Surfinie w latach 90-tych szturmem podbiły polskie balkony - to właśnie wtedy ta roślina stała się w Polsce bardzo modna, a jej popularność nie przeminęła aż do dziś. Trudno się dziwić - piękne, ozdobne kaskady kwiatów, zdecydowanie deklasują swoją efektownością inne ciekawe kwiaty na balkon. Surfinie niestety nie należą jednak do najbardziej wytrzymałych kwiatów na balkon. Nie lubią wiatru, cienia ani deszczu. Stanowisko dla nich powinno być możliwie najbardziej słoneczne, zaciszne i osłonięte od opadów. Jeśli chcesz bezpiecznie przezimować surfinię, tak aby w kolejnym roku móc cieszyć oczy jej pięknymi kwiatami, na jesieni musisz ją przyciąć. Jak i kiedy to zrobić?
Sekrety przycinania surfinii
- Są różne szkoły - niektórzy ogrodnicy twierdzą, że przycinanie pędów surfinii podczas okresu wegetacyjnego to zbędny zabieg, inni mówią że dzięki temu roślina bujniej się rozkrzewi i stworzy pełniejsze kaskady kwiatów. Sama zdecyduj, którą teorię chcesz wyznawać - zbyt mocne cięcie w sezonie jest jednak na pewno niewskazane.
- Podczas kwitnienia konieczne jest za to usuwanie przekwitłych kwiatostanów, aby zrobić miejsce dla nowych. Podobnie jak ucinanie zżółkniętych, chorych pędów. Traktujemy to nawet nie jako typowy zabieg przycinania rośliny, ale po prostu podstawową czynność pielęgnacji surfinii. Możesz zdecydować się też na tzw. uszczykiwanie pędów. Nie wykorzystuj do tego żadnych narzędzi, a jedynie palcami delikatnie oderwij sam czubek pędu wraz z młodymi listkami.
fot. Przycinanie surfinii/Adobe Stock, Sergey
- Kiedy jest koniecznie przycinanie surfinii? Na jesieni, jeśli chcesz bezpiecznie przezimować swoje rośliny. Przed zimowaniem należy surfinię nisko przyciąć - zazwyczaj dobrze to zrobić w październiku, bo surfinie kwitną aż do pierwszych mrozów, nie należy więc skracać za wcześnie ich okresu kwitnienia. W październiku rośliny nisko przytnij i wstaw do jasnego pomieszczenia - optymalna temperatura zimowania surfinii to 8-12 stopni C. Zimą nie używaj nawozu, a surfinię tylko lekko podlewaj, aby ziemia zbytnio nie przeschła.
Czytaj także:
Jesienne przycinanie malin
Jesienne przycinanie piwonii