Zmagasz się z problemem zaparć? Oto rozwiązanie, którego potrzebujesz, by pozbyć się ich raz na zawsze: prosta mikstura na zaparcia, łącząca kilka najskuteczniejszych naturalnych cząsteczek o łagodnym działaniu przeczyszczającym. Nie wydawaj fortuny na nieskuteczne herbatki i egzotyczne składniki. Polskie superfood na delikatne przeczyszczenie jelit z tego koktajlu zadziałają równie skutecznie.
Spis treści:
- Mikstura na zaparcia - przepis
- Jak działa mikstura na zaparcia?
- Jak pić miksturę na zaparcia?
- Inne składniki mikstur na zaparcia
Mikstura na zaparcia - przepis
Składniki:
- 2 śliwki (świeże lub suszone),
- 300 ml kefiru,
- 10 g siemienia lnianego,
- łyżka otrębów pszennych.
Sposób przygotowania:
- Umyj śliwki i wyjmij z nich pestki. Jeśli korzystasz z suszonych śliwek, zalej je wrzątkiem.
- Siemię lniane zalej dwoma łyżkami zimnej wody i odstaw na noc.
- Wszystkie składniki koktajlu na zaparcia przełóż do blendera i zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji.
Jak działa mikstura na zaparcia?
Działanie tego koktajlu na zaparcia ma potwierdzone właściwości. Każdy naturalny składnik na zaparcia i ich wzajemne proporcje, zostały tu dokładnie dobrane, by działać na korzyść twojego zdrowia i ułatwić ci pozbycie się problemu zaparć.
- Śliwki mają sorbitol, który stymuluje napływ wody do jelit i rozrzedza ich zawartość, powodując efekt przeczyszczający. Właściwości śliwek na przeczyszczenie dotyczą śliwek świeżych i suszonych, najlepiej działają dojrzałe śliwki, które mają najwięcej przeczyszczających substancji. Więcej szczegółów w materiale o suszonych śliwkach na zaparcia.
- Kefir to fermentowany produkt mleczny, który jest źródłem zdrowych bakterii probiotycznych. Też delikatnie przeczyszcza i zakwasza treść pokarmową, ale przede wszystkim umieszcza prozdrowotne bakterie w jelicie, by zasiedlić to środowisko cennym mikrobiomem. Jest bardzo cennym składnikiem mikstury na zaparcia.
- Siemię lniane na jelita to znany i lubiany naturalny środek. Kleik powstający z siemienia lnianego łagodzi śluzówkę, nawilża wnętrze jelit i przynosi ulgę w bólu związanym z wypróżnianiem przy zaparciach. Siemię lniane to też błonnik i zdrowe kwasy tłuszczowe działające na korzyść całego organizmu.
- Otręby – źródło czystego błonnika pokarmowego, który powiększa obojętność treści pokarmowej. Potrafią zdziałać cuda u osób, których dieta jest na co dzień uboga w błonnik i przetworzona. Uwaga, otręby na zaparcia działają tylko wtedy, gdy wypijasz jednocześnie dużo wody. Poza zaproponowanym koktajlem na zaparcia pilnuj więc, by codziennie pić min. 2 litry wody.
Jak pić miksturę na zaparcia?
Pij miksturę na zaparcia codziennie rano, lub w porze drugiego śniadania. Kontynuuj jej picie przez przynajmniej 14 dni, lub do momentu, gdy zobaczysz wyraźną poprawę. Możesz pić też ten koktajl na noc na zaparcia.
Po dwutygodniowej kuracji możesz kontynuować picie mikstury regularnie, lub korzystać z niej w potrzebie, gdy problem zaparć pojawi się znowu. Pamiętaj, by oprócz koktajlu na zaparcia wypijać też 2 litry płynów, najlepiej czystej wody. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to brak wody w diecie jest częstszą przyczyną zaparć, niż brak błonnika pokarmowego, o którym tak często się mówi.
Inne składniki mikstur na zaparcia
Nasza propozycja koktajlu ze śliwek i kefiru to niejedyna opcja, która dobrze zadziała na zaparcia. Mikstur wspierających wypróżnienie jest dużo, ale nasza propozycja jest tą, którą polecamy włączyć na początek. Jeśli znudzi ci się tego samego smoothie przeczyszczającego, możesz wprowadzić urozmaicenie i stworzyć własne kompozycje koktajli na oczyszczanie jelit. Dodawaj do nich:
- zdrowe oleje, np. olej lniany, olej z czarnuszki, oliwę z oliwek;
- kiwi (podobnie jak śliwki zawiera sorbitol);
- maślankę, zsiadłe mleko i inne fermentowane produkty mleczne (działają tak, jak kefir na zaparcia);
- szczyptę sody oczyszczonej (soda na zaparcia to popularna domowa metoda na przeczyszczenie);
- jabłka, pulpę jabłkową i sok jabłkowy - są bogate w pektyny, rodzaj delikatnego błonnika;
- nasiona chia - działają na jelita podobnie do siemienia lnianego;
- owoce jagodowe (maliny, truskawki, jagody, jeżyny) - są jednymi z najbogatszych pokarmowych źródeł błonnika;
- rabarbar - w sezonie może być świetnym dodatkiem do przeczyszczającego koktajlu, zawiera naturalnie przeczyszczające cząstki;
- kawę - choć kawa nie powinna być nadużywana jako środek przeczyszczający, faktem jest, że działa na zaparcia bardzo dobrze, można dodać ją do zdrowego koktajlu na przeczyszczenie;
- błonnik witalny - babka płesznik i babka jajowata - pozyskany z naturalnych substancji błonnik jest dobrym zamiennikiem otrębów w koktajlach oczyszczających jelita;
- ksylitol i erytrol - to zamienniki cukru, które mają delikatne właściwości przeczyszczające i działają jak 2 w jednym - osładzają miksturę na zaparcia i pobudzają napływ wody do jelita grubego.
Z wymienionych składników na pewno uda ci się stworzyć unikalne kompozycje smoothies na zaparcia, które urozmaicą twój jadłospis i będą nie tylko pozbywać się uciążliwego problemu, ale też po prostu ci zasmakują.
Czytaj także:
Cola na zaparcia – czy i jak działa?
Smoothie z jarmużem - 10 przepisów na ekstra zdrowe koktajle jarmużowe
Koktajl na żylaki z 4 tanich składników. Wzmacnia żyły i świetnie smakuje