasota / 6 miesięcy temu
Kwiaty doniczkowe zielone -urocze liliputy i imponujące olbrzymy. Którymi ozdobisz swoje mieszkanie? fot. Fotolia

Kwiaty doniczkowe zielone są przez wiele osób uważane za bardziej odpowiednie do mieszkań niż kwiaty doniczkowe kwitnące - zwłaszcza do wnętrz w stylu nowoczesnym. Nie trzeba dopasowywać kolorów, zieleń ze wszystkimi współgra. Wiele kwiatów doniczkowych zielonych  jest także łatwiejszych w uprawie. Są takie gatunki, które wytrzymują chwilowy brak wody, a nawet dłuższy okres suszy. Do nich należy np. grubosz, sansewieria. Zieleń liści kwiatów doniczkowych zielonych ożywia wnętrze, pomaga się zrelaksować, przywodzi na myśl naturę. Do małego mieszkania idealne są niewielkie, np. peperomia i pnącza (np. scindapsus) W większym pokoju imponującą dekoracją będą: palmy, filodendron, monstera czy fikus. 

Wybierz odcień, wzorek i kształt

Liście kwiatów doniczkowych zielonych różnią się odcieniami. Jedne są jasnozielone jak młoda trawa, inne mają bardzo nasyconą barwę, a jeszcze inne są w cętki lub w barwne, ciekawe plamy (kremowe, żółtawe, nawet bordowe), jakby je pomalował je malarz. Liście bywają także powycinane niczym ludowe wycinankiMiewają również różne kształty. Do najefektowniejszych gatunków  należą: 

 • Szeflera
 • Kroton
 • Begonia królewska
 • Maranta
 • Kalatea
 • Kordylina
 • Monstera 

Gatunki zwisające - domowe pnącza

Sporo jest kwiatów doniczkowych zielonych, które mogą stać na półce na ścianie lub wisieć chociażby w zamocowanej do sufitu sznurkowej makramie i ładnie zwisać w dół. Trzeba im uszczykiwać końcówki. Wtedy ładnie się rozkrzewiają. Te, które mają liście we wzorki, potrzebują nieco więcej światła.Te o zielonych liściach to idealne kwiaty cieniolubne. Oto niektóre kwiaty doniczkowe zielone należące do domowych pnączy:

 • Paprocie

Uważane są za zielone filtry oczyszczające powietrze. Potrzebują wilgotnego powietrza. Gdy zimą powietrze jest zbyt wysuszone przez kaloryfery, ich listki schną i opadają.

 • Zielistka

Jest idealna dla osób nie mających doświadczenia w opiece nad kwiatami doniczkowymi- prawie nie ma wymagań. Wystarczy pamiętać o podlewaniu. Jej ozdobą są rozłogi (wąsy) z roślinami potomnymi czyli sadzonkami.

 • Filodendron pnący

Ani się obejrzysz, a utworzy zieloną ścianę. Rośnie jak na drożdżach!

 • Scindapsus

To także jeden z najłatwiejszych w uprawie kwiatów doniczkowych zielonych pnących. Bardzo łatwo go rozmnożyć, ucinając końcówki pędów i wstawiając do wody. Jedna z odmian ma jasne cętki na liściach.

 • Bluszcz

Dobrze rośnie w półcieniu. Raczej należy unikać miejsc zbyt słonecznych. Odpowiada mu umiarkowane podlewanie.  Do wyboru są odmiany zielone i pstrokate.

 • Cissus rombolistny

Ma liście złożone z trzech ząbkowanych listków, ciemnozielone. Dorasta nawet do 3 m.

 • Syngonium, inaczej zroślicha

Dorasta do ok. 1,5 m. Liście są strzałkowate, duże, na długich łodygach. Dekoracyjnie zwisają z półek. Niektóre odmiany mają pstre liście.

Te kwiaty będą pięknie kwitnąć - nawet, jeśli nie masz ręki ogrodnika! 

Kwiaty doniczkowe zielone duże

Kto szuka dużej zielonej rośliny doniczkowej, np. do reprezentacyjnego salonu, ten ma do wyboru między innymi:

 • Palmy

 Ich pielęgnacja nie jest trudna. Większość palm lubi miejsca widne, ale np. areca, washingtonia, latania nieźle znoszą też zacienienie.

 • Fikusy, inaczej figowce

Należy do nich: fikus sprężysty, lirolistny, benjamina. Są to rośliny długowieczne.

 • Monstera

W sprzyjających warunkach może dorosnąć nawet do 3 m. W naturze jest pnączem, ale gdy w mieszkaniu zapewni się jej mocną podporę, będzie rosła ku górze. Jej olbrzymie, powycinane liście wyglądają zjawiskowo.

 • Zamiokulkas

To elegancki kwiat doniczkowy zielony dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zieloną roślinę doniczkową niczym drzewko, ale chcą mieć jednak jakąś okazałą. Zamiokulkas dorasta do 60–80 cm. Praktycznie nie wymaga opieki. Jest odporny na przesuszenie gleby. Nie lubi przeciągów. Bardzo łatwo go rozmnożyć, najlepiej przez podział rozrośniętej kępy.

Kwiaty doniczkowe zielone małe 

Jeśli chcesz uprawiać tylko jedną lub kilka niewielkich roślin doniczkowych zielonych, np. na parapecie i to takich, które nie będą zasłaniać szyby i zabierać cennego światła, masz do wyboru np.: fitonię, peperomię, małe kaktusy, eszewerie, niektóre niskie odmiany skrzydłokwiatu, szczawik trójkątny.

Zwykle nie przekraczają one 15 – 20 cm wysokości, a czasem są jeszcze niższe. Można także zdecydować się np. na mirt lub zioła i przycinać ich czubki nożyczkami, by były niskie i rozkrzewione.

Polecamy także:
Jak dbać o meble rattanowe
Zasady pielęgnacji pelargonii
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)