Jak zadbać o bukiet kwiatów - te zasady przedłużą mu życie

bukiet kwiatów z róż i eustomy fot. Adobe Stock
Kwiaty są wdzięczną, niepowtarzalną, dekoracją wnętrza. Jak sprawić, by piękny bukiet, jak najdłużej cieszył nas swoją urodą? Sa na to sposoby. Skorzystaj z naszych sprawdzonych rad.
Małgorzata Świgoń / 06.11.2018 15:29
bukiet kwiatów z róż i eustomy fot. Adobe Stock

Ważne, aby kwiaty utrzymały się jak najdłużej w dobrym stanie – pomoże w tym odpowiednia pielęgnacja.

  • Zanim wstawisz bukiet kwiatów do wazonu, skróć nieco roślinom łodyżki. Zrób to ostrym nożem, najlepiej pod wodą, by powietrze nie dostało się do łodyżek. Usuń też dolne liście, aby nie gniły w wodzie.
  • Jeśli kwiaty mają zdrewniałe łodyżki, jak np. róże, hortensje, lilak przetnij ich końce na pół. Cięcie powinno mieć długość ok. 2 cm.
  • Niektóre kwiaty, jak np. amarylisy, kalie, zwartnice mają puste łodygi, więc, aby bukiet z tych kwiatów stał dłużej, trzeba im zapewnić szybki dopływ wody. Wlej delikatnie wodę do środka łodygi. Zatkaj otwór małym kawałkiem bawełnianej waty. Natychmiast umieść pęd w wodzie.
  • Do wody dodaj odżywkę do kwiatów ciętych. Kupisz ją w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni. Dezynfekuje ona wodę, ogranicza rozwój bakterii i sprawia, że przez kilka dni pozostaje czysta. Dzięki odżywce unikamy uciążliwego mycia wazonów, zwłaszcza tych o nietypowych kształtach. Po 7-10 dniach wodę należy wymienić i wstawić bukiet do świeżego roztworu.
  • Bukiet lepiej włóż do za dużego niż za małego wazonu. Cięte kwiaty szybciej więdną, gdy są ściśnięte w naczyniu.
  • Pamiętaj, że w ciepłym i słonecznym pomieszczeniu kwiaty szybciej przekwitają. Warto zatem wybierać dla bukietów miejsca zacienione, gdzie jest chłodniej. Na noc przenieś rośliny do najchłodniejszego pokoju.
  • Nie stawiaj w pobliżu bukietu owoców (zwłaszcza cytrusowych). Wydzielają one etylen, który przyspiesza więdnięcie kwiatów, zwłaszcza goździków, frezji, lilii.

Bukiet na długo

Wiele kwiatów, które dostajesz przez cały rok z różnych okazji możesz zasuszyć. Doskonale  nadają się do tego róże. Najładniej wyglądają kwiaty pełne o niezbyt ciemnych barwach, np. jasno czerwone, różowe i żółte. Bardzo trwałe po wysuszeniu są także: celozja, strelicja, gipsówka. Bukiet suszonych kwiatów też może być piękny.

Czytaj też:
Jak układać bukiety
Kwiaty w dyni? Ta jesienna dekoracja podbije twoje serce