Cięte kwiaty, które mamy w domu, to najczęściej lilie, hortensje, frezje, róże, żonkile czy tulipany w wazonie. Tworząc piękny bukiet, warto wiedzieć, co zrobić już na tym etapie, aby przedłużyć życie kwiatów i sprawić, że gotowy bukiet będzie piękny.
Spis treści:
Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały?
Jeśli chcesz, aby kwiaty w wazonie długo stały i nie więdły, musisz znać kilka prostych trików. Przede wszystkim odpowiednio przygotuj je przed włożeniem do wody i dbaj także później. Po skomponowaniu pięknego bukietu nie możesz o nim zapomnieć, ale pielęgnować go codziennie.
Pamiętaj też, że niektóre kwiaty nie lubią swojego towarzystwa. Przykładowo, żonkile i narcyzy powinny stać w wazonie samotnie, ponieważ skracają żywotność innych kwiatów.
Jak dbać o bukiet i przedłużyć życie kwiatów:
- Zanim wstawisz bukiet kwiatów do wazonu, skróć nieco roślinom łodyżki. Zrób to ostrym nożem, pod lekkim kątem i najlepiej pod wodą, by powietrze nie dostało się do łodyżek. Usuń też dolne liście, aby nie gniły w wodzie.
- Jeśli kwiaty mają zdrewniałe łodyżki, jak np. róże, hortensje, lilaki, przetnij ich końce na pół. Cięcie powinno mieć długość ok. 2 cm.
- Niektóre kwiaty, jak np. amarylisy, kalie, zwartnice mają puste łodygi, więc, aby bukiet z tych kwiatów stał dłużej, trzeba im zapewnić szybki dopływ wody. Wlej delikatnie wodę do środka łodygi. Zatkaj otwór małym kawałkiem bawełnianej waty. Natychmiast umieść pęd w wodzie.
- Do wody w wazonie dodaj odżywkę do kwiatów ciętych. Kupisz ją w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni. Dezynfekuje ona wodę, ogranicza rozwój bakterii i sprawia, że przez kilka dni pozostaje czysta. Dzięki odżywce unikamy uciążliwego mycia wazonów, zwłaszcza tych o nietypowych kształtach. Po kilku dniach wodę należy wymienić i wstawić bukiet do świeżego roztworu.
- Bukiet lepiej włóż do za dużego niż za małego wazonu. Cięte kwiaty szybciej więdną, gdy są ściśnięte w naczyniu.
- Pamiętaj, że w ciepłym i słonecznym pomieszczeniu kwiaty szybciej przekwitają. Warto zatem wybierać dla bukietów miejsca zacienione, gdzie jest chłodniej. Na noc przenieś rośliny do najchłodniejszego pokoju.
- Nie stawiaj w pobliżu bukietu owoców (zwłaszcza cytrusowych). Wydzielają one etylen, który przyspiesza więdnięcie kwiatów, zwłaszcza goździków, frezji, lilii.
- Regularnie sprawdzaj kondycję wody i dolewaj, jeśli kwiaty bardzo szybko ją wypijają.
fot. Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały/Adobe Stock, maryviolet
Jak dbać o bukiet kwiatów?
Gotowy bukiet kwiatów postaw w miejscu osłoniętym od bezpośredniego słońca i w miejscu bezpiecznym. Jeśli są to trujące rośliny, np. żonkile czy hortensje, trzymaj je z dala od dzieci i zwierząt domowych. Sam bukiet doglądaj regularnie. Dolewaj wodę do wazonu lub wymieniaj ją, kiedy będzie taka potrzeba. Niektóre kwiaty mogą spokojnie wytrzymać w tej samej wodzie nawet 10 dni, inne już po 2-3 dniach będą potrzebowały całkowitej wymiany wody.
Wiele kwiatów, które dostajesz przez cały rok z różnych okazji lub kupujesz jako dodatek do domowego wystroju, możesz też zasuszyć. Doskonale nadają się do tego np. róże. Najładniej wyglądają kwiaty pełne o niezbyt ciemnych barwach, np. jasno czerwone, różowe i żółte. Bardzo trwałe po wysuszeniu są także: celozja, strelicja, gipsówka. Bukiet suszonych kwiatów też może być piękny i sprawdzić się jako niezwykła dekoracja domu.
fot. Jak dbać o bukiet kwiatów/Adobe Stock, mashiki
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 06.11.2018.
Czytaj także:
Rośliny bezpieczne i trujące dla kota
Idealny bukiet na Dzień Mamy
Czy kolor kwiatów ma znaczenie?