Ćwiczenia w klubach fitness są dostosowane do potrzeb każdej z nas. Zależy, nad czym chcesz popracować /fot. Fotolia

Fitness – jakie zajęcia wybrać?

Nie wiesz, na jaki trening fitness się zdecydować? Dowiedz się tutaj! Czym się różni ABT od TBC? Jakie są zalety stretchingu? Kiedy zdecydować się na pilates, a kiedy na tai-chi albo tae-bo? Które z ćwiczeń oferowanych przez kluby fitness mają charakter relaksujący, a które wymagają większego wysiłku? Które zajęcia mogą nam pomóc w zredukowaniu cellulitu, a które pomogą schudnąć?
/ 05.10.2011 10:05
Ćwiczenia w klubach fitness są dostosowane do potrzeb każdej z nas. Zależy, nad czym chcesz popracować /fot. Fotolia

Step Aerobik

Step to zajęcia taneczno-choreograficzne w grupie. Do energetycznej muzyki wykonuje się ćwiczenia na stepie (specjalny stopień o regulowanej wysokości, na który można wchodzić i z niego schodzić, okrążać, opierać się etc.), które łączą ćwiczenia fizyczne z elementami tańca. Ćwiczenia na zajęciach step aerobic to m. in. wykopy z wchodzeniem na step, okrążanie stepu, wymachy rękoma, rozciąganie łydek, ud, brzuszki etc. - wszystkie skomponowane w układ muzyczny. Step aerobic rzeźbi głównie uda, łydki i pośladki, ale również brzuch i częściowo ramiona.

Dla kogo? Dla osób chcących poprawić kondycję, wzmocnić wytrzymałość, ćwiczyć pamięć ruchową podczas wykonywania układów choreograficznych, poprawić wygląd nóg.

Stretching

Stretching, co po angielsku oznacza "rozciąganie", polega na rozciąganiu poszczególnych mięśni. Pewnie pamiętasz ze szkoły rozciąganie w rozkroku i "dociskanie"? To właśnie stretching. Ćwiczenia stretchingowe łączą w sobie elementy gimnastyki i kulturystyki. Stosują je zarówno doświadczeni sportowcy, jak i osoby uczęszczające na fitness. Trening stretchingowy to połączenie naprzemiennych serii ćwiczeń: spokojnych i dynamicznych. Ćwiczenie polega na kilkunastosekundowym napinaniu danego mięśnia, a następnie kilkunastosekundowym, powolnym rozluźnianiu. Standardowa seria stretchingu trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Przy rozciąganiu pojawia się uczucie napięcia mięśni, ale nie powinnaś odczuwać bólu - grozi to naderwaniem tkanek.

Dla kogo? Ta forma ćwiczeń usprawnia mięśnie, a także poprawia krążenie. Stretching to idealna forma rozgrzewki przed większym treningiem. Jeśli biegasz lub uprawiasz inne formy treningu, zrób rozgrzewkę w postaci rozciągania. Uwaga: ona sama powinna być poprzedzona... rozgrzewką; czyli kilkoma przysiadami, skłonami, podskokami. Mięśnie, które nie będą rozgrzanie przed rozciąganiem, są narażone na urazy.

ABT(Abdominal Buttocks and Thigs)

Rytmiczna muzyka i konkretne, wzmacniająco-rozciągające ćwiczenia. ABT (skrót z angielskiego: "brzuch, pośladki, uda") to trening wzmacniający partie ciała, gdzie pojawia się cellulit: pośladki, biodra, uda, ale też ramiona, łydki i okolice brzucha. Trening ma charakter naprzemienny; trochę ćwiczeń na nogi (pośladki, uda, łydki), trochę brzuszków, elementu stepu, rozciąganie. Dzięki ABT można zredukować tkankę tłuszczową rozłożoną nierównomiernie (grudki) w wymienionych partiach ciała, a także uelastycznić ciało. Poza tym ABT wpływa pozytywnie na ogólną kondycję fizyczną.

Dla kogo? Jeśli chcesz popracować nad dolnymi partiami ciała (brzuch, uda, posladki), ABT to doskonałe rozwiązanie dla ciebie. Można powiedzieć, że ćwiczenia podczas zajęć ABT są średnio intensywne. Jeśli jednak zależy ci na efekcie, nie będzie to bezowocny wysiłek. Dzięki intensywnym, energetycznym ćwiczeniom przy muzyce, tkanka tłuszczowa spala się szybciej. Nie ma ograniczeń wiekowych; każdy może spróbować ABT.

TBC (Total Body Conditioning)

TBC to angielski skrót od: "wzmacnianie całego ciała". Przypomina ABT (również ćwiczy się przy rytmicznej, klubowej muzyce), ale obejmuje także górne partie ciała. Trening jest trochę bardziej intensywny. Zajęcia polegają na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających, połączonych z aerobowymi (które przyspieszają puls). Mają za zadanie pomóc w spalaniu tłuszczu i rozwinąć poszczególne mięśnie. W trakcie ćwiczeń wykorzystywany jest różnorodny sprzęt wspierający pracę mięśni, taki jak np. hantle, obciążenia na nogi czy gumowe taśmy (tzw. tubingi).

