Przycinanie róż latem nie zawsze jest potrzebne, a czasem nawet niewskazane. Zobacz, kiedy i jak to robić, aby były piękne

Kiedy przycinać róże latem? fot. Adobe Stock, maryviolet
Przycinanie róż latem najczęściej nie jest potrzebne. Nie należy mocno ich przycinać pod koniec sezonu, ponieważ może to nadmiernie osłabić krzew i zmniejszyć jego kwitnienie w kolejnym roku albo całkiem go zniszczyć. Najważniejsze jest jednak, aby na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany i suche pędy.
/ 24.07.2023 05:39
Kiedy przycinać róże latem? fot. Adobe Stock, maryviolet

Po okresie kwitnienia i wegetacji róże wymagają jedynie kosmetycznego cięcia. Po sezonie ważne jest, aby zostawić drzewko w dobrym stanie, dzięki czemu będzie mogło pięknie rozkwitnąć po cięciu wiosennym. Zobacz, jak ciąć róże latem.

Spis treści:

  1. Kiedy przycinać róże latem?
  2. Jak obcinać przekwitłe kwiaty róż?
  3. Czy można przycinać róże pnące?

Kiedy przycinać róże latem?

Róże możesz delikatnie przycinać w lipcu i na początku sierpnia, ale nie może być to drastyczne cięcie. Najbezpieczniej jest ciąć tylko te odmiany róż, które nie zakwitają ponownie w jednym sezonie. To, co możesz robić, to obcinać przekwitłe kwiatostany, aby nie pobierały niepotrzebnie wody i składników odżywczych z nawozów czy gleby.

Po przekwitnięciu całego krzewu delikatnie usuń suche pędy i gałęzie, a następnie zabezpiecz je maścią ogrodniczą. Nie przycinaj róży zbyt mocno - konkretne czynności zostaw sobie na wiosenne przycinanie róż. Najlepszym okresem na kosmetyczne "posprzątanie" krzewu to pierwsza połowa sierpnia.

Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć róże przed zimą, jeśli chcesz, aby w kolejnym sezonie wypuściła obficie kwiaty.

Jak obcinać przekwitłe kwiaty róż?

fot. Przycinanie róży latem/Adobe Stock, pressmaster

Jak obcinać przekwitłe kwiaty róż?

Przekwitłe kwiatostany należy przycinać pojedynczo, usuwają nie tylko sam suchy kwiat, ale także część gałązki, zostawiając 1-2 liście na łodydze. Użyj do tego ostrych nożyc lub sekatora ogrodowego, a samo cięcie zrób pod skosem, wykonując szybki, zdecydowany ruch.

Jeśli nożyce zatrzymają się lub poszarpią łodygę, zrób kolejne cięcie kilka milimetrów poniżej tego nieudanego. Kwiatostany możesz usunąć jeszcze wtedy, kiedy mają wciąż kilka zdrowych płatków. Dzięki temu możesz zasuszyć róże i przygotować jesienno-zimową kompozycję.

Czy można przycinać róże pnące?

Róże pnące, które kwitną tylko raz na sezon, możesz przyciąć delikatnie po zakończeniu kwitnienia. Najczęściej jest to przełom lipca i sierpnia. Podobnie, jak w przypadku innych odmian róż, nie szalej zbyt mocno z sekatorem. Usuń kwiatostany oraz suche łodygi, a następnie zabezpiecz róże przed pierwszymi przymrozkami.

Czy można przycinać róże w lipcu?

fot. Przycinanie róży latem/Adobe Stock, Marina

Czytaj także:
Tych roślin nie przycinaj jesienią
Nalewka z płatków róży
Jak ukorzenić różę z łodygi

Redakcja poleca

REKLAMA