Metamorfoza komody IKEA TARVA fot. Screen Instagram @champagne.chaos

Spektakularna metamorfoza bestsellerowej komody IKEA. Instrukcja krok po kroku

Użycie tapety, dobranie modnego koloru i uchwytów to klucz do nadania komodzie IKEA TARVA nowego życia. Mamy instrukcję krok po kroku, jak przerobić zwykłą komodę w luksusowy mebel.
Edyta Liebert / 26.04.2021 11:44
Metamorfoza komody IKEA TARVA fot. Screen Instagram @champagne.chaos

Prawdopodobnie każdy ma w domu meble z IKEA - komody szwedzkiego giganta cieszą się uznaniem milionów ludzi na całym świecie. To zarazem zaleta i wada, bo jeśli marzysz o oryginalnie wyglądającym meblu, to szafki czy stoliki IKEA nie są dla ciebie. Chyba że zmienisz ich wygląd dzięki odrobinie wysiłku, tym razem z wykorzystaniem tapety, farby w odcieniu zieleni i uchwytom DIY.

Mebel w intensywnym kolorze gra we wnętrzu pierwsze skrzypce. Może to być sofa, komplet musztardowych krzeseł czy komoda w modnym odcieniu. Naturalne barwy ziemi świetnie komponują się z niebieskością czy zielenią - szałwiowa metamorfoza minikomódki IKEA jest tego znakomitym przykładem. 

Abstrahując od koloru, niemniej istotna jest tekstura. Autorka pomysłu na metamorfozę komody zdecydowała się na obłożenie frontów szuflad tapetą. Nadało to przeciętnemu meblowi (choć wykonanemu z litego drewna) charakteru nawiązującego do aktualnie bardzo modnych czeskich projektów lat 60. i 70. 

Skórzane uchwyty oraz metalowy element w postaci rurki pomalowanej na miedziany odcień to kropka nad i całego przedsięwzięcia. Połączenie tych materiałów nadało komodzie IKEA nonszalancji i uniseksowego charakteru. 

Na podstawie tego tutorialu możesz odmienić wygląd nie tylko komody z IKEA - to jedynie przykład zastosowania kilku niedrogich produktów, które razem tworzą nieprzeciętny efekt. 

Do wykonania metamorfozy komody IKEA potrzebne są:

 • komoda, np. IKEA TARVA,
 • mod podge (to klej, podkład i lakier w jednym),
 • nożyk do tapet,
 • tapeta (tu użyto: Graham & Brown, Paintable 33' x 20.5" Damask 3D Embossed Wallpaper Roll),
 • pędzelek lub mini wałek (szer. 3-4 cm) - ok. 1 mkw.
 • heblowane listwy sosnowe do obłożenia frontów szuflad - płaskie o grubości ok. 0,5 cm i szerokości 2,5 cm. Konieczna łączna długość listew w przypadku jednej sztuki komody IKEA TARVA to ok. 660 cm, więc bezpiecznie warto zamówić ok. 7 m
 • 3 miedziane rury o średnicy 0,5 cm i długości ok. 55 cm (do jednej komody),
 • 6 skórzanych uchwytów w kolorze ciemnego brązu,
 • zielona farba (tu użyto: Behr Marquis Cypress Vine),
 • ew. farba w kolorze rose gold/gold typu Rub 'n buf do drewna, metalu czy szklanych przedmiotów, która w składzie ma woski i wypełnia ubytki, nadając im ładne wykończenie lub farba w sprayu w wybranym odcieniu,
 • piła lub wyrzynarka,
 • ew. drobny papier ścierny.

Przeróbka starej komody IKEA krok po kroku

 1. Oczyść dokładnie mebel, odkurz, ew. zetrzyj pozostałości farby lub po prostu usuń wierzchnią warstwę tak, by zmatowić powierzchnię. Pamiętaj, by nie pozostał na meblu żaden pył. Odkręć uchwyty. 
 2. Z tapety wytnij 3 prostokąty o wymiarach frontów, przyklej je i odczekaj aż wyschną - zgodnie z zaleceniami producenta. 
 3. Sosnowe listwy przycinaj następująco: potrzebujesz 6 dłuższych listew zakończonych ukośnie (kąt 45°) o długości ok. 80 cm, oraz 6 krótszych o długości ok. 20 cm również zakończonych ukośnie (pamiętaj, by dobrze zmierzyć mebel). Przymocuj je klejem.
 4. Po wyschnięciu kleju przejdź do przygotowania podłoża do malowania i rozpocznij nadawanie koloru komodzie. W razie potrzeby pomaluj komodę dwukrotnie i pozostaw do wyschnięcia.
 5. Przymocuj uchwyty do frontów. Miedziane rurki możesz pomalować sprayem lub farbą typu Rub 'n buf. Przełóż przez uchwyty.
 6. Gotowe: komodę IKEA TARVA możesz ozdobić modnym dodatkami z JYSK lub niedrogimi kwiatami z IKEA, które oczyszczają powietrze.

Czytaj także: Piękne doniczki z kartonu po mleku w 10 minut
Jak zrobić lustro w stylu boho?Modne tapety 2021 - poznaj najpiękniejsze wzory