1. Poinformuj rodzinę lub znajomych gdzie zamierzasz biegać
Jeżeli Twoje trasy często prowadzą z dala od uczęszczanych dróg, przed wybiegnięciem poinformuj kogoś, którędy zamierzasz biec. Jeśli przytrafi Ci się kontuzja uniemożliwiająca poruszanie będzie Cię można szybciej odnaleźć.
2. Sprawdź swój strój przed startem
Zanim rozpoczniesz bieg zobacz, czy masz przy sobie wszystko co jest Ci potrzebne podczas treningu. Sprawdź czy ubranie nigdzie nie obciera i czy buty są dobrze dopasowane. Porządnie zawiąż sznurowadła.
Zobacz także: Bieganie i kontuzje
3. W czasie biegu myśl co robisz
Pamiętaj by podczas biegu nie zapominać o otoczeniu. Uważaj na wszystkie przeszkody. Zwracaj uwagę na auta, rowerzystów, pieszych i innych biegaczy. Staraj się z wyprzedzeniem notować wszystkie przeszkody. Co jakiś czas skontroluj swoje buty (rozwiązane sznurowadło może spowodować poważny upadek).
4. Upewnij się, że jesteś widoczny
Jeżeli biegasz w warunkach ograniczonej widoczności warto na siebie założyć ubranie, które zagwarantuje, że zostaniesz odpowiednio wcześnie zauważony przez kierowców, rowerzystów i pieszych. Bardzo przydatne są elementy odblaskowe. Nie zakładaj ciemnego dresu gdy biegasz wieczorami po słabo oświetlonym terenie.
5. Nie słuchaj muzyki
To jeden z tych punktów, których sam nie przestrzegam. Tym niemniej muzyka z MP3 odcina Cię od bodźców dźwiękowych - nie usłyszysz klaksonu auta, hamującego rowerzysty czy nadbiegającego z tyłu napastnika (dla którego Twój IPod będzie dodatkową zachętą do ataku).
Zobacz także: Nordic Wlaking, czyli marsz z kijami
6. Biegaj w grupie
Staraj się biegać w większej grupie - szczególnie jeśli biegasz po zmroku lub w rzadko uczęszczanych miejscach.
7. Ogranicz swoją atrakcyjność
Zdaję sobie sprawę, że jest to punkt, który dla wielu miłośników biegania jest nie do zaakceptowania. Pamiętajcie jednak, że im mniej atrakcyjni wydajecie się potencjalnemu napastnikowi tym mniejsza szansa, że zostaniecie zaatakowani. Paniom biegającym samotnie po zmroku zdecydowanie odradzam stroje podkreślające figurę. Wszystkim zaś biegaczom zalecam rezygnację z bardzo drogich elementów stroju oraz widocznych kosztownych gadżetów.
Polecamy: Co daje Nordic Walking
8. Zabierz ze sobą jakiś dokument
Gdy coś Ci się stanie w czasie treningu - dowód osobisty lub gumowa bransoletka z Twoimi danymi ułatwi osobom udzielającym Ci pomocy kontakt z Twoimi bliskimi.
Jak widać w dość prosty sposób można zwiększyć bezpieczeństwo podczas treningu. Na zakończenie warto przypomnieć o jednej rzeczy. Jeżeli podczas biegu zauważysz osobę lub miejsce, które wydaje się podejrzane - zaufaj swoim zmysłom i biegnij inną drogą. Nic w ten sposób nie stracisz a możesz wiele zyskać.