Głowisz się, czy mak jest zdrowy? Sprawdź, dlaczego w nadmiarze może działać niekorzystnie

Czy mak jest zdrowy fot. Adobe Stock, Milan
Czy mak jest zdrowy? Tak, mak może być zdrowym dodatkiem do diety. Dostarcza białka, zdrowych kwasów tłuszczowych i węglowodanów oraz błonnika i cennych mikroskładników. Najlepiej przyswajają się one z maku zmielonego. Nie należy jednorazowo spożywać dużych ilości maku, zwłaszcza suchego, niemielonego, gdyż może niekorzystnie wpłynąć na jelita. Minusem maku jest to, że zawiera niekorzystną proporcję kwasów omega-3 do omega-6.
Ewa Cwil / 08.11.2024 05:01
Czy mak jest zdrowy fot. Adobe Stock, Milan

Zastanawiasz się, czy mak jest zdrowy dla każdego? Mak spożywczy pozbawiony jest opiatów, więc pod tym względem nie stanowi ryzyka. Jak wiele nasion, dostarcza mnóstwa cennych składników i kwasów tłuszczowych, a także błonnika. Może więc być wartościowym składnikiem zdrowej diety. Trzeba jednak zachować umiar w jego jedzeniu, a dość wysoka kaloryczność nie jest tego jedynym powodem.

Spis treści:

  1. Wartości odżywcze maku
  2. Czy mak jest zdrowy: najczęściej zadawane pytania
  3. Kwasy omega w nasionach maku
  4. Przeciwwskazania do jedzenia maku

Wartości odżywcze maku

Mak, zarówno niebieski, jak i biały, to nasiona roślin z rodziny makowatych, które są cennym źródłem wielu składników odżywczych. Te drobne ziarenka od wieków znajdują zastosowanie w różnych kuchniach świata i często stanowią bazę do wypieków, nadzień czy dekoracji potraw. Mak niebieski i biały charakteryzują się nieco innym smakiem, jednak mają właściwie taki sam profil odżywczy.

Oto szczegółowe wartości odżywcze dla maku niebieskiego i białego na 100 g:

  • kalorie: 525 kcal
  • białko: 17,99 g
  • tłuszcz: 41,56 g (kwasy tłuszczowe nasycone: 4,51 g, kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 6,03 g, kwasy tłuszczowe wielonienasycone: 28,57 g)
  • węglowodany: 28,13 g
  • błonnik: 19,5 g,
  • wapń: 1438 mg
  • żelazo: 9,76 mg
  • magnez: 347 mg
  • fosfor: 870 mg
  • potas: 719 mg
  • cynk: 7,9 mg
  • mangan: 6,706 mg

Właściwości maku niebieskiego i białego

Mak niebieski jest bardziej intensywny w smaku i ma charakterystyczny, lekko orzechowy aromat, co sprawia, że jest popularny w kuchni europejskiej i bliskowschodniej. Z kolei mak biały ma łagodniejszy smak i częściej jest wykorzystywany w kuchni indyjskiej. Oba rodzaje maku dostarczają podobnych ilości białka, tłuszczu i błonnika, a także mikroelementów, które wspierają zdrowie układu nerwowego, kostnego i krwionośnego.

Wartości odżywcze maku

fot. Wartości odżywcze maku/ Adobe Stock, Pixel-Shot

Czy mak jest zdrowy: najczęściej zadawane pytania

Poniżej odpowiadamy na pytania, które zadaje sobie wiele osób na temat wpływu na zdrowie maku i ilości, jaką można zjeść

Czy można jeść mak na surowo?

Mak na surowo jest bezpieczny do spożycia, o ile pochodzi z zaufanych źródeł. Surowy mak nie jest toksyczny i nie zawiera opiatów w ilościach szkodliwych dla zdrowia, ponieważ w procesie przygotowywania nasiona są oczyszczane z substancji mogących mieć wpływ na układ nerwowy.

Niemniej jednak obróbka termiczna, taka jak pieczenie czy gotowanie, ułatwia trawienie maku i poprawia przyswajalność zawartych w nim składników odżywczych.

Czy organizm trawi mak?

Mak jest trawiony przez organizm, ale stopień, w jakim ulegnie strawieniu, zależy od sposobu jego przygotowania. Nasiona maku są pokryte twardą łupiną, która może utrudniać trawienie, jeśli spożywane są w całości i na surowo.

Mielony mak jest łatwiejszy do strawienia i lepiej przyswajalny, dlatego najczęściej jest używany w formie mielonej do wypieków i potraw. U osób ze zdrowym układem trawiennym mak jest dobrze trawiony i nie sprawia problemów, szczególnie gdy jest częścią zbilansowanej zdrowej diety bogatej w błonnik.

Czy mak jest ciężkostrawny?

Mak jest uważany za ciężkostrawny ze względu na swoją twardą strukturę, szczególnie jeśli spożywany jest w dużych ilościach lub w formie niezmielonej. Twarda łupina nasion maku może być trudna do strawienia, co może prowadzić do dyskomfortu trawiennego, zwłaszcza u osób z wrażliwym układem pokarmowym. Mielony mak jest łatwiejszy do przyswojenia i dlatego częściej używany w kuchni.

Dodatkowo mak zawiera spore ilości tłuszczu, co może obciążać układ trawienny, jeśli spożywa się go w dużych ilościach. Dlatego najlepiej spożywać mak z umiarem, szczególnie jeśli nie jest się przyzwyczajonym do tłustych produktów roślinnych.

Czy mak jest zdrowy na jelita?

