Jagody goji fot. Adobe Stock

Jagody goji – jak uprawiać na działce i w ogrodzie?

Jagody goji oferują sklepy ze zdrową żywnością.Tymczasem te drobne owoce można uprawiać także w naszych ogrodach, a nawet na dużych balkonach. Podpowiadamy jak.
Barbara Lasota / 06.03.2019 11:11
Jagody goji fot. Adobe Stock

Jagody goji rosną na krzewach: kolcowój chiński i kolcowój pospolity, zwany szkarłatnym.To rozgałęzione, niewielkie krzewy z rodziny psiankowatych, dorastające do 3 m. Są też odmiany niższe. Mają przewieszający się pokrój i ciernie na pędach.

Latem, od czerwca do września, kwitną na fioletowo. Z tych kwiatów pszczoły zbierają nektar. Tworzą niewielkie czerwone owoce długości ok. 2 cm. Dobrze znoszą zimę, odpowiadają im nasze gleby. Uważa się, że jagody goji są superżywnością (superfood) - podnoszą odporność, pomagają osiągnąć długowieczność i poprawiają witalność.

Jagody goji – skąd wziąć sadzonki?

Szkółki i sklepy ogrodnicze raczej nie oferują sadzonek kolcowoju chińskiego, ani szkarłatnego. Ale dobrej jakości sadzonki można kupić w internecie, np. na allegro.pl czy olx.pl, w sklepie naszekrzewy.pl. Są one ukorzenione, sprzedawane w doniczkach. Zdrowa sadzonka jagody goji ma ładne pędy, bez uszkodzeń i przebarwień. Wysokość wynosi 20 – 30 cm. Orientacyjna cena sadzonki: 7 -10 zł. Większe się o kilka złotych droższe.

Pora sadzenia

Ponieważ jagody goji (sadzonki) sprzedawane są w doniczkach, to roślinę wraz z całą bryłą korzeniową można sadzić od marca do października. Za najlepszy okres sadzenia uważa się miesiące: kwiecień, wrzesień i październik.

Jak sadzić jagody goji

Niektórzy zalecają, aby sadzonki jagód goji najpierw posadzić w nieogrzewanej szklarni lub w tunelu. Dzięki temu rośliny szybciej rosną. Jednak można je także  posadzić od razu na miejscu stałym, w gruncie lub dużej skrzyni wypełnionej ziemią i najwyżej trochę osłaniać, jeśli spodziewany jest przymrozek.

  • Najlepsze miejsce. Dobrze, gdy miejsce jest słoneczne i zaciszne - strona południowa lub zachodnia. Jagody goji można posadzić wzdłuż ogrodzenia, tworząc luźny, niezbyt wysoki owocujący żywopłot. Nadaje się też na skarpy i na duże balkony.
  • Gleba. Powinna być bogata w próchnicę. Nie może być gliniasta i ciężka. Jeśli ogród jest piaszczysty, to wykopanego dołka dobrze jest wsypać trochę kompostu.
  • Głębokość sadzenia. Wyjętą z doniczki sadzonkę  kolcowoju sadzi się wraz zbryłą korzeniową na takiej samej głębokości, jak rosła w doniczce. 
  • Odległość między sadzonkami. Jeśli sadzisz więcej krzewów, odległość między nimi powinna wynosić ok. 1,5 m.
  • Podlej po posadzeniu. Gdy posadzisz jagody goji i lekko ugnieciesz ziemię wokół roślin, podlej je.

Wyhoduj swój czosnek. ABC uprawy

Zabiegi pielęgnacyjne

Roślina jagody goji jest odporna na mrozy, upały i suszę. Dobrze znosi także zanieczyszczenie powietrza.

  • Podlewanie. Młode krzewy warto podlewać w czasie długotrwałej suszy. Starsze sobie poradzą, ale mogą gorzej owocować.
  • Zabezpieczanie przed mrozem. Warto okryć krzew np. agrowłókniną gdy zapowiadane są duże mrozy. Dodatkowo dobrze jest usypać przed zimą wokół podstawy krzewu kopczyk z ziemi i ściółki lub trocin.
  • Nawożenie. Na wiosnę zaleca się nawozić jagody goji granulowanym obornikiem lub nawozem mineralnym. Jesienią, na początku października dobrze jest rozsypać wokół krzewu dojrzały kompost.

 Przeczytaj także:
Jak uprawiać pomidory na balkonie i w ogrodzie
Krzewy bukszpanu: uprawa, przycinanie, rozmnażanie
Czar domowego ogródka
Zakładamy warzywniak - krok po kroku