Co niszczy wysoki cukier? Darmowy i najskuteczniejszy sposób, by szybko obniżyć poziom glukozy

co niszczy wysoki cukier fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Wysoki cukier najskuteczniej niszczy insulina, ale sposobem na szybkie obniżenie cukru jest też dynamiczna aktywność fizyczna i wypicie wody. Wysoki cukier jest toksyczny. Jeśli przytrafiają ci się wysokie poziomy cukru, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który powie ci jak reagować na wysoki cukier w przyszłości.
/ 09.03.2023 05:36
co niszczy wysoki cukier fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Potrzebujesz szybko obniżyć (zniszczyć) wysoki cukier we krwi? Najlepiej poradź się lekarza, co zrobić w takiej sytuacji. Jeśli wysoki cukier przytrafia ci się często, koniecznie zastosuj się do dietetycznych wskazówek na obniżenie cukru. Chcesz zadziałać doraźnie i szybko obniżyć glukozę? Przyjmij insulinę lub natychmiast rozpocznij aktywność fizyczną.

Spis treści:

  1. Co „niszczy” wysoki cukier?
  2. Najszybszy sposób na obniżenie cukru we krwi
  3. Co niszczy wysoki cukier długofalowo?

Co „niszczy” wysoki cukier?

Cukier we krwi nie może ulec po prostu zniszczeniu. Żeby go obniżyć, musi dostać się do komórek, a następnie zostać tam spalony lub przetworzony w materiał zapasowy. Na niszczenie wysokiego cukru jest bezpośrednio odpowiedzialna insulina - hormon, który „wpuszcza” cukier do komórek, jednocześnie obniżając jego stężenie we krwi.

Pomóc niszczyć wysoki cukier możesz też za pomocą aktywności fizycznej, która spala cukier z komórek i długofalowo ułatwia wnikanie glukozy do komórek.

Nie istnieje jedzenie, które szybko obniży ci cukier. Wszystkie produkty polecane na obniżenie cukru dla cukrzyków mają działanie długofalowe. Warto je jeść, pić i stosować, ale nie jest to doraźne rozwiązanie w przypadku, gdy glukometr pokazuje podwyższony poziom cukru.

Najszybszy sposób na obniżenie cukru we krwi

Strategie na szybkie obniżenie cukru we krwi różnią się bardzo od długofalowych sposobów na niski cukier. Zależy ci na zbiciu cukru niemal natychmiast? Masz 2 wyjścia: przyjąć insulinę lub rozpocząć aktywność fizyczną.

Ekspresowym sposobem na obniżenie cukru we krwi jest przede wszystkim podanie insuliny. To hormon, który umożliwia przedostanie się glukozy do komórek i obniża jej stężenie we krwi. Dawka, typ i sytuacje, w których podajesz sobie insulinę, powinny być jednak w każdym wypadku skonsultowane z lekarzem. Pamiętaj, że hiperglikemia (wysoki cukier) może być bardzo niebezpieczna i to stan, w którym glukoza działa toksycznie na organizm.

Inny sposób na szybkie zbicie cukru to aktywność fizyczna. Sport i ruch dosłownie niszczy cukier we krwi, bo komórki potrzebują go do wytworzenia energii. Najszybciej obniża cukier intensywny wysiłek: bieg, marszobieg, crossfit, intensywne cardio. Im większa intensywność treningu, tym wydajniejsze spalanie cukru. Podejmij się ruchu, by szybciej uporać się z wysokim cukrem. Hiperglikemia jest jednak niebezpieczna, nie wychodź z domu samemu, by pobiegać na obniżenie cukru, gdy stężenie glukozy we krwi jest wysokie.

co niszczy wysoki cukier - aktywność fizyczna
fot. Aktywność fizyczna niszczy wysoki cukier/ Adobe Stock, Africa Studio

Delikatne obniżenie poziomu cukru przyniesie też wypicie wody. Hiperglikemia przez odwodnienie jest faktem. Picie wody zwiększa objętość krwi, więc zmniejsza stężenie glukozy zgodnie z prawami fizyki. Jest to jednak doraźne rozwiązanie, a nie prawdziwa walka z problemem wysokiego cukru we krwi.

Cukier 200/250/300 - co robić?

Koniecznie ustal z lekarzem protokół postępowania w przypadku wystąpienia wysokiego cukru we krwi. Najprawdopodobniej lekarz wyposaży cię w insulinę, która zadziała, gdy cukier będzie wysoki i zaleci odpowiednią dawkę w przeliczeniu na dokładne stężenie glukozy we krwi.

Co niszczy wysoki cukier długofalowo?

Długofalowo najlepszym sposobem na obniżenie cukru we krwi jest zastosowanie zbilansowanej diety cukrzycowej. To dieta o niskim indeksie glikemicznym, niskim ładunku glikemicznym i specjalnie dostosowanym rozkładzie makroskładników. Bardzo ważna jest też umiarkowana regularna aktywność fizyczna.

Po uporaniu się z epizodem wysokiego cukru nie rezygnuj z działań: podejmij teraz strategię, która pozwoli ci uniknąć nagłego podwyższenia glukozy w przyszłości.

Czytaj także:
Obalamy mity: 10 mitów o cukrzycy, które mogą zaszkodzić
Ciasta dla cukrzyka - jak je przygotować? 5 sprawdzonych przepisów na ciasta dla diabetyka
Objawy cukrzycy: wczesne i nietypowe

Redakcja poleca

REKLAMA