skalniak fot. Fotolia

Jak zrobić skalniak w ogrodzie - wybór miejsca, pomysły, wykonanie, rośliny i kwiaty na skalniak


Kamienie bardzo ładnie komponują się z roślinami. Dlatego skalniak to bardzo dekoracyjny element w ogrodzie. Zobacz jak go zrobić.
Barbara Lasota / 30.06.2018 08:28
skalniak fot. Fotolia

Dobrze zaprojektowany i zrobiony skalniak, czyli część ogrodu z kamieniami, ma przypominać fragment górskiego krajobrazu. Szczególnie upodobali są skalne ogródki Chińczycy i to ponad 1000 lat temu. Właśnie od nich przejęliśmy (w XVII wieku)  sztukę robienia skalniaków .

Aby zrobić skalniak w wersji mini, wystarczy: kilkanaście  kamieni, 2–3 wiaderka żwiru (nie zawsze potrzebny), parę worków ziemi i kilka roślin kojarzących się ze skalistym krajobrazem. Polecane są np.: niewielkie iglaki, skalnica Arendsa, bergenia sercolistna, rojniki, rozchodniki, urokliwa bylina ogrodowa - płomyk szydlasty, sasanka. Mogą tam też rosnąć tulipany i krokusy, które sprawią, że skalniak będzie kolorowy od wiosny. Obecnie buduje się też skalniaki z solidnych i estetycznych materiałów brukowych, które idealnie udają strukturę i wygląd kamienia naturalnego. Ciekawostką są skalniak w donicach i "skalne ogródki" z opon, choć to już rzecz gustu.

Kilka rad na początek

 • Przemyśl kształt skalniaka. Twój skalny ogródek czy skalny zakątek powinien choć trochę przypominać naturę. Jego kształt powinien być nieregularny. Unikaj idealnego koła, kwadratu czy prostokąta. Przyroda nie zna linijki, ani cyrkla.
 • Narysuj na kartce schematyczny plan ogrodowego skalniaka. Jego kształt, rozmieszczenie dużych kamieni i roślin.
 • Iglaki zaprojektuj na obrzeżach. Planując miejsce dla poszczególnych roślin, zarezerwuj dla płożących się iglaków obrzeża, bo gdyby rosły w środku, szybko zdominowałyby inne drobniejsze rośliny.

Wybierz odpowiednie miejsce dla skalniaka

Środek ogrodu jest reprezentacyjny, ale nie zawsze warto robić skalniak na środku. Sprawdza się to w dużym ogrodzie, gdzie można go otoczyć malowniczymi ścieżkami. W małym i średnim ogrodzie lepiej zrobić skalniak trochę z boku. Miejsce powinno być dość słoneczne, bo większość roślin na skalniaki lub światło. Jeśli przydomowe skalniaki są w cieniu, wtedy wybór roślin kwitnących, które mogą tam rosnąć, jest mocno ograniczony.

 • Na nasypie. Skalniak może być częścią nasypu lub suchego strumienia.
 • Na skarpie. Ładnie wygląda na skarpie lub przy murku.
 • Przy schodach prowadzących do domu. To ciekawy pomysł na uatrakcyjnienie wejścia.
 • Przy tarasie. Dobrym miejscem jest bezpośrednie sąsiedztwo tarasu lub altany.
 • Skalniak w formie ścieżki. Może też mieć formę kamiennej ścieżki prowadzącej np. z domu do altany. Wystarczy, że między kamieniami posadzisz niskie rośliny.

Jak zrobić skalniak: krok po kroku

Gdy wiesz już, jaki kształt będzie miał skalniak i jakie wymiary, to teraz czas na pracę.

 • Wykop wierzchnią warstwę ziemi, aby powstało zagłębienie - wystarczy 10 cm.
 • Wsyp drobne kamyki i gruby żwir, jeśli gleba jest gliniasta, mało przepuszczalna. A jeśli jest przepuszczalna, taki drenaż nie jest potrzebny.
 • Obłóż obwód sporymi kamieniami, tworząc rodzaj niskiej ściany czy obwódki.
 • Nasyp do środka nasyp ziemi uniwersalnej lub innej ogrodowej (z czubkiem), aby powstała mała górka. Podlej.
 • Ułóż na górce ułóż jeszcze kilka kamieni. Podlewaj codziennie, czekając, aż ziemia osiądzie. Trwa to do dwóch tygodni.
 • Dosyp trochę ziemi, gdy górka zbyt mocno się spłaszczy. 
 • Posadź rośliny. Budowę skalniaka kończy sadzenie roślin. Nie może ich być zbyt dużo, zostaw miejsce, aby mogły się rozrosnąć.

Jakie kamienie wybrać na skalniak

Nadają się do zrobienia skalniaka zwykłe polne kamienie, które można znaleźć na nieużytkach. Ale byłoby dobrze, gdyby miały nieregularne kształty i przynajmniej część powinna mieć ostre krawędzie (jak górskie skały). Można także kupić specjalne kamienie na skalniak: dolomity, granity, bazalty, piaskowce, wapienie w centrach ogrodniczych. Najlepiej zdecydować się na jeden rodzaj, natomiast dobrze jest zróżnicować je wielkością. Powinny zajmować najwyżej połowę powierzchni skalnego miniogródka. Układa się piętrowo, tworząc coś w rodzaju poziomych półek. Nie rób całego skalistego zbocza. Dolną warstwę powinny stanowić największe. Dobrze jest je wkopać na 1/3 głębokości.

Rośliny na skalniak

Gdy skalniak jest już zrobiony, czas posadzić rośliny. Powinny się tu znaleźć rośliny kojarzące się z górami. Płożący się jałowiec, niewielki świerk, kosodrzewina lub sosna limba to dobry wybór. Ale kwiaty na skalniaku też wyglądają dobrze i uatrakcyjniają gą. Godne polecenia są zwiastuny wiosny: krokusy, tulipany, żonkile. Są też niezawodne byliny na skalniaki: bergenia, dąbrówka, dzwonek karpacki, płomyk szydlasty i wiele innych. Bardzo dobrze wyglądają też kępy traw ozdobnych. Wysokie rośliny sadzi się  z tyłu, a niskie z przodu. Te małe dobrze wyglądają w grupach.

Skalniak z materiałów brukowych

Na równym terenie można zrobić skalniaka np z elementów z których buduje się murki brukowe lub  palisady - do kupienia np. w supermarketach budowlanych. Wydziela się nimi dowolny fragment ogrodu, a następnie wypełnia go ziemią ogrodową i sadzi rośliny. Można między nimi ułożyć kilka kamieni.

Skalniak z opon

Jest to skalniak z przymrużeniem oka, bo... bez skał. No i raczej dla tych, którzy lubią nietypowe pomysły i, w trosce o przyrodę, wykorzystują odpady. Jeśli nie wywiozłaś starych opon do tzw. eko punktu w gminie, tylko zalegają np. w piwnicy, możesz z kilku zrobić stabilną konstrukcję (piętrową) z podstawą (aby powstał pojemnik na ziemię) i posadzić ulubione kwiaty. Bardzo dobrze w takim pojemniku z opon wyglądają gatunki zwisające, np. bakopa, pelargonie bluszczolistne, plektrantus, bluszcz. Opony możesz pomalować na dowolny kolor i nietypowy skalniak zrobiony.

Przeczytaj także:
9 ładnych kwiatów doniczkowych o małych wymaganiach
Wszystko o pielęgnacji pelargonii na balkonie i w ogrodzie