Frezje - idealne do wazonu! Co warto wiedzieć o tych kwiatach?

frezje w ogrodzie fot. Adobe Stock
Te popularne niegdyś kwiaty są trwałe i pięknie pachną. Można je też uprawiać w ogrodzie. Sprawdź, jakie jeszcze mają zalety i jak o nie dbać.
Małgorzata Świgoń / 05.03.2019 21:21
frezje w ogrodzie fot. Adobe Stock

Frezje należą do rodziny kosaćcowatych i pochodzą z południowej Afryki, a ściślej mówiąc z Kraju Przylądkowego. Ich uprawa jest dość  trudna, więc w Polsce hoduje się je głównie w szklarniach na kwiat cięty.

Dekoracyjne kwiaty frezji w różnych kolorach (białym, żółtym, niebieskim, czerwonym) mają dzwonkowaty kształt. Zebrane są w jednostronne grona. Roztaczają niezwykle przyjemny, dość intensywny zapach. Fazę, w której cięte kwiaty wyglądają najpiękniej (mają po 5-6 rozwiniętych kwiatów w gronie) roślina osiąga w pomieszczeniu po ok. 8 dniach, a w chłodnym miejscu, nawet po 15 dniach.

Frezje w wazonie

Jeśli chcesz, by kwiaty długo stały w wazonie stosuj się do następujących zasad:

  • Wybieraj takie rośliny, w których główny pąk jest już w pełni rozwinięty i wybarwiony;
  • Bukiet postaw w najchłodniejszym miejscu w mieszkaniu. W cieple kwiaty szybciej przekwitają;
  • Sprawdzaj, ile wody jest w wazonie i uzupełniaj ją. Rośliny są wrażliwe na brak wody;
  • Wsyp do wody odżywkę do kwiatów ciętych. Przedłuży trwałość bukietu o kilka dni;

Jak uprawiać frezje w ogródku?

Bardziej doświadczone ogrodniczki mogą spróbować uprawiać frezje na ogrodowej rabacie. Bulwy sadzi się na jesieni, ale w naszym klimacie lepiej to zrobić wiosną (w kwietniu lub na początku maja). Zakwitną na przełomie lipca i sierpnia.

Umieszczamy je na głębokości 8 cm w odstępach 10-15 cm. Wymagają słonecznego, osłoniętego od wiatru, ciepłego miejsca i żyznej, przepuszczalnej, wapiennej gleby. Trzeba je regularnie podlewać, lubią też zraszanie. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna.

Od chwili pojawienia się pierwszych liści, aż do kwitnienia dobrze jest zasilać roślinę wieloskładnikowym nawozem. Frezja wypuszcza długie pędy, dlatego warto je podpierać, aby się nie połamały.

Bulwy należy wykopać w październiku i przechować w suchym miejscu  w temp.15-17 st. C przez zimę. Na wiosnę znów je możesz posadzić. Co roku dobrze jest zmieniać miejsce sadzenia, wówczas jest mniejsze ryzyko, że rośliny zostaną zaatakowane przez choroby lub szkodniki.

Czytaj też:
Najpiękniejsze krzewy ozdobne
5 roślin ogrodowych, które wyglądają także pięknie zimą
Jak dopasować doniczki do kwiatów i otoczenia

 

Redakcja poleca

REKLAMA