Dla kogo? Dla chcących szybko zrzucić zbędne kilogramy i wymodelować sylwetkę, poprawić kondycję całego ciała, zlikwidować rozstępy i cellulit, pozytywnie się zmęczyć lub przygotować do większego wysiłku fizycznego, np. wyjazdu w góry. TBC można ćwiczyć nawet w starszym wieku.

Polecamy: Fitness - w domu czy w klubie?

Pilates

Pilates to ćwiczenia wzmacniające mięśnie całego ciała (szczególnie brzucha i grzbietu), wykonywane przy spokojnej muzyce. Odstresowują, rozluźniają ciało, wpływając tym samym na polepszenie samopoczucia. Co ważne, pilates w bardzo niewielkim stopniu obciąża stawy. Pilates stosuje się w rehabilitacji i przy problemach z kręgosłupem, usprawnia bowiem mięśnie kręgosłupa i kształtuje prawidłową postawę. Decydując się na pilates możesz skupić się na sferze umysłu - ćwiczyć oddech, koncentrację i płynność ruchów. W ćwiczeniach pilates pojawiają się różne przyrządy; maty, poduszki, obręcze, piłki i inne.

Dla kogo? Dla chcących się zrelaksować, zredukować stres, rozluźnić, rozciągnąć i wzmocnić mięśnie przy spokojnej muzyce. Dobry trening dla osób z problemami z kręgosłupem. Pilates można ćwiczyć w każdym wieku.

Tai-chi

Tai chi to zajęcia, opierające się na wschodnich technikach osiągania spokoju umysłu, relaksujące i odprężające. Podobno tai chi to łagodna forma kung fu, która powstała dla "leniwych" chińskich arystokratów - ruchy w tai chi są bardzo podobne do tych z king fu, jednak są wykonywane bardzo powoli. Tai chi polega właśnie na wykonywaniu powolnych ruchów, które mają wzmacniać mięśnie i uelastyczniać je, a także usprawniać krążenie krwi. Płynność ruchów i piękno ich układu sprawiają, że tai chi to "medytacja w ruchu". Duże znaczenie ma prawidłowy oddech.

Dla kogo? Dla zainteresowanych filozofią i religią chińską, chcących spędzić czas na ćwiczeniach relaksujących, poprawiających płynność ruchów, redukujących stres.

Tae-bo

Tae-bo to połączenie sztuk walki (karate, kickboxing, aikido, takewondo) z aerobikiem. Ćwiczenia są wykonywane przy dynamicznej muzyce. Tae-bo wzmacnia ciało, pomaga schudnąć, a przy tym pozwala wyładować emocje. Tak naprawdę tae-bo nie jest sztuką walki ani zajęciami z samoobrony. Elementu karate czy kick-boxingu sprawiają natomiast, że trening jest bardziej energetyczny. Podczas ćwiczeń stosuje się ruchy takie jak uderzenia, kopnięcia i podskoki.

Dla kogo? Dla chcących wyrzeźbić mięśnie i sylwetkę, a zwłaszcza partie takie jak ramiona, brzuch, uda i pośladki.

Fit Ball

Fitball, znany też pod nazwą body ball, to ćwiczenia z piłką o średnicy 55-60 cm, rozwijające mięśnie, odpowiedzialne za postawę ciała. Przy spokojnej muzyce wykonuje się ćwiczenia, które pozwalają rozciągnąć praktycznie każdy mięsień! Dzięki ćwiczeniom z piłką zwiększa się ruchomość stawów, ćwiczenia pomagają także eliminować wady postawy. Ćwiczenia z piłką są świetne na mięśnie kręgosłupa. Body ball relaksuje, ale i pozwala ukształtować mięśnie i sylwetkę - wszystko zależy od naszego zaangażowania w przygodę z piłką.

Dla kogo? Dla tych, którzy lubią przyjemne zajęcia ogólnorozwojowe, dla chcących poprawić kondycję, odstresować się, wzmocnić mięśnie pleców, ukoić ból kręgosłupa, poprawić krążenie, modelować sylwetkę i zmysł równowagi.

Polecamy: Fitball - jak ćwiczyć z piłką?

Fat Burning

Fat burning to po angielsku "spalanie tłuszczu". O co chodzi w tych ćwiczeniach? Fat burning to trening aerobowy, skupiający się na spalaniu tkanki tłuszczowej. Zestaw prostych, ale dość intensywnych ćwiczeń, wykonywanych przy muzyce sprawia, że łatwiej się zmobilizować do ich wykonywania. Ćwiczenia są oparte o układy choreograficzne. Natężenie ćwiczeń można ustalić samodzielnie bądź z instruktorem. Możesz być jednak pewna, że są tak dobrane, by spalać tłuszcz odpowiednio, na poziomie twojego maksymalnego dla ćwiczeń aerobowych tętna. W zależności od wysiłku włożonego w ćwiczenia, dzięki fat burning można spalić nawet do 1 kg tygodniowo.

Dla kogo? Dla niezdecydowanych, lubiących taniec, chcących spalić tkankę tłuszczową w przystępny i pozbawiony nadmiernego wysiłku sposób.

Body Workout

Body workout to ćwiczenia rozwijające mięśnie wszystkich partii ciała, rzeźbiące sylwetkę, trzeba powiedzieć - dość intensywne. Opierają się na podstawowych krokach aerobiku. Body workout ćwiczy m. in. Pudzianowski.