POLECAMY

Skalniak czyli... własne alpinarium

Efektowne skalniaki przyciągają wzrok i zdobią ogrody na równi z oryginalnymi roślinami. Robi się je bardzo łatwo. Oto kilka podpowiedzi.
/ rok temu
Skalniak czyli... własne alpinarium fot. Fotolia

Aby zrobić skalniak w wersji klasycznej, nie potrzeba ani dużych pieniędzy, ani czasu, ani wyjątkowych umiejętności. Zwłaszcza w małym ogrodzie. Niewielki robi się z kilkunastu  kamieni, 2–3 wiader żwiru (nie zawsze potrzebny), paru worków ziemi i kilka roślin kojarzących się ze skalistym krajobrazem (niewielkie iglaki, skalnica Arendsa, bergenia sercolistna, rojniki, rozchodniki, urokliwa bylina ogrodowa - płomyk szydlasty, sasanka. Mogą tam też rosnąć tulipany i krokusy, które sprawią, że skalniak będzie kolorowy od wiosny. Obecnie buduje się też skalniaki z solidnych i estetycznych materiałów brukowych, które idealnie udają strukturę i wygląd kamienia naturalnego. Ciekawostką są \"skalne ogródki\" z opon, choć to już rzecz gustu. Mały skalniak to nie prawdziwe alpinarium, które jest ogrodem ze skał, kamieni i ziemi z roślinami wyłącznie wysokogórskimi, ale przy odrobinie wyobraźnie może nam je zastąpić.

Jak zrobić skalniak: kilka rad

 • Skalniaki przed domem powinny choć trochę przypominać naturę. Wybierz dla swojego nieregularny kształt. Unikaj idealnego koła, kwadratu czy prostokąta. Przyroda nie zna linijki, ani cyrkla.
 • Narysuj na kartce schematyczny plan ogrodowego skalniaka. Jego kształt, rozmieszczenie dużych kamieni i roślin.
 • Planując miejsce dla poszczególnych roślin, zarezerwuj dla płożących się iglaków obrzeża, bo gdyby rosły w środku, szybko zdominowałyby inne drobniejsze rośliny.

Skalniak ogrodowy: gdzie go zrobić

Na środku ogrodu nie zawsze wygląda naturalnie. Sprawdza się to w dużym ogrodzie, gdzie można go otoczyć malowniczymi ścieżkami. W małym i średnim lepiej zaprojektować go trochę z boku. Miejsce powinno być dość słoneczne, bo większość roślin na skalniaki lub światło. Jeśli przydomowe skalniaki są w cieniu, wtedy wybór roślin kwitnących, które mogą tam rosnąć, jest mocno ograniczony.

 • Skalniak może być częścią nasypu lub suchego strumienia.
 • Ładnie wygląda na skarpie lub przy murku.
 • Można go zrobić przy schodach prowadzących do domu.
 • Dobrym miejscem jest bezpośrednie sąsiedztwo tarasu lub altany.
 • Może też mieć formę kamiennej ścieżki prowadzącej np. z domu do kącika, gdzie wypoczywasz. Wystarczy, że między kamieniami posadzisz niskie rośliny.

Jak zrobić skalniak: krok po kroku

Gdy wiesz już, jaki kształt będzie miał skalniak i jakie wymiary, to teraz czas na pracę.

 • Wykop wierzchnią warstwę ziemi, aby powstało zagłębienie - wystarczy 10 cm.
 • Wsyp drobne kamyki i gruby żwir, jeśli gleba jest gliniasta, mało przepuszczalna. A jeśli jest przepuszczalna, taki drenaż nie jest potrzebny.
 • Obłóż obwód sporymi kamieniami, tworząc rodzaj niskiej ściany czy obwódki.
 • Do środka nasyp ziemi uniwersalnej lub innej ogrodowej (z czubkiem), aby powstała mała górka. Podlej.
 • Na górce ułóż jeszcze kilka kamieni. Podlewaj codziennie, czekając, aż ziemia osiądzie. Trwa to do dwóch tygodni.
 • Gdy górka zbyt mocno się spłaszczy,  dosyp jeszcze trochę.
 • Budowę skalniaka kończy sadzenie roślin. Nie może ich być zbyt dużo, zostaw miejsce, aby mogły się rozrosnąć.

Skalniak z kamieni: jakie wybrać

Mogą to być polne kamienie, ale byłoby dobrze, gdyby miały nieregularne kształty i przynajmniej część powinna mieć ostre krawędzie (jak górskie skały). Można także kupić specjalne kamienie na skalniak: dolomity, granity, bazalty, piaskowce, wapienie w centrach ogrodniczych. Najlepiej zdecydować się na jeden rodzaj, natomiast dobrze jest zróżnicować je wielkością. Powinny zajmować najwyżej połowę powierzchni skalnego miniogródka. Układa się piętrowo, tworząc coś w rodzaju poziomych półek. Nie rób całego skalistego zbocza. Dolną warstwę powinny stanowić największe. Dobrze jest je wkopać na 1/3 głębokości.

Rośliny na skalniak

To oczywiste, że powinny się tu znaleźć rośliny kojarzące się z górami. Płożący się jałowiec, niewielki świerk, kosodrzewina lub sosna limba. Ale kwiaty na skalniaku też wyglądają dobrze. Bez nich byłby mało atrakcyjny. Godne polecenia są zwiastuny wiosny: krokusy, tulipany, żonkile. Są też niezawodne byliny na skalniaki: bergenia, dąbrówka, dzwonek karpacki, płomyk szydlasty i wiele innych. Bardzo dobrze wyglądają też kępy traw ozdobnych. Wysokie rośliny sadzi się  z tyłu, a niskie z przodu. Te małe dobrze wyglądają w grupach.

Skalniak z materiałów brukowych

Na równym terenie można zrobić coś w rodzaju skalniaka np z elementów z których buduje się murki brukowe lub  palisady - do kupienia np. w supermarketach budowlanych. Wydziela się nimi dowolny fragment ogrodu, a następnie wypełnia go ziemią ogrodową i sadzi rośliny. Można między nimi ułożyć kilka kamieni.

Skalniak z opon

Jest to skalniak z przymrużeniem oka, bo... bez skał. No i raczej dla tych, którzy lubią nietypowe pomysły i, w trosce o przyrodę,  wykorzystują odpady. Jeśli nie wywiozłaś starych opon do tzw. eko punktu w gminie, tylko zalegają np. w piwnicy, możesz z kilku zrobić stabilną konstrukcję (piętrową) z podstawą (aby powstał pojemnik na ziemię) i posadzić ulubione kwiaty. Bardzo dobrze w takim pojemniku z opon wyglądają gatunki zwisające, np. bakopa, pelargonie bluszczolistne, plektrantus, bluszcz. Opony możesz pomalować na dowolny kolor.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 miesiące temu
Mój skalniaczek wyposażyłam w rośliny od roslinydoogrodu.pl można u nich kupić rośliny internetowo lub osobiście. Bardzo sobie chwalę ich produkty bo kwiaty są hodowane naturalnie, nie pod folią przez co są dobrze zahartowane :)