Tak, mak może korzystnie wpływać na zdrowie jelit, głównie za sprawą błonnika. Błonnik pomaga w regulacji pracy jelit, wspomaga perystaltykę i może zapobiegać zaparciom.

Regularne spożycie błonnika z maku i innych źródeł roślinnych może także wspierać mikroflorę jelitową, która ma kluczowe znaczenie dla odporności organizmu, ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Ile maku dziennie można jeść?

Zalecana dzienna porcja maku zależy od indywidualnych potrzeb i tolerancji. W przypadku zdrowych osób zazwyczaj mówi się 1–2 łyżkach stołowych dziennie (10–20 g), a czasami o 50 g. Taka ilość zapewnia korzyści zdrowotne związane z błonnikiem, zdrowymi tłuszczami i składnikami mineralnymi, nie stanowi dużego obciążenia dla układu trawiennego i jest bezpieczna dla większości ludzi.

Osoby z wrażliwym żołądkiem lub tendencją do zaburzeń trawienia powinny jednak wprowadzać mak do diety, zaczynając od mniejszych porcji.

Uwaga! Jednorazowe spożycie bardzo dużej ilości maku może zatkać jelita.

Kwasy omega w nasionach maku

Mak, zwłaszcza w postaci nasion, jest źródłem zdrowych tłuszczów, w tym omega-3, omega-6 oraz omega-9. Oto zawartość tych kwasów w 100 gramach nasion maku:

  • omega-3 (kwas alfa-linolenowy - ALA): 0,3 g
  • omega-6 (kwas linolowy): 28,6 g
  • omega-9 (kwas oleinowy): 6 g.

Zachowanie odpowiednich proporcji między kwasami omega-3, omega-6 i omega-9 ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Przede wszystkim:

  • Kwasy omega-3 mają działanie przeciwzapalne i są korzystne dla zdrowia serca, mózgu oraz stawów. Wspomagają również funkcje układu immunologicznego i poprawiają metabolizm.
  • Kwasy omega-6 są również niezbędne, ale ich nadmiar w diecie, zwłaszcza w stosunku do omega-3, może prowadzić do przewagi procesów prozapalnych w organizmie. Wysokie spożycie omega-6, przy zbyt małej ilości omega-3, może zwiększać ryzyko chorób zapalnych, miażdżycy, a także problemów ze skórą i układem trawiennym.
  • Kwasy omega-9 pomagają w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) i poprawiają zdrowie serca. Są korzystne, ale nie mają tak wyraźnych efektów przeciwzapalnych jak omega-3.

Optymalna proporcja między kwasami omega-3 a omega-6 to 1:4 lub 1:5. Ponieważ współczesna dieta, bogata w oleje roślinne (które zawierają dużo omega-6), często powoduje przewagę omega-6 w stosunku do omega-3, warto włączać do menu więcej omega-3. Dążenie do równowagi między tymi kwasami tłuszczowymi pomaga w utrzymaniu zdrowia i zmniejszeniu ryzyka chorób przewlekłych.

W maku proporcja omega-3 do omega-6  wynosi 1:95, czyli omega 6 jest za dużo w stosunku do omega-3. Zbyt wysoka proporcja omega-6 w stosunku do omega-3, w przypadku częstego spożywania nasion maku, może prowadzić do stanów zapalnych w organizmie. Okazjonalne jedzenie maku lub równoczesne wprowadzanie do diety źródeł kwasów omega-3 sprawi, że proporcja kwasów w maku nie powinna mieć negatywnego wpływu na zdrowie.

Przeciwwskazania do jedzenia maku

Kiedy nie jeść maku? Chociaż mak jest uważany za bezpieczny i zdrowy, istnieją pewne przeciwwskazania do jego spożywania:

  • Alergie. Mak jest alergenem pokarmowym i może wywoływać reakcje zwłaszcza u osób uczulonych na nasiona sezamu, orzechy laskowe, kaszę gryczaną, kiwi. Objawy alergii mogą obejmować wysypkę, świąd, obrzęk lub problemy z oddychaniem.
  • Problemy z trawieniem tłuszczów. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu mak może być ciężkostrawny dla osób z problemami z wątrobą, woreczkiem żółciowym lub trzustką.
  • Skłonność do zaparć. Mimo tego że mak zawiera błonnik, nasionka mogą powodować zaparcia u niektórych osób, zwłaszcza gdy spożywane są w dużych ilościach lub przy niedostatecznym spożyciu płynów.

Przeciwwskazania do jedzenia maku

fot. Przeciwwskazania do jedzenia maku/ Adobe Stock, Bits and Splits

Źródła:
1. Aleem Muhammad, Aqsa Akhtar, Sadia Aslam, Rao Sanaullah Khan, Zaheer Ahmed, Nauman Khalid Review on physicochemical, medicinal and nutraceutical properties of poppy seeds: a potential functional food ingredient, Functional Foods in Health and Disease, Vol. 11 No. 10 (2021): October 2021.
2. Melo D, Álvarez-Ortí M, Nunes MA, Espírito Santo L, Machado S, Pardo JE, Oliveira MBPP. Nutritional and Chemical Characterization of Poppy Seeds, Cold-Pressed Oil, and Cake: Poppy Cake as a High-Fibre and High-Protein Ingredient for Novel Food Production. Foods. 2022 Sep 29;11(19):3027. doi: 10.3390/foods11193027. PMID: 36230103; PMCID: PMC9562219.
3. FoodData Central USDA, theseedsinfo.com, strongrfastr.com

Czytaj także:
Jak sparzyć mak na makowce?
Jak zmielić mak do wypieków?
Kluski z makiem - tradycyjny przepis na wigilię

Redakcja poleca

REKLAMA