Dieta na poprawę pamięci

Dieta na poprawę pamięci
Popraw swoją pamięć, stosując kilka sztuczek dietetycznych. Wystarczy odpowiednio dobierać naturalne produkty. Zapewnij swojemu mózgowi składniki, dzięki którym będzie pracował codziennie na najwyższych obrotach.
/ 19.08.2010 16:28
Dieta na poprawę pamięci

Z biegiem lat coraz wolniej kojarzymy pewne fakty i przyswajamy nowe rzeczy. Poprzez wprowadzenie do naszego codziennego pożywienia kilku nowych produktów, możemy „nakarmić” nasz mózg składnikami, które pomogą mu lepiej pracować. Oto kilka dietetycznych sposobów, jak poprawić swoją pamięć.

Kwas foliowy

Jest go dużo w warzywach ciemnozielonych (brokuły, kapusta, sałata), strączkowych (soja, groch), w bananach i pomarańczach. Przyspiesza procesy odnowy komórek nerwowych, usprawnia ich działanie i chroni przed nadmiernym zużyciem.

Lecytyna

Jest to składnik, który buduje komórki nerwowe i substancje, używane w mózgu do przekazywania informacji (tak zwane neurotransmitery). Możemy ją znaleźć w orzeszkach ziemnych, rzepaku i soi. 

Dyskusyjna jest kwestia jej roli w sprawie pomocy w chorobie Alzheimera. Istotą choroby jest zanik osłonek mielinowych na wypustkach komórek nerwowych (tych, które budują mózg). Te osłonki są niezbędne do przekazywania wiadomości między komórkami nerwowymi bez żadnych zakłóceń. Lecytyna natomiast ma swój udział w budowaniu tych osłonek. Niestety badania nad leczeniem choroby Alzheimera za pomocą lecytyny nie dały zadowalających rezultatów. Mimo wszystko, ma to pozytywne znaczenie w profilaktyce tej choroby – usprawnia procesy pamięciowe i ulepsza działanie komórek nerwowych.

Polecamy: Jak jeść z protezą zębową?

Niacyna

To jedna z witamin z grupy B, a konkretnie B3 (kiedyś znana jako witamina PP). Jest bardzo powszechna – występuje w chudym drobiowym mięsie, rybach i orzechach. Oprócz tego, że wspomaga działanie układu nerwowego, obniża poziom cholesterolu, czyli przeciwdziała sklerozie.

Magnez

Bardzo popularny pierwiastek, poprawiający procesy pamięciowe. Najwięcej go jest w bananach i w czekoladzie, zatem suplementacja tego składnika jest bardzo przyjemna. Niestety, magnez jest bardzo szybko wypłukiwany z naszego organizmu – mocna herbata, kawa czy alkohol powodują usuwanie magnezu z naszego organizmu. Jest to jeden z niewielu preparatów, który ma konkretne wskazania do „sztucznego” uzupełniania (na przykład w formie tabletek z magnezem). Powodem tego jest fakt, iż magnez z naturalnych źródeł jest bardzo trudno przyswajalny (organizm ma trudności z „wyłapaniem” go z pożywienia) i lepiej go uzupełniać niż mieć za mało.

Kofeina, tauryna, teofilina

Tych substancji pochodzących z roślin jest mnóstwo w popularnych obecnie napojach energetycznych. Nie poprawiają one pamięci, ale podwyższają zdolność mózgu do przyswajania informacji, zwiększają jego aktywność, zmniejszają uczucie zmęczenia, podnoszą efektywność wysiłku fizycznego.

Czytaj też: Jak poradzić sobie z bólem głowy po kawie?

Redakcja poleca

REKLAMA