Smutne statystyki
Polskie dane epidemiologiczne wykazują, że największa zachorowalność dotyczy choroby niedokrwiennej serca (280/100 tys. w 1995 r.). Większość zgonów w tej grupie (blisko 80%) była skutkiem choroby wieńcowej. Również inne choroby układu krążenia wyraźnie odznaczają się w statystykach - współczynnik umieralności z powodu nadciśnienia tętniczego wynosi 21/100 tys. (1991 rok). Dane Instytutu Żywności i Żywienia wskazują, że rocznie udar mózgu występuje u ok. 70 tys. ludzi, a nadciśnienie tętnicze dotyczy około 3 milionów osób. Choroby nowotworowe rocznie dotykają 26 tys. osób. Coraz większe żniwo zbiera także cukrzyca typu II - choruje na nią lub podlega zachorowaniu blisko 3 mln osób. Nierzadkie są także przypadki kamicy pęcherzyka żółciowego – ok. 400 – 600 tysięcy.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie!
Gdzie popełniamy błąd?
Praktycznie na każdym kroku. Dzisiejsze trendy w „modzie kuchennej” sprawiają, że spożywamy stanowczo za dużo produktów wysokoenergetycznych oraz tłuszczy zwierzęcych. Natomiast za mało „dobrych” tłuszczy wielonienasyconych oraz warzyw i owoców. Te błędy dietetyczne przyczyniają się do otyłości, rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze czy udary, a także cukrzycy typu II.
Czytaj także: Skąd się bierze cukrzyca typu II?
Nadużywamy także soli i produktów bogatosodowych, które również wpływają na rozwój nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru mózgu, który rok rocznie zabija ponad 5 milionów osób na świecie.
Polecamy: Ogranicz sól - walcz z nadciśnieniem tętniczym!
Z powodu naszej diety cierpi także układ trawienny. Wysokie spożycie tłuszczu obciąża wątrobę i sprzyja powstaniu nowotworu jelita grubego. Nadużywanie ostrych przypraw oraz soli kuchennej niekorzystnie wpływa na błonę śluzową przełyku i żołądka powodując stany zapalne tych narządów.
Jak możemy sobie pomóc?
Przede wszystkim zmieniając nawyki żywieniowe, ograniczając spożycie produktów, które nam szkodzą na rzecz zwiększenia konsumpcji tych, które nam pomagają. I tak zamiast tłustego mięsa jedzmy rośliny strączkowe – zawierają one nie mniej białka, a dodatkowo wykazują działanie przeciwmiażdżycowe. Kluczem do sukcesu są warzywa i owoce. Zawierają one witaminy i mikroelementy, które wywierają ochronne działanie na serce, mózg i kości.