Truskawki w ciąży: tak czy nie? Z jednej strony wartości odżywcze truskawek są nadzwyczajne i wzbogaciłyby dietę kobiety ciężarnej. Z drugiej strony, niektóre źródła propagują wiedzę, że lepiej unikać jedzenia truskawek w ciąży, bo mocno uczulają. Prawda jest gdzieś pomiędzy tymi opiniami, ale większość kobiet w ciąży może korzystać z sezonu truskawkowego bez limitu.
Spis treści:
- Czy w ciąży można jeść truskawki?
- Zalety jedzenia truskawek w ciąży
- Przeciwwskazania do jedzenia truskawek w ciąży
- Zanim zjesz truskawki w ciąży
- Ile truskawek w ciąży?
- Truskawki w ciąży a znamiona truskawkowe u dziecka
- Truskawki podczas karmienia piersią
Czy w ciąży można jeść truskawki?
Wokół diety w ciąży krąży wiele mitów. Jednym z nich jest zakaz jedzenia truskawek, malin i innych sezonowych owoców. Są wierzenia, że jedzenie truskawek w ciąży może powodować czerwone znamiona u dzieci. Głównym argumentem do wprowadzenia zakazu truskawek w ciąży, jest dla niektórych jednak ich alergizujący potencjał. Fakt, alergiczki powinny być ostrożne, ale jeśli nie masz wielu alergii pokarmowych i wziewnych, nie stwierdzono u ciebie uczulenia na truskawki, nie masz się czym martwić. Możesz bezpiecznie jeść truskawki w ciąży.
Zalety jedzenia truskawek w ciąży
Jedzenie truskawek w ciąży ma prawie same zalety. Te owoce są niskokaloryczne, a do tego dostarczają witamin i minerałów ważnych w ciąży.
Truskawki mają dużo witaminy C - ważnej dla kobiet w ciąży
Witamina C jest ważna dla każdego, nie tylko dla kobiet w ciąży. Truskawki to jedne z najbardziej zasobnych w witaminę C owoców. Jednocześnie mają przyjemny smak, dzięki któremu możesz zjeść ich dużo i naprawdę wysycić organizm witaminą C.
U kobiet w ciąży wszystkie warzywa i owoce z witaminą C mają dodatkowe zalety. Poprawiają one wchłanianie żelaza, a anemia z niedoboru żelaza w ciąży jest częsta, choć groźna. Jedz śmiało truskawki na deser lub dodawaj do obiadowej sałatki, a poprawisz wchłanianie żelaza z obiadu.
Truskawki mają sporo potasu - ważnego dla kobiet w ciąży
Potas to minerał działający antagonistycznie do sodu. Dobrze mieć dietę zasobną w potas w ciąży, by lepiej regulować ciśnienie i nie dopuścić do groźnego nadciśnienia. Truskawki nie mają najwięcej potasu z owoców i warzyw. Nie są nawet w czołówce rankingu, ale mimo wszystko dzięki ilościom truskawek, które można zjeść w porcji, są jego istotnym źródłem.
Truskawki mają sporo folianów - bardzo ważnych dla kobiet w ciąży
Foliany i kwas foliowy są ważne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego przyszłego dziecka. Z tego powodu poleca się jedzenie szparagów w ciąży, ale też truskawek.
fot. Truskawki w ciąży też mają przeciwwskazania/ Adobe Stock, Kaspars Grinvalds
Przeciwwskazania do jedzenia truskawek w ciąży
Truskawki w ciąży to jednak nie tylko zalety. Niektóre kobiety w ciąży naprawdę powinny unikać truskawek. Przeciwwskazania do jedzenia truskawek w ciąży są zbliżone do ogólnych efektów ubocznych jedzenia tych owoców.
Truskawek nie powinny więc jeść kobiety w ciąży, które:
- mają zalecenia diety ubogopotasowej,
- muszą korzystać z diety antyhistaminowej,
- cierpią na choroby zapalne jelit i uchyłki jelit,
- cierpią na zgagę, a truskawki wzmagają refluks w ich przypadku.
