Utrzymywanie właściwej postawy w trakcie biegu nie jest łatwe. Nawet osoby biegające od dawna mają z tym problemy. Początkujący mają jeszcze trudniej bo muszą pokonać siłę przyzwyczajenia, wrodzonych nawyków i zwykłej słabości podczas biegu. Jeśli chcesz biegać elegancko i efektywnie zapamiętaj poniższy dekalog.
1. Ląduj na śródstopiu
Staraj się lądować na śródstopiu a następnie przenosić ciężar na palce. Lądowanie na palce bardzo obciąża nogę poniżej kolana powodując uciążliwe bóle goleni oraz zmęczenie mięśni łydki. Z kolei lądowanie na pięcie hamuje Twój bieg i może powodować poważne kontuzje wynikające z nadmiernych przeciążeń.
Zobacz także: Jakie są najczęstsze błędy biegaczy
2. Nie garb się
W czasie biegu trzymaj wyprostowane plecy i podniesioną głowę. Staraj się jak najczęściej kontrolować postawę, bo wraz ze zmęczeniem przychodzi skłonność do przygarbiania się. To z kolei prowadzi do bólów pleców, karku, szyi oraz utrudnia oddychanie.
3. Nie patrz pod nogi
Patrz zawsze na drogę około 5 metrów przed Tobą. Przynosi to podwójną korzyść - po pierwsze: nie garbisz się, po drugie, nie wpadniesz na nieoczekiwaną przeszkodę.
4. Rozluźnij dłonie
Zbyt silne zaciskanie dłoni powoduje ból mięśni w rękach, ramionach i szyi. Poza tym jest zbędnym zużyciem energii. Dłonie mogą być lekko zaciśnięte. By utrzymać odpowiednią siłę wyobraź sobie, że trzymasz w nich coś kruchego, czego nie można zgnieść.
Zobacz także: Jak zmniejszyć ryzyko kontuzji
5. Nie wysuwaj ramion do przodu
Częsty błąd. Ramiona powinny być w jednej linii z szyją. Jednak zmęczenie może spowodować, że zaczniesz wysuwać je do przodu. Efekt? Utrudnione oddychanie i niepotrzebna utrata sił.
6. Trzymaj ręce zgięte pod kątem 90 stopni
Kolejny częsty błąd - szczególnie wśród nowicjuszy. Optymalnym kątem zgięcia rąk w czasie biegu jest kąt prosty. Gwarantuje najlepsze wykorzystanie energii. Jednak wielu biegaczy ma skłonność do podnoszenia rąk wyżej gdyż uważają, że tak jest łatwiej. Jednak ręce na wysokości klatki piersiowej to rozwiązanie dobre dla bokserów. W trakcie biegu tracisz w ten sposób więcej energii (na niepotrzebne podnoszenie rąk).
Polecamy: Bieganie i kontuzje
7. Pracuj rękami w ramionach a nie w łokciach
Jeśli wykorzystasz całą długość rąk Twoje bieganie będzie efektywniejsze. Pracując rękami w łokciach nie tylko szybciej się męczysz ale także zabawnie wyglądasz. Błąd bardzo trudny do wyeliminowania ze względu na fakt, że jest on zazwyczaj utrwalany od dzieciństwa.
8. Nie machaj rękami na boki
Praca rękami w kierunku innym niż równoległy do biegu to rozpraszanie energii na boki. Wyobraź sobie linię przebiegającą przez środek ciała i staraj się by ręce jej nie przekraczały
9. Nie podskakuj
Krok biegowy nie powinien być zbyt wysoki. Wysokie susy nie przyspieszą tempa. Im wyżej podskoczysz tym więcej energii zużyjesz na ruch w pionie a przecież bieganie to ruch w poziomie. Poza tym przy bardziej płaskim kroku mniej obciążasz nogi. Od wysokości kroku zdecydowanie ważniejsza jest jego częstotliwość.
10. Nie wykonuj zbędnych ruchów
Co prawda rekordzistka świata w maratonie, Paula Radcliffe, biega tak, jakby każda część jej ciała chciała pobiec w innym kierunku, ale to wyjątek potwierdzający regułę. Każdy "normalny" człowiek biegający w ten sposób natychmiast roztrwoni swoje siły. Zasada jest prosta - im więcej sił zmarnujesz na poruszanie się w kierunkach innych niż do przodu tym mniej ich zostanie na dotarcie do celu.
Zobacz także: Fit ball - zdrowie dla kręgosłupa
Jak widać zasady są proste. Jednak ich stosowanie w praktyce wymaga czasem lat żmudnych treningów. Jeżeli myślisz poważnie o bieganiu warto popracować nad złymi nawykami - nagrodą będzie większa przyjemność z biegania.