Co siać w lipcu? Te ziarenka i sadzonki umieść w ziemi, a jesienią będziesz cieszyć się pięknym ogrodem

co siać w lipcu fot. Adobe Stock, Albert Bugaev
Co siać w lipcu? Pomimo iż jest to już środek lata, wciąż możesz uzupełnić swoje grządki oraz rabaty. Lipiec to idealny moment na warzywa kapustne oraz korzeniowe, a także niektóre kwiaty czy krzewy. To także dobry moment na dosianie trawnika, jeśli są w nim ubytki. Zobacz, co siać w lipcu i jak się za to zabrać.
/ 05.07.2024 05:16
co siać w lipcu fot. Adobe Stock, Albert Bugaev

Lipiec to wakacyjny, raczej luźny miesiąc, ale nie jest wolny od prac ogrodowych. To przede wszystkim czas zbiorów, a to oznacza, że na grządkach zwalnia się miejsce. To też czas, kiedy sporo kwiatów przekwita i można je zastąpić nowymi okazami. Jakie prace ogrodowe w lipcu warto wykonać i co można posiać w tym miesiącu?

Spis treści:

  1. Co siać w lipcu: warzywa
  2. Co siać w lipcu: kwiaty
  3. Co siać w lipcu: krzewy

Co siać w lipcu: warzywa

Lipiec to doskonały moment na dosiewanie warzyw o krótkim okresie wegetacji. Śmiało możesz zasilić przydomowy ogródek o nowe nasiona marchwi, sałaty masłowej, fasolki szparagowej oraz szpinaku. To także dobry czas na dosianie cebuli oraz szczypiorku, a także czosnku oraz roszponki. W lipcu możesz także przenieść do donic lub skrzynek zioła rosnące w gruncie.

Pod koniec lipca, a także na początku sierpnia możesz także wysiać ogórki na zbiór jesienny. Najlepiej przeznaczyć je na kiszonki lub małosolne. Zbiór lipcowych warzyw przypada na przełom sierpnia i września, czasem na październik (np. w przypadku marchwi).

co siać w lipcu warzywa

fot. Co siać w lipcu: warzywa/Adobe Stock, Valerii Honcharuk

Co siać w lipcu: kwiaty

W lipcu możesz siać mnóstwo odmian kwiatów i roślin ozdobnych, zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich. W tym miesiącu powoli przekwitają już okazy posadzone wiosną, dlatego możesz uzupełnić rabaty i rośliny na skalniakach.

Latem posiej przede wszystkim gipsówkę, stokrotki, bratki, orlik, łubin, smagliczkę, niezapominajki oraz dziewannę. To także odpowiednia pora na wysianie groszku pachnącego oraz goździków na skalniak.

Zobacz też: uprawa goździków wieloletnich

Na początku lipca możesz wysiać także nagietki, nemezje oraz portugalczyki (czerwone goździki). Sprawdzą się one przede wszystkim w skrzyniach i donicach, a zatem także jako roślina balkonowa. Jeśli nie lubisz roślin kwitnących, w lipcu możesz wysiać np. trawy ozdobne — będą piękną ozdobą przydomowego ogrodu, a także tarasu.

co siać w lipcu kwiaty

fot. Co siać w lipcu: kwiaty/Adobe Stock, Matthewadobe

Co siać w lipcu: krzewy

Krzewy, które zakwitają wiosną lub latem warto posiać lub posadzić już rok wcześniej - właśnie w lipcu lub na początku sierpnia. To dobry moment na uprawę róż. Najlepiej zrobić to z sadzonek i zawsze do donic lub skrzyń. Róże do gruntu wysadza się wczesną wiosną albo na przełomie października i listopada.

Lipiec to też dobry czas na odświeżenie oczek wodnych oraz przegląd wodnych roślin. W lipcu w swoim oczku czy stawie posadź np. hiacynty wodne, a także zrób przegląd tych bardziej ekspansywnych okazów.

co można siać w lipcu

fot. Co siać w lipcu: krzewy/Adobe Stock, Sergey

Czytaj także:
Przycinanie róż latem
Czego nie wolno przycinać latem?
Wieloletnie krzewy kwitnące latem

Redakcja poleca

REKLAMA