Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie, których istotnym elementem jest przycinanie roślin. Większość cięć wykonuje się we wrześniu, ale istnieje też grupa roślin, które warto przycinać po pierwszych przymrozkach. Tutaj sezon się wydłuża - w niektórych latach wprawdzie mroźne noce mogą się zdarzyć już na początku jesieni, ale czasem aura bywa wyjątkowo łaskawa i przymrozki pojawiają się dopiero na przełomie października i listopada.
Spis treści:
Co można przycinać po przymrozkach?
Oto lista gatunków, które można/należy jeszcze przycinać po pierwszych przymrozkach.
- Późne odmiany malin - owocują one aż do listopada, więc nie należy ich przycinać przed przymrozkami, aby nie skrócić okresu owocowania.
- Dalie - przytnij je po pierwszych przymrozkach, ścinając część naziemną na wysokości 12-15 cm. Tu przeczytasz więcej o tym, kiedy i jak przycinać dalie.
- Irysy - z ich przycinaniem również zaczekaj do pierwszych przymrozków, gdy liście zaczną już brązowieć. Wszystkie przytnij na ok. 15 cm. Przycinanie irysów zapewni ci ich piękny wygląd przez wiele lat. Te rośliny potrafią kwitnąć nawet kilka dekad w jednym miejscu!
fot. Irysy/Adobe Stock, Przemyslaw
- Chryzantemy - aby bezpiecznie je przezimować, po pierwszych mroźnych nocach przytnij do wysokości ok. 10 cm nad ziemią. Nie wykonuj cięcia wcześniej, nie ma takiej potrzeby. Przycinanie chryzantem po przymrozkach to najlepsza opcja.
- Surfinia - przycinanie surfinii przed zimowaniem to dobry pomysł. Nie warto skracać jej zbyt wcześnie, bo roślina będzie kwitła aż do pierwszych mrozów.
- Starsze krzewy winorośli można przycinać wtedy, gdy nie mają już liści, a więc nawet w listopadzie.
Czego nie wolno już przycinać po przymrozkach?
Istnieją też gatunki roślin, których jesienne przycinanie należy bezwzględnie wykonać przed przymrozkami, a najlepiej sporo wcześniej. Gdy mroźne noce już się pojawią, nie wolno ich ciąć! Może to doprowadzić nawet do zniszczenia rośliny.
- Trawy ozdobne - odsłonięcie bryły korzeniowej przed samymi mrozami sprawi, że trawa nie będzie odporna na niskie temperatury.
- Śliwy - nie wolno ich przycinać za późno, bo miejsca po cięciu koniecznie muszą dobrze się zagoić przed pierwszymi zimnymi nocami.
- Piwonie - najlepszy czas na przycinanie piwonii to wrzesień. Zbyt późno przycięte pędy, nie zdążą zdrewnieć przed przymrozkami, a to ma znaczący wpływ na mrozoodporność rośliny.
Czytaj także:
Kiedy przycinać dipladenię?
Kiedy przycinać oleander?