Kiedy przyciąć oleander, jak najlepiej to robić? Przycinanie jesienią lub na wiosnę

kiedy przycinać oleander fot. Adobe Stock, iozefavichus
Najlepszy termin przycinania oleandrów to jesień - wrzesień lub październik. Nie czekaj jednak do listopada. Jeśli przegapisz termin jesiennego cięcia oleandrów, możesz zaczekać do wiosny. Jest to jednak zdecydowanie mniej polecany termin, bo może mieć wpływ na gęstość kwiatów.
Weronika Kwaśniak / 23.09.2022 05:01
kiedy przycinać oleander fot. Adobe Stock, iozefavichus

Oleandry to kwitnące krzewy, które naturalnie występują w krajach o cieplejszym klimacie i lżejszych zimach, niż Polska - np. w Grecji lub Włoszech. W naszych warunkach pogodowych, oleandry powinny spędzać lato na zewnątrz, a zimą być przenoszone do pomieszczenia. Przedtem należy wykonać jesienne cięcie.

Spis treści:

  1. Kiedy przycinać oleander?
  2. Jak przycinać oleander?

Kiedy przycinać oleandry?

  • Przed zimowaniem oleandra, zanim wniesiesz go do domu na zimę, wykonaj cięcie. Najlepiej zrobić to we wrześniu albo październiku. Pamiętaj, że po wstawieniu do pomieszczenia, liście oleandra często opadają. Nie jest to wina jesiennego cięcia, a zwyczajny proces.
  • Teoretycznie oleandry można również przycinać na przedwiośniu lub wiosną - w okresie od lutego do kwietnia. Kwiatów będzie wtedy jednak o wiele mniej, więc specjaliści od ogrodnictwa zalecają jesienne cięcie. Ma ono jeszcze drugą ważną zaletę - umożliwia łatwiejsze przezimowanie krzewu w pomieszczeniu.

Nie pomijaj cięcia oleandra, bo roślina kwitnie na jednorocznych, zielonych pędach. Jeśli więc nie wykonasz tego zabiegu co roku, kwiaty nie będą zbyt okazałe.

przycinanie oleandra jesienią
fot. Kwitnący krzew oleandra/Adobe Stock, kristof

 

Jak przycinać oleander?

  • Należy pamiętać o tym, że oleander jest rośliną trującą. Do przycinania koniecznie załóż jednorazowe rękawiczki, które będziesz mogła potem wyrzucić. Unikaj dotykania twarzy, szczególnie okolic ust, nosa i oczu. 
  • Do przycinania oleandra użyj sekatora - w przypadku cieniutkich gałęzi, wystarczą nożyce ogrodowe.
  • Gałązki oleandra nie mogą być przycinane na skos - tnij je prosto, tuż nad pąkami, które są skierowane na zewnątrz.
  • Skracaj pędy o około 1/3. Nie zapomnij też o usuwaniu przekwitłych kwiatów. Przycinaj te pędy, które są słabe i w danym roku nie dały kwiatów. Koniecznie pamiętaj też o małych pędach bocznych ze środka korony oleandra - one i tak nie zakwitną. Możesz za to je ukorzenić.

Czytaj także:
Jak przycinać piwonie?
Jak przycinać maliny?

Redakcja poleca

REKLAMA