przycinanie irysów fot. Adobe Stock, Perovskia

Kiedy przycinać irysy i jak najlepiej to zrobić? Jesienne przycinanie irysów

Aby irysy rosły w tym samym miejscu przez wiele lat, co roku należy je przyciąć przed zimą. Zaczekaj jednak do pierwszych przymrozków, aż liście zbrązowieją i zaczną usychać - wcześniej odżywiają jeszcze roślinę i nie należy się ich pozbywać. W czasie sezonu usuwaj przekwitłe kwiaty i chore łodygi.
Weronika Kwaśniak / 12.10.2022 05:43
przycinanie irysów fot. Adobe Stock, Perovskia

Pięknie kwitnące irysy, zdobią latem wiele ogrodów. Jeszcze w latach 80-tych uchodziły za jedne z najmodniejszych kwiatów ogrodowych. Teraz ich popularność nieco osłabła na rzecz innych gatunków, takich jak dipladenia czy hortensja, ale nadal pojawiają się na wielu grządkach (szczególnie w babcinych ogródkach). Warto jednak, żeby irysy cieszyły co roku najpiękniejszymi, obfitymi kwiatami. To jak najbardziej możliwe, bo kosaćce to rośliny naprawdę długowieczne - potrafią rosnąć w tym samym miejscu nawet kilkadziesiąt lat. W tym celu jednak należy je przycinać - to jeden z ważnych elementów listy, co przycinać na jesieni.

Spis treści:

  1. Kiedy i jak przycinać irysy?
  2. O czym pamiętać, przycinając irysy?

Kiedy i jak przycinać irysy?

Podczas całego sezonu, irysy tak naprawdę przycina się kilka razy. Te cięcia jednak znacząco się od siebie różnią i ich przyspieszenie, może wpłynąć na kwitnienie rośliny.

  • Przez cały okres kwitnienia, delikatnie usuwaj na bieżąco przekwitłe kwiaty, aby nie obciążały nadmiernie rośliny. Nie musisz stosować do tego żadnych specjalnych narzędzi, zazwyczaj wystarczy delikatnie usuwać uschnięte kwiaty dłońmi. W sezonie wycinaj też chore, uszkodzone, zżółknięte liście.
  • Gdy roślina już nie kwitnie, wytnij całą łodygę przy samej ziemi - nie usuwaj jednak jeszcze jej liści! Odżywiają roślinę niemal do zimy.
  • Najsilniejsze przycinanie irysów należy przeprowadzić późną jesienią - czyli zależnie od pogody, w październiku lub listopadzie. Zaczekaj do momentu pierwszych przymrozków, gdy liście będą już brązowieć. Wtedy wszystkie liście przytnij na ok. 15 cm.

kiedy przycinać irysy
fot. Kwitnące irysy/Adobe Stock, lbuczynski1

O czym pamiętać, przycinając irysy?

  • Zdezynfekuj nożyce przed cięciem - dzięki temu nie przeniesiesz np. choroby z innej rośliny.
  • Miejsc cięcia nie musisz w żaden sposób zabezpieczać.
  • Irysów po przycięciu nie warto okrywać na zimę - to rośliny cebulowe, więc w gruncie bardzo dobrze przezimują.

Czytaj także:
Jak przycinać piwonie jesienią?
Jak przycinać dipladenię?