Alergie a truskawki w ciąży
Najwięcej kontrowersji wzbudza potencjał alergizujący truskawek. Ponieważ truskawki często uczulają, nierzadko można spotkać się z opiniami, że „lepiej nie ryzykować i nie jeść truskawek w ciąży, skoro mogą wywołać alergię". Badania naukowe twierdzą wręcz odwrotnie. Jeśli masz alergię na truskawki, faktycznie ich unikaj, ale nie rezygnuj z nich prewencyjnie.
Matki, które w ciąży i podczas karmienia piersią odżywiały się bardzo różnorodnie, rodzą dzieci mniej podatne na alergie pokarmowe. Już w życiu płodowym można „trenować” układ odpornościowy płodu, by zapoznał się z popularnymi alergenami. Unikanie truskawek nie ochroni twojego przyszłego dziecka przed alergią, a może zadziałać wręcz odwrotnie.
Jeśli jesteś w ciąży, a masz alergię na truskawki, zdecydowanie ich jednak nie jedz. To nie czas na sprawdzanie, czy alergia minęła. Silna reakcja alergiczna może stanowić zagrożenie dla ciebie i dziecka.
Zanim zjesz truskawki w ciąży
Teoretycznie każdy wie, że mycie warzyw i owoców przed ich zjedzeniem jest kluczowe. Tej zasady trzeba się trzymać bardzo ściśle w ciąży. Mniej groźne dla dorosłych infekcje powstające po zjedzeniu nieumytych warzyw i owoców, mogą być w ciąży bardzo niebezpieczne.
Ziemia, w której rosną truskawki, może zawierać bakterie wywołujące toksoplazmozę. Choć zakażenia toksoplazmozą są rzadkie, gdy wystąpią w ciąży, mają fatalne skutki dla płodu i matki.
Zawsze myj truskawki przed ich zjedzeniem pod bieżącą wodą. Pozbędziesz się niechcianych bakterii, ale też potencjalnych pozostałości nawozów.
Ile truskawek w ciąży?
Nie ma dokładnie ustalonych limitów spożycia truskawek w ciąży. Jedz je śmiało, jeśli masz na truskawki ochotę. Jak przy spożyciu każdego produktu, przy jedzeniu truskawek też warto zachować zdrowy rozsądek. Ewentualne limity jedzenia truskawek wynikają z tego, by zrobić miejsce w diecie na inne składniki pokarmowe. Monodiety nie są zdrowe, a szczególnie nie można ich stosować w ciąży. Zapomnij więc o diecie truskawkowej. W sezonie truskawkowym możesz jeść truskawki codziennie, ale trzymaj się rozsądnych limitów, np. 500 g truskawek na dzień. Rób też śmiało zdrowe ciasta z truskawkami i truskawkowe koktajle.
Jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową, zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi jedzenia truskawek a cukrzycą. W skrócie: najlepiej umieszczać je w diecie razem z białkiem i tłuszczem.
fot. Kobieta w ciąży jedząca truskawki/ Adobe Stock, puhhha
Truskawki w ciąży a znamiona truskawkowe u dziecka
Istnieje pogląd, że czerwone znamiona, które czasem pojawiają się u noworodków, są spowodowane jedzeniem truskawek w ciąży. Nazywa się je czasem „znamionami truskawkowymi” lub „uszczypnięciem bociana". Jedyne wspólne cechy i połączenia tych znamion z truskawkami to jednak kolor i nazwa. Znamiona truskawkowe nie powstają po zjedzeniu truskawek w ciąży - to mit!
Truskawki podczas karmienia piersią
Możesz bezpiecznie jeść truskawki w ciąży i w czasie laktacji. Jeden z mitów o karmieniu piersią wskazuje, że podczas karmienia piersią, nie można jeść owoców o małych pestkach, bo "pestki przedostaną się do gruczołów mlekowych i je zablokują". To oczywiście nieprawda. Pestki nie wydostają się z jelit do krwioobiegu, a na pewno nie krążą we krwi, więc nie mają jak trafić do gruczołów mlecznych. W trakcie laktacji możesz bezpiecznie jeść truskawki, maliny i inne owoce z małymi pestkami.
Źródła:
Czytaj także:
Sery w ciąży - które są zakazane, a które możesz jeść
Sushi w ciąży wcale nie jest surowo zabronione. Jakie rodzaje sushi można jeść w ciąży?
Czego nie jeść w ciąży - 10 zakazanych produktów