Jak spalać tłuszcz bez utraty masy mięśniowej?

Kobiety lubią silnych, opiekuńcych mężczyzn/ fot. Shutterstock
Zastanówmy się, na czym polega proces odchudzania? Chcąc spalić tkankę tłuszczową, planujemy to zrobić bez utraty tkanki łącznej – masy mięśniowej oraz gęstości kości. Jak spalać sam tłuszcz, dodatkowo wzmacniając kondycję, mięśnie i twardość kośćca?
/ 04.02.2011 10:21
Kobiety lubią silnych, opiekuńcych mężczyzn/ fot. Shutterstock

Czego nie chcemy stracić podczas odchudzania?

Pierwszym elementem masy ciała, o którym chcę powiedzieć, jest tkanka łączna. Nie chcemy jej tracić — chodzi tu o kości oraz mięśnie. Ubytek tkanki łącznej osłabia kościec, zwiększając w ten sposób ryzyko wystąpienia łamliwości kości, czyli osteoporozy. Z kolei zmniejszenie masy mięśniowej może wpływać na zdolność spalania tłuszczów w tempie optymalnym.

W rzeczywistości mięśnie odgrywają w procesie odchudzania bardzo ważną rolę. Ponieważ są tkanką wymagającą, jeśli chodzi o utrzymanie, oznacza to, że organizm musi spalić dużą liczbę kalorii, aby zapewnić im właściwe funkcjonowanie. Korzystne jest więc dla nas zachowanie, a nawet nabranie masy mięśniowej.

Wbrew pozorom na diecie trzeba jeść...

Szczególnie istotną rzeczą jest znajomość tych prawidłowości, ponieważ kiedy drastycznie obniżamy spożycie pokarmów, organizm sięga nie tylko po zapasy energii zgromadzone w tkance tłuszczowej (to czego chcemy), lecz także po wodę, glikogen (rodzaj węglowodanu przechowywanego w mięśniach), a nawet część tkanki mięśniowej (a tego nie chcemy).

Polecamy: Białko - budulec mięśni

Jak spalać tłuszcz bez utraty masy mięśniowej?

Znając rolę, jaką mięśnie odgrywają w szybkim spalaniu kalorii (nasz metabolizm), chcemy robić wszystko, aby zapobiegać utracie masy mięśniowej. Nawet jeśli w znaczący sposób nie ograniczamy liczby spożywanych kalorii — a w tej diecie nie będziemy tego robić — istnieją inne sposoby utraty tkanki mięśniowej. Pierwszy to brak aktywności fizycznej, a drugi to starzenie się: komórki mięśniowe zaczynają obumierać z powodu naturalnego wyniszczenia już od 30. roku życia.

Mięśnie – nieużywane zanikają

Jednak bardzo istotny jest fakt, że nie stracimy mięśni, jeśli będziemy ich używać. Z tego właśnie powodu zwiększenie aktywności fizycznej jest jednym z celów, które umieściłem w Fazie Pierwszej, a w Fazach Drugiej i Trzeciej zachęcam do podnoszenia poprzeczki. Aktywność fizyczna nie tylko pozwala utrzymać mięśnie, które już mamy, ale i pomaga w innych kwestiach. Na przykład przyczynia się do budowania dodatkowej masy mięśniowej, przez co tempo metabolizmu nie tylko nie spada, ale wręcz rośnie.

Czytaj też: Trening aerobowy - popraw kondycję

Regularność sprzyja kondycji

Kiedy ćwiczymy regularnie, mięśnie zwiększają produkcję enzymów pozwalających na przetwarzanie większej ilości tlenu. Im więcej tlenu, tym więcej można spalić kalorii, co znacznie przyspiesza metabolizm. Powodem, dla którego zawsze gorąco polecam ćwiczenia kondycyjne i siłowe, jest fakt, że na różne sposoby wpływają na zdolność mięśni do spalania kalorii.

Aerobik sprzyja produkcji enzymów stymulujących zużycie tlenu, a przez to spalanie kalorii, podczas gdy trening siłowy pomaga w utrzymaniu i budowie tkanki mięśniowej. Wzmacnia także kości, hamując ich zanik i obniżając ryzyko osteoporozy.

Trening siłowy nie jest obowiązkową częścią Fazy Pierwszej, ale widać teraz, dlaczego gorąco zachęcam do jego podjęcia, jeśli do tej pory jeszcze tego nie zrobiliśmy. To jeden z najlepszych sposobów przyspieszenia procesu odchudzania oraz jedna z najlepszych rzeczy, które można robić w życiu, aby być zdrowym i tryskać energią.

Fragment pochodzi z książki "Dieta Best Life" Boba Greene'a (Wydawnictwo Helion, 2008). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA