jak przycinać chryzantemy fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Kiedy przyciąć chryzantemy, jak najlepiej to zrobić? Przycinanie chryzantem jesienią

Jesienne przycinanie chryzantem to konieczność, jeśli chcesz przezimować bezpiecznie te rośliny. W przypadku okazów jednorocznych, cięcie też jest zalecane, aby zapewnić chryzantemom bujny rozrost i obfitsze kwitnienie. W trakcie sezonu nie przycinaj jednak chryzantem, a jedynie uszczykuj czubki pędów palcami.
Weronika Kwaśniak / 29.09.2022 05:34
jak przycinać chryzantemy fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Jesienne przycinanie chryzantem to konieczność - zmniejsza ryzyko chorób grzybiczych i zapobiegnie gniciu chryzantemy. Trzeba przyciąć jesienią wszystkie chryzantemy, które chcesz bezpiecznie przezimować.

Spis treści:

  1. Kiedy i jak przycinać chryzantemy?
  2. Czy wszystkie chryzantemy trzeba przycinać?

Kiedy i jak przycinać chryzantemy?

  • Pierwsze cięcie chryzantem należy przeprowadzić ok. 10-14 dni po ich wysadzeniu. Nie jest wtedy konieczne duże cięcie - wystarczy skrócić wierzchołki o 1,5-2 cm, dzięki czemu rośliny lepiej się rozkrzewią i będą obficiej kwitnąć.
  • W sezonie nie przycinaj chryzantem, a jedynie przeprowadzaj tzw. uszczykiwanie - czyli lekkie odrywanie palcami końcówek pędów, co pobudza roślinę do wzrostu. Nie stosuj do tego żadnych narzędzi, wykorzystaj jedynie własne palce.

przycinanie chryzantem
fot. Chryzantemy/Adobe Stock, New Africa

  • Najbardziej zdecydowane przycinanie chryzantem powinno mieć miejsce jesienią. Trudno tutaj podać konkretny termin, bo należy wykonać je po pierwszych przymrozkach - w niektórych latach będzie to więc wrzesień, w innych nawet listopad. Wtedy przytnij chryzantemy do wysokości ok. 10 cm nad ziemią, aby bezpiecznie ją przezimować. Po przycięciu dobrze jest je okryć, np. gałęziami drzew iglastych - lepiej nie kompostem, bo chryzantema bardzo źle znosi nadmierne zawilgocenie. Jeśli uprawiasz chryzantemy w doniczkach, po przycięciu przenieś je na zimę do chłodnego pomieszczenia.

Czy wszystkie chryzantemy trzeba przycinać?

W przypadku chryzantem, które chcesz przezimować, przycięcie będzie konieczne. Jeśli chodzi o rośliny jednoroczne, przycinanie nie jest może aż tak niezbędne, ale przydatne - zdecyduj się na nie, aby chryzantemy były bujniejsze i miały większą ilość kwiatów.

Czytaj także:
Jak przycinać piwonie na jesieni?
Jak przycinać maliny?