Spis treści:
Róże oprócz ogrodu mogą rosnąć także w pojemnikach na balkonie. Wcale bowiem nie są aż tak kapryśne, jak ta wymyślona przez autora „Małego Księcia”.
Wśród ponad 200 tysięcy odmian znajdziesz nie tylko niskie róże rabatowe, ale także spore krzewy, zgrabne drzewka, pnącza i rośliny tworzące grube poduchy (okrywowe, które mogą rosnąć zamiast trawnika).
Decydując się na zakup, należy upewnić się, jakie rozmiary osiągnie roślina za parę lat. Warto także zapytać sprzedawcę lub sprawdzić w katalogu, czy wybrana odmiana pachnie. A jak pielęgnować róże?
Najlepsze miejsce dla róż
Jeśli chcesz założyć w ogrodzie różaną rabatę (zwaną też rosarium), znajdź dla niej miejsce umiarkowanie nasłonecznione (np. od wschodu), osłonięte przed silnymi wiatrami ścianą budynku lub wysokim żywopłotem.
Sadząc je na zalanym słońcem balkonie od strony południowej, pomyśl o zacienieniu, koniecznym podczas upałów. Inaczej twoje królowe zmarnieją. Natomiast warunki panujące na balkonie usytuowanym od strony wschodniej i południowo-wschodniej są wymarzone dla róż.
Szczególnie godne polecenia do uprawy na balkonie są te odmiany, które w sezonie powtarzają kwitnienie 2, a nawet 3 razy.
Sadzenie i pielęgnacja róż
Ziemia idealna dla róż powinna być średnio zwięzła i żyzna. Kupioną roślinę w doniczce warto najpierw, wraz z pojemnikiem, umieścić na kilka godzin w wodzie, a potem od razu przesadzić na rabatę lub do dość dużej skrzynki (z warstwą drenażu na dnie) i dobrze podlać.
Drzewko różane najlepiej od razu po posadzeniu przywiązać do mocnej podpórki, aby nie złamał go wiatr.
Róże rosnące w donicach lub skrzynkach należy każdej wiosny przesadzić do nowej ziemi, albo przynajmniej wymienić im wierzchnią warstwę.
Przy podlewaniu tych roślin należy zachować ostrożność. Róża nie lubi polewania liści. Nie chodzi tutaj jednak tylko o "fanaberie" królowej ogrodów - obfite zraszanie całego krzewu zamiast nawadniania gleby, sprzyja powstawaniu tzw. szarej pleśni.
fot. Adobe Stock
Okazy rosnące w pojemnikach powinny być regularnie podlewane. Zasila się je nawozem długo działającym lub specjalnym nawozem do róż, zawierającym łatwo przyswajalne żelazo, który zapobiega żółknięciu liści.
Zdarza się, że róża wytwarza słabe i cienkie pędy, liście są blade, a kwiaty małe i nie w pełni wykształcone. Najczęściej oznacza to, że roślinom brakuje składników pokarmowych. Trzeba je jak najszybciej uzupełnić, ponieważ osłabione kwiaty łatwiej chorują i są atakowane przez szkodniki.
Wiosną zastosuj nawóz wieloskładnikowy lub specjalny preparat do róż według zaleceń producenta. Jeśli mimo tego zasilenia stan roślin nie poprawi się, rozsyp wokół krzaczków grubą warstwę kompostu. Gleba będzie lepiej zatrzymywać składniki pokarmowe.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie róż jest obrywanie pędów o drobnych jasnozielonych listkach, wyrastających z podkładki róży dzikiej, na której szczepione są szlachetne odmiany. Obcinanie przekwitłych kwiatów pobudza rozwój nowych.
Różom wielkokwiatowym, wielokwiatowym i miniaturkom dobrze robi silne wiosenne skracanie pędów, tak by pozostały na nich 2-3 oczka.
Pozostałe grupy róż nie wymagają corocznego cięcia. Jeśli ich pędy są za długie, skracamy je (główne do 2/3 długości, boczne do 1/3). Usuwamy także gałęzie uschnięte lub zbyt zagęszczające krzew.
fot. Adobe Stock
Jeśli ścinasz kwiaty do wazonu, nie rób tego w środku dnia. Postoją znacznie krócej! Zbieraj róże wczesnym rankiem lub w godzinach wieczornych.
Zimowanie róż
Do najmniej odpornych na mróz należą gatunki wielkokwiatowe i wielokwiatowe. Po pierwszym silniejszym przymrozku należy wokół nich usypać kopczyk z ziemi wysokości około 20 cm.
Róże wysokie owijamy chochołem ze słomy lub włókniną (sklepy ogrodnicze). Okazy uprawiane w pojemnikach można przed zimą wnieść do pomieszczenia o temperaturze około 4 stopni C.
Inny sposób zabezpieczenia przed mrozem to zakopanie pojemnika w glebie w ogrodzie i obsypanie podstawy pędów kopczykiem ziemi wysokości 20 cm. Jeśli nieokryte gałęzie przemarzną, wiosną je zetniemy i róże odbiją od dołu.
W przypadku, gdy umieszczenie pojemnika w ziemi nie jest możliwe, okładamy go (także od dołu) styropianem, suchymi liśćmi lub torfem, a pędy zabezpieczamy według opisanej powyżej metody.
Zobacz też:
Jak wyhodować róże z łodygi?
Jak zadbać o róże jesienią?