Skąd pochodzi nordic walking?
Nordic walking powstał w latach 20. ubiegłego wieku w Finlandii. Początkowo pomyślany był jako forma pozasezonowego, letniego treningu dla narciarzy biegowych. Współcześnie, ze względu na swoje liczne zalety, zyskuje coraz większą popularność, także wśród amatorów nie związanych z żadną dyscypliną sportową. Pojawienie się na rynku w 1997 roku specjalistycznych kijów do uprawiania nordic walking zapoczątkowało upowszechnianie się tego sportu na większą skalę.
Na czym polega nordic walking?
Nordic walking może być uprawiany przez cały rok, prawie w każdym klimacie. Jest swego rodzaju połączeniem chodu sportowego i narciarstwa biegowego. Aby opanować odpowiednią technikę marszu, najlepiej wziąć udział w zajęciach z doświadczonym instruktorem. Można też poszukać porad w internecie, istnieje wiele stron na których „chodziarze” dzielą się swoimi doświadczeniami.
Warto wiedzieć: Jakie korzyści zdrowotne daje uprawianie nordic walking?
Jedna z podstawowych zasad nordic walking: stopy stawiamy zaczynając od pięty, a ręce i nogi pracują naprzemiennie; kiedy stawiamy prawą stopę, lewy kijek dotyka podłoża.
Jakie są zalety nordic walking?
Jak każdy sport, nordic walking ma zbawienny wpływ na nastrój i samopoczucie. Ze względu na swoją specyfikę jest także korzystny dla zdrowia fizycznego osób w każdym wieku, niemal bez względu na kondycję. Ponieważ angażuje mięśnie całego ciała, przy porównywalnym wysiłku pozwala spalać więcej kalorii i zwiększa wytrzymałość mięśni bardziej niż zwykły marsz.
Nordic walking jest formą ruchu, która tylko w niewielkim stopniu obciąża stawy. Ponadto marsze nie wymagają dużych nakładów finansowych, wystarczy mieć odpowiednie kije. Wspólne spacery lub udział w zorganizowanym treningu mogą być także doskonałą okazją do zawarcia nowych, ciekawych znajomości oraz poznania okolicy.
Polecamy: Poradnik: Jak dobrać kijki do nordic walking?