jak przycinać dipladenię fot. Adobe Stock, womue

Kiedy przycinać dipladenię i jak najlepiej to zrobić? Jesienne przycinanie dipladenii krok po kroku

Gdy temperatura na zewnątrz zacznie osiągać mniej niż 7 stopni C, dipladenię należy przenieść do domu. Przed zimowaniem, warto wykonać jesienne cięcie tej rośliny, aby skrócić jej pędy i zapewnić obfitsze kwitnienie w kolejnym roku. Pamiętaj jednak, by zabiegi pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach - dipladenia jest rośliną trującą.
Weronika Kwaśniak / 29.09.2022 05:23
jak przycinać dipladenię fot. Adobe Stock, womue

W ostatnich latach dipladenia cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Ta roślina jest znana również pod nazwą mandevilla. W czasie ciepłych miesięcy, dipladenia może zdobić balkon, taras lub ogród. Na zimowe miesiące należy jednak przenieść ją do pomieszczenia, uprzednio wykonując jesienne cięcie. Zimą mandevilla w doniczce będzie pięknie zdobić wnętrze mieszkania, ponieważ często kwitnie przez cały rok.

Spis treści:

  1. Kiedy i jak przycinać dipladenię?
  2. Dodatkowe wskazówki związane z cięciem

Kiedy i jak przycinać dipladenię?

  • Dipladenia dobrze znosi przycinanie. Skrócenie jej długich pędów sprawia, że roślina pięknie się zagęszcza i wydaje obfitsze, bujniejsze kwiaty. Za długie pędy skutkują mniejszą ilością pąków kwiatowych. Jesienią, gdy kwiaty dipladenii opadną, a temperatury zaczną osiągać wartość poniżej 7 stopni C, roślina powinna zostać przeniesiona do pomieszczenia. Standardowo dzieje się to w październiku, ale w niektórych latach, gdy przymrozki wystąpią wcześnie, termin ten może przesunąć się nawet na wrzesień. Zachowaj czujność - gdy dipladenia przemarznie, nie da się jej już uratować. Po wniesieniu mandevilli do domu, przed zimą przytnij stare pędy, aby wiosną roślina wypuściła nowe i odwdzięczyła się ozdobnymi kwiatostanami. 
  • Jeśli jednak przegapisz termin jesiennego cięcia dipladenii, możesz to zrobić bardzo wczesną wiosną - np. w marcu, zanim wystawisz roślinę z powrotem na zewnątrz.
  • W sezonie nie przycinaj dipladenii, ale regularnie usuwaj przekwitłe kwiaty - znacznie lepiej jednak robić to palcami, nie używając jakichkolwiek narzędzi.

przycinanie dipladenii
fot. Dipladenia/Adobe Stock, Marc

Dodatkowe wskazówki związane z cięciem

  • Z przyciętych pędów dipladenii możesz ukorzenić nowe rośliny - wykorzystaj do tego celu takie pędy, które są zdrowe i mają po 2-3 węzły.
  • Uwaga - wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonuj w rękawiczkach. Mandevilla jest rośliną trującą, jej sok nie powinien mieć więc styczności ze skórą. Ustawiaj roślinę poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

Czytaj także:
Jak przycinać pelargonie?
Jak przycinać surfinie?