7 rad jak przedłużyć trwałość bukietu z tulipanów

Tulipany w wazonie to wiosna w domu. Niech cieszą oczy jak najdłużej!
Tulipany fot. Adobe Stock

Tulipany w ogrodach kwitną co prawda dopiero w kwietniu, a czasem na początku maja, ale dzięki szklarniom kwiaciarze oferują je na okrągło. Pod koniec zimy i na przedwiośniu są dosłownie wszędzie i za grosik. Nawet jeden w smukłym wazonie wygląda ładnie, a cóż dopiero cały pęk! Te kwiaty cebulowe nie należą do najtrwalszych, jednak tydzień lub nawet dłużej mogą zachować urodę kwiatów i liści.

Jak przedłużyć trwałość bukietu z tulipanów

1. Przytnij łodygi. Na trwałość każdego bukietu kwiatów, w tym tulipanów, duży wpływ ma czas ich ścinania. Najlepiej ścinać tulipany w ogrodzie rano lub tuż po zachodzie słońca. Kupując kwiaty na bazarze lub w kwiaciarni, oczywiście nie mamy na to wpływu. Ale przyniesionym do domu możesz odpowiednio przyciąć łodyżki. Robi się to bardzo ostrym nożykiem, najlepiej pod wodą, aby w łodyżki nie wniknęły pęcherzyki powietrza i nie zatkały wiązek przewodzących, przez które kwiaty piją wodę. Unikaj używania nożyczek. Trzeba przyciąć  końcówki, ok. 3 cm, pod kątem 45 stopni. Dzięki temu kwiaty będą mogły pobierać dużo wody. Ponieważ łodygi tulipanów są dość mięsiste, dodatkowo ich dolną część, która będzie stać w wodzie można w kilku miejscach nakłuć szpilką.

2. Pozbądź się części liści. Żaden liść tulipana nie powinien być zanurzony w wodzie, bo zacznie szybko gnić, a rozwijające się w wodzie bakterie spowodują, że kwiaty szybko zwiędną. Dlatego dolne liście trzeba odciąć lub oderwać, ale ostrożnie, aby nie uszkodzić łodygi.

3. Szybko do wody. Tak przygotowane tulipany trzeba jak najszybciej wstawić je do wody. Nie powinna ona być lodowata, ale nie może też być ciepła. Najlepsza jest letnia. Może być odstana, tak by zawierała jak najmniej chloru. Woda mineralna nie jest polecana, bo zbyt twarda. Zalecana ilość wody to ok. 10 cm wysokości dużego wazonu.

4. Najlepsze miejsce dla bukietu. Tulipany nie powinny stać w słońcu, bo to przyspiesza więdnięcie. Nie służy im też miejsce blisko grzejnika czy na kominku w którym się pali. Tulipany, tak jak inne kwiaty cebulowe i wszystkie kwiaty wiosny nie lubią ciepła. Służy im lekki chłodek. Dlatego dobrze jest zmniejszyć nieco ogrzewanie pokoju. Na noc można je ustawić przy rozszczelnionym oknie.

5. Zmiana wody. Łodygi tulipanów piją dużo wody. Dlatego trzeba często obserwować czy nie wypiły całej porcji i w razie potrzeby dolać. Co drugi dzień dobrze jest wodę zmienić, myjąc przy tym wazon. Przy okazji przycinamy znów końcówki tulipanów, pod skosem, o ok. 0,5 cm.

6. Wspomagacze. Jednym ze sposobów przedłużenia życia tulipanów jest cukier, będący odżywką. Możesz wsypać do wody pół łyżeczki. Niektórzy polecają także wrzucenie tabletki aspiryny lub miedzianej monety, które hamują rozwój bakterii i pleśni wodzie i tym samym przedłużają trwałość kwiatów, nie tylko tulipanów. Wtedy wodę można wymieniać rzadziej, np. co 4 dni. Tak samo ma działać kropla wybielacza do tkanin. Jednak najlepiej kupić w kwiaciarni specjalną odżywkę do tulipanów lub po prostu do kwiatów ciętych. Zawiera ona substancje odżywiające i hamujące rozwój drobnoustrojów w wodzie. Do najpopularniejszych należą: Chrysal, Flower Fresh i Everbloom. Kosztują grosze.

7. Ostrożnie z towarzystwem. Tulipanów raczej nie należy łączyć z żonkilami. Chociaż wizualnie kompozycja wygląda ładnie, to żonkile przyspieszają więdnięcie tulipanów. Duet z różami też nie jest zbyt dobry. Tu z kolei tulipany osłabiają róże.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)