Dieta 5:2 dr. Mosleya: zasady, efekty, jadłospis

Dieta Mosleya, Dieta 5 2 fot. Adobe Stock
Kontrowersyjny program odchudzający pozwala na schudnięcie 6 kg w miesiąc! Poznaj zasady diety dr. Mosleya i oceń, czy jest dla ciebie.
Agata Bernaciak / 12.09.2019 15:28
Dieta Mosleya, Dieta 5 2 fot. Adobe Stock

Twórca diety przetestował ją sam i w ciągu miesiąca schudł 6 kg. To wystarczyło, by dieta 5:2 stała się popularna.

Na skróty:

Zasady diety 5:2

Zasady diety są bardzo proste - w ciągu tygodnia przez 5 dni jesz normalnie, a w ciągu 2 spożywasz 1/4 swojego zapotrzebowania pokarmowego (przyjmuje się, że dla kobiet to 500 kcal, dla mężczyzn 600 kcal). Zdaniem dra Mosleya najlepiej, jeśli owe 500 czy 600 kcal jest skondensowane w 2 posiłkach.

Jeśli decydujesz się na przeprowadzenie tej diety, pamiętaj, że aby osiągnąć efekt w ciągu pozostałych 5 dni również powinnaś pilnować swojego jadłospisu i nie jeść za dwóch.

Kaloryczność dobowa nie może przekraczać 1800 kcal, posiłki jedz regularnie i dziel je na 5 w ciągu doby.

Dieta 5:2 - jadłospis

Będąc na diecie 5:2 jesz normalne posiłki przez 5 dni. W trakcie 2 dni „postu” twoje posiłki powinny składać się głównie z sycących produktów białkowych oraz produktów o niskim indeksie glikemicznym.
 
Zalecany jadłospis w trakcie tych 2 szczególnych dni powinien składać się z ryb morskich o białym mięsie, warzyw i drobiu.
 
Posiłki powinny być proste, nisko przetworzone, a pomiędzy nimi powinnaś zachować 12-godzinną przerