Prace ogrodowe w lipcu. Co wysiać i nad czym pracować w tym miesiącu?

lipiec w ogrodzie fot. Adobe Stock, maryviolet
Lipiec to czas wakacji, ale też intensywnych prac ogrodowych. Zobacz, co należy zrobić w tym miesiącu.
Urszula Wilczkowska / 28.06.2021 12:28
lipiec w ogrodzie fot. Adobe Stock, maryviolet

Lipiec to ulubiony miesiąc wielu ogrodników - nie tylko ze względu na wakacje, długie dnie, ciepłe noce i wysokie temperatury, ale zwłaszcza dlatego, że właśnie na ten miesiąc przypada szczyt sezonu wegetacyjnego.

Niestety nie oznacza to urlopu od prac ogrodowych - wręcz przeciwnie, prace powinny być jeszcze bardziej intensywne, by rośliny rosły jak najzdrowsze.

Co wysiać w lipcu?

Większość warzyw i owoców została już wysiana w poprzednich miesiącach, jednak możesz wysiewać rośliny także i w lipcu - szczególnie, jeśli chcesz wydłużyć ich zbiór.

W pierwszej połowie miesiąca możesz wysiać fasolę na strąki, buraki liściowe oraz sałatę łodygową, zaś w drugiej - szpinak, kapustę pekińską i późne odmiany rzepy. Przez cały miesiąc możesz wysiewać koper włoski i ogrodowy, rzeżuchę, roszponkę czy też szczypiorek.

Lipiec to też czas na wysianie kwiatów dwuletnich: stokrotek, gipsówek, dziewann, goździków, niezapominajek czy bratków. Pamiętaj, by koniecznie pikować je, gdy wytworzą po 3-4 liście właściwe.

Możesz też wysiać kwiaty jednoroczne, które zdążą zakwitnąć w tym samym sezonie. Są to między innymi groszek pachnący, portulaka czy nagietki. Warto posadzić je np. w roli kwiatów przyciągających zapylacze do ogródka warzywnego.

Prace ogrodowe w lipcu

Lipiec to przede wszystkim czas dbania o uprawy i zbiory warzyw oraz pierwszych owoców. Regularnie odchwaszczaj rabaty, podlewaj je w razie suszy i wzruszaj ziemię.

Szczególnie dużo wody będą teraz potrzebować drzewa i krzewy owocowe - pamiętaj więc, by podlewać je i nie dopuścić do przesuszenia systemu korzeniowego. W przeciwnym razie późniejsze zbiory mogą być nieudane.

Nie zapomnij też o dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Możesz kupić gotowy środek w sklepie ogrodniczym lub zaserwować im nawóz domowej roboty. Nawóz ze skórki awokado, batata czy banana będą równie skuteczne, a do tego darmowe.

Wiele osób w lipcu regularnie kosi trawę, my jednak radzimy wstrzymać się z tą czynnością. Chociaż większości Polaków nieskoszona trawa kojarzy się z zaniedbanym ogrodem, warto całkowicie zmienić swój sposób myślenia.

Długie źdźbła lepiej trzymają wodę, dają schronienie owadom i zapobiegają suszy.

Podcinaj też przekwitłe kwiaty, przystrzyż krzewy i żywopłoty, ale przede wszystkim... ciesz się piękną pogodą i widokiem szczęśliwych roślin. Może warto wypróbować nowego trendu, jakim jest WFO, czyli work from outside?

Czytaj także:
Ten domowy środek na chwasty poradzi sobie z nimi w okamgnieniu. Potrzebujesz tylko 2 składników
Jak pomóc roślinom w czasie suszy? Poznaj skuteczny i niedrogi sposób
Wiele osób ma tę roślinę w swoim ogrodzie, ale nie wszyscy wiedzą, że to prawdziwy przysmak. Próbowałaś?

Redakcja poleca

REKLAMA