goździki na skalniak fot. Adobe Stock, Geoffroy LEME

Najlepsze goździki na skalniak: poznaj odmiany i sposoby uprawy tych pięknych kwiatów na skalniakach w ogrodzie

Jakie goździki na skalniak będą najlepszym wyborem? Okazuje się, że nie wszystkie odmiany tych kwiatów będą się dobrze czuły między kamieniami i innymi roślinami. Wybierz przede wszystkim goździki wieloletnie, które dobrze znoszą niskie temperatury. Pamiętaj też, że skalniak z goździkami powinien być dobrze nasłoneczniony.
/ 16.04.2023 05:29
goździki na skalniak fot. Adobe Stock, Geoffroy LEME

Jakie goździki wybrać, aby prezentowały się pięknie na skalniaku? Sięgnij po odmiany, które są odporne na mrozy i ponownie kwitną w kolejnym sezonie. Skalniaki musisz zaplanować w miarę wcześnie - ich kształt i wygląd - im wcześniej je obsadzisz, tym dłużej będą zdobić ogród. Jak wybrać goździki na skalniak i o czym pamiętać?

Spis treści:

  1. Kiedy sadzić kwiaty na skalniak?
  2. Goździki na skalniak: odmiany
  3. Czy goździki na skalniaku się rozrastają?
  4. Co zrobić z goździkami na zimę?
  5. Jakie rośliny nadają się na skalniak obok goździków?

Kiedy sadzić kwiaty na skalniak?

Skalniak warto obsadzić już na wiosnę, po ustąpieniu pierwszych przymrozków. Nawet rośliny mrozoodporne mogą nieco przemarznąć, kiedy są jeszcze młode. Pamiętaj, aby nie sadzić ich gęsto - większość roślin na skalniaki dość mocno się rozrasta.

Bardzo ważne jest też, aby w danym "sektorze" skalniaka sadzić rośliny o podobnych wymaganiach co do podłoża i intensywności podlewania. Jeśli twój skalniak częściowo jest nasłoneczniony, a częściowo w cieniu, zwróć uwagę także na ten aspekt. Goździki ogrodowe zdecydowanie umieść w bardziej słonecznej części, ale nie narażaj ich na intensywne "przypiekanie".

Goździki na skalniak: odmiany

Jeśli chcesz posadzić goździki na skalniak w ogrodzie, wybierz odmiany wieloletnie. Dzięki temu twoja ogrodowa dekoracja będzie wyglądać pięknie przez długi czas, a ty nie będziesz zaprzątać sobie głowy wykopywaniem przekwitłych goździków i sadzeniem nowych.

Goździki wieloletnie mają jeszcze jedną ważną zaletę - bardzo dobrze znoszą nawet bardzo niskie temperatury, dzięki czemu nie musisz szczególnie ich zabezpieczać przed zimą. Usuń jedynie przekwitłe kwiatostany i przytnij suche pędy pod koniec lata lub na początku jesieni.

jakie goździki na skalniak

fot. Skalniak/Adobe Stock, Helen

Które goździki są wieloletnie?

Nie ma zbyt wielu odmian goździków wieloletnich. Większość z nich traktuje się jako rośliny jednoroczne, ewentualnie dwuletnie. Jeśli chcesz obsadzić goździkami swój skalniak, postaw na goździki alpejskie lub pierzaste (postrzępione).

To odmiany wieloletnie, które dobrze znoszą niskie temperatury i ładnie się rozrastają, tworząc piękną dekorację każdego skalniaka. Te odmiany goździków raczej są niskie, ale mają ozdobne, pięknie pachnące kwiaty (w przypadku odmiany pierzastej - także miododajne).

Czy goździki na skalniaku się rozrastają?

Goździki to dość ekspansywne rośliny. Mimo niewielkich rozmiarów szybko rozprzestrzeniają swoje korzenie i rozrastają się intensywnie na rabatach, skalniakach czy ogrodach. Z tego powodu często uprawia się je w donicach, które mają ograniczoną przestrzeń.

Jednak na skalniaku, w towarzystwie innych bylin czy kwiatów, świetnie się sprawdzą i rozrosną się tak, aby nie dominować nad innymi gatunkami. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie będą zbyt ekspansywne, otocz je kamieniami lub posadź je w wysokim pojemniku z uciętym dnem. W ten sposób korzenie pójdą w głąb ziemi, dzięki czemu goździki nie będą się rozrastać tak mocno.

Co zrobić z goździkami na zimę?

Goździki, które są wieloletnie i mrozoodporne, nie wymagają specjalnej pielęgnacji przed zimą. Wystarczy tylko odpowiednio je przyciąć, usuwając suche pędy oraz przekwitłe elementy. Przed zimą obficie podlej cały skalniak i pozostaw go w spokoju na kolejne miesiące.

Jeśli obawiasz się mrozów, możesz dodatkowo otulić skalniak agrowłókniną, choć w większości przypadków i w obecnym klimacie nie ma takiej potrzeby. Zimy są już mniej surowe, dlatego rośliny spokojnie przetrwają chłodny czas.

goździki na skalniaku

fot. Goździki na skalniak/Adobe Stock, Алексей Басов

Jakie rośliny nadają się na skalniaki obok goździków?

Obok goździków na skalniakach dobrze będą czuły się inne gatunki bylinowe, a także rośliny o zwisających pędach, np. begonia. To, co rośnie przy goździkach, musi mieć podobne wymagania glebowe i względem podlewania. Świetnie sprawdzi się więc np. werbena. Ma ona dodatkowo bardzo zbliżony kolor kwiatów, choć są one dużo mniejsze. Taka kompozycja na pewno będzie wyglądać dobrze.

Obok goździków sprawdzą się także dekoracyjne floksy, dzwonki i gipsówki. Te ostatnie szczególnie pasują do ogrodowych skalniaków. Mocno się rozrastają, a dodatkowo ozdabiają skalniak pięknymi, małymi kwiatami.

Czytaj także:
Byliny zimujące w gruncie
Wiosenne kwiaty do uprawy w domu
Jak zrobić oczko wodne?