POLECAMY

Co daje nordic walking?

Jakie są korzyści z uprawiania nordic walking? Co takiego decyduje o tym, że ten sport jest tak chętnie i coraz powszechniej uprawiany?
Co daje nordic walking?

Ruch to zdrowie

Powszechnie wiadomo, że warunkiem zachowania zdrowia i witalności przez długie lata jest codzienna dawka ruchu. Regularne marsze z kijami, podobnie jak inne formy aktywności ruchowej, poprawiają sprawność i ogólną kondycję fizyczną organizmu. Ponadto korzystnie wpływają na samopoczucie i nastrój. Systematyczny wysiłek fizyczny powoduje wzrost zadowolenia z życia. Kolejną korzyścią z uprawiania sportu jest możliwość pozbycia się zbędnych kilogramów. Stosowanie diety w połączeniu z ruchem pomaga stracić na wadze, ruch przyśpiesza również przemianę materii.

Warto wiedzieć: Jakie korzyści zdrowotne daje uprawianie nordic walking?

Zalety nordic walking

  • Nordic walking to sport wyjątkowo bezpieczny dla stawów i całego aparatu ruchu. Podczas marszu część ciężaru przenoszona jest na obręcz barkową, co odciąża stawy i kręgosłup. Sport ten poleca się osobom z nadwagą, a także z różnego rodzaju problemami ortopedycznymi.
  • Marsz z kijkami rozwija aż 90% systemu mięśniowo-szkieletowego. To więcej niż w przypadku zwykłego chodu, ponieważ chodzenie z kijami angażuje także górne partie ciała. Szacuje się, że nordic walking jest o 30-40% bardziej efektywny od zwykłego chodzenia.
  • Wydatek energetyczny i spalanie kalorii w przypadku marszu z kijami jest większe niż podczas „zwykłego” chodzenia, czyli chudniemy szybciej.
  • Nordic walking wzmacnia mięśnie grzbietu i kręgosłupa. Oznacza to, że może pomóc pozbyć się lub zmniejszyć uporczywe bóle pleców.
  • Marsze z kijami wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i poprawiają jego pracę. Pomagają obniżyć ciśnienie, poprawiają wydolność serca i zaopatrzenie komórek w tlen.
  • Sport ten to możliwość aktywnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz zawierania nowych znajomości. Wspólne marsze to doskonała rozrywka i okazja do zacieśniania więzi. Przebywanie na świeżym powietrzu jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia.

Łatwe i dostępne

Oprócz wszystkich wymienionych korzyści, nordic walking ma tę niewątpliwą zaletę, że jest dostępny niemal dla każdego. Nauka techniki nie sprawia trudności, a niezbędny sprzęt ogranicza się do odpowiednich kijów. Sport ten może być uprawiany w prawie każdych warunkach atmosferycznych i na każdym terenie.

Polecamy: Nordic walking – spokojny spacer czy ciężki trening?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)