Niestety dalie nie są odporne na mróz, dlatego nie mogą zimować w gruncie, jeśli w kolejnych latach chcesz cieszyć się pięknymi kwiatami. Na jesieni należy je przyciąć i wykopać - to kolejna roślina z listy tego, co należy przycinać jesienią w ogrodzie.
Spis treści:
Kiedy przycinać dalie i jak należy to robić?
- Przez cały sezon regularnie usuwaj przekwitłe, uschnięte kwiaty dalii. Pozostawione na roślinie, będą nadmiernie obciążać dalię i uniemożliwią jej dalsze kwitnięcie.
- Niestety, piękne dalie nie są mrozoodporne. Cięcie jesienne przygotuje je do zimowania. Nie wykonuj go jednak zbyt wcześnie, bo ozdobne kwiaty dalii potrafią zdobić ogrody jeszcze nawet przez cały październik! Zaczekaj do pierwszych przymrozków. Po pierwszych mroźnych nocach, zetnij część naziemną dalii na wysokości ok. 12-15 cm. Potem delikatnie wykop z ziemi całą karpę. Korzenie lekko otrzep, pozostaw w ciepłym i suchym miejscu, aby karpy mogły wyschnąć (nie pomijaj tego kroku - w przeciwnym wypadku dalie zgniją). Wysuszone karpy mogą przezimować w pomieszczeniu (np. piwnicy albo garażu), optymalna temperatura oscyluje w przedziale 4-8 stopni C. Karpy umieść w skrzynce, przysyp np. piaskiem albo trocinami. Nie warto jednak zapominać o nich aż do wiosny - w ciągu zimy lepiej co jakiś czas sprawdzić, czy któraś z karp nie zaczyna gnić. Należy ją wtedy wyrzucić, aby nie zainfekowała pozostałych. Warunkiem odpowiedniego zimowania dalii jest przewiew, więc skrzynka nie powinna być całkowicie zabudowana - powietrze musi docierać do roślin szparami.
fot. Kwitnąca dalia/Adobe Stock, Patrick
- Odrębną kwestią jest tzw. uszczykiwanie pędów dalii, czyli delikatne odrywanie końcówek młodych pędów dalii. Zrób to, gdy wiosną pędy osiągną długość ok. 12-15 cm, nie wykorzystuj jednak żadnych narzędzi do przycinania, a jedynie własne dłonie. Dzięki temu zabiegowi, dalie pięknie się rozkrzewią, a później będą obficie kwitły.
O czym należy pamiętać?
- Do jesiennego przycinania dalii, koniecznie wykorzystuj zdezynfekowane narzędzia, aby uniknąć przeniesienia chorób grzybowych z innych roślin.
- Jeszcze raz warto podkreślić - zimą sprawdź co jakiś czas, czy żadna karpa dalii nie zgniła. Jeśli o tym zapomnisz, do wiosny wszystkie mogą zmarnieć, zarażając się od chorej bulwy.
Czytaj także:
Kiedy przycinać dipladenię i jak najlepiej to zrobić?
Kiedy przycinać irysy i jak najlepiej to zrobić?