Magic bar – fitness ze sztangą

Body pump, lift it, magic bar... Nazw jest wiele, ale wszystkie oznaczają zajęcia fitness z użyciem sztangi, które łączą wzmacnianie mięśni, spalanie kalorii i trening przy muzyce, ale bez skomplikowanych układów tanecznych. Brzmi zachęcająco? Sprawdź, czy ćwiczenia ze sztangą są dla Ciebie!
Magic bar – fitness ze sztangą fot. fot. Fotolia

Sztanga kojarzy się raczej z silnymi mężczyznami, którzy rozbudowują bicepsy na siłowni, niż z zajęciami fitness. Jeśli Tobie też przychodzi na myśl taki obraz, zajęcia magic bar (ang. „magiczna sztanga”) mogą nie wydawać się zachęcające. Warto jednak odrzucić to wyobrażenie, bo ćwiczenia z obciążeniem są odpowiednie dla wszystkich i pozwalają wzmocnić nie tylko ramiona.

Dla kogo jest magic bar?

Na sztangę można założyć ciężary od jednego do trzydziestu kilogramów, a jeśli zabraknie nam siły, zawsze jest możliwość zrezygnowania z obciążenia i ćwiczenia z samym drążkiem. Dlatego, chociaż w ofercie klubów fitness zajęcia mogą być oznaczone jako poziom średniozaawansowany, każdy chętny może w nich uczestniczyć.

Mimo że są to ćwiczenia siłowe, godzina dźwigania ciężarów i wielokrotne powtórzenia pozwalają spalić kalorie, pomagając nam w ten sposób jednocześnie rzeźbić sylwetkę i zrzucać zbędny tłuszczyk.

Zobacz też:  Fitness – jakie zajęcia wybrać?

Jak ćwiczyć ze sztangą?

Magic bar to zajęcia rozwijające wszystkie partie mięśni. W rytm muzyki wykonujemy przysiady, wypady, różne kombinacje uginania ramion, pompki i inne ćwiczenia, a wszystkie, oczywiście, ze sztangą w rękach lub na barkach. Nie musisz specjalnie przygotowywać się do zajęć, ani przynosić swojego sprzętu, klub fitness dostarczy Ci potrzebnych przyrządów. Jeśli chcesz, możesz jedynie zaopatrzyć się w rękawiczki, które pomogą ochronić skórę dłoni przed odciskami, ale nie jest to konieczne.

Jak wygląda trening?

Taka forma fitnessu nie należy do skomplikowanych – wystarczy nauczyć się kilku podstawowych ćwiczeń i wczuć się w muzykę, która pomaga utrzymać odpowiednie tempo ruchów. Układ treningu też nie jest trudny, więc jeśli nie lubisz tanecznych zajęć, podczas których łatwo można pomylić kroki, magic bar jest właśnie dla Ciebie. Ćwiczenia nie są nastawione na żadną konkretną grupę wiekową, a dzięki ich siłowemu charakterowi, mogą w nich uczestniczyć zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo ważna jest prawidłowa postawa. Napięte mięśnie brzucha i rozluźnione kolana pozwolą Ci uniknąć uszkodzenia pleców. Dlatego, jeśli jesteś na zajęciach pierwszy raz, koniecznie zwróć się do prowadzącego, który pokaże, jak dobrze się ustawić. Pomoże też dobrać odpowiednią wagę ciężarów i nauczy jak ją zmieniać. Przyda się to podczas ćwiczeń, bo obciążenie zmieniane jest w zależności od ćwiczonej grupy mięśni.

Pamiętaj, że nie warto udawać silniejszego niż jesteś i zakładać na sztangę ogromnych ciężarów już na pierwszych zajęciach. Lepiej zacząć od małego obciążenia i najpierw nauczyć się jak powinny wyglądać dobrze wykonywane ćwiczenia, co pozwoli czerpać korzyści z zajęć i uniknąć kontuzji.

Jeśli zdecydujesz się na fitness ze sztangą, następnego dnia po treningu daj mięśniom odpocząć i pozwól im się zregenerować. Pamiętaj także, żeby nie bać się zwiększania ciężaru co jakiś czas, co zapewni Ci nowe wyzwania, zapobiegnie nudzie i umożliwi dalszy rozwój mięśni.

Polecamy: Ćwiczenia na mięśnie - poradnik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/5 lat temu
Bardzo podoba mi się, że ktoś w końcu pomyślał o tym by stworzyć "instrukcję" ćwiczeń ze sztangą dla kobiet!! Jak chodzi o rękawice to czy są one potrzebne nawet przy ćwiczeniach na pustym drążku?? Ktoś kiedyś mi polecał rękawice Mad-maxa i zastanawiam się czy ich nie kupić. Na stronie www.mad-max.pl znalazłam właśnie damskie tylko potrzebuję opinię specjalistów dokładnie chodzi o : http://mad-max.pl/19-rekawice-rats.html
/7 lat temu
Miałam na myśli przede wszystkim ryzyko kontuzji. Ale również bardzo ważne jest odpowiednie dobranie ciężaru.
/7 lat temu
Między innymi chodzi o wagę - trenując bez nadzoru możemy też źle wykonywać ćwiczenia i przez to narazić się na uraz kręgosłupa.
POKAŻ KOMENTARZE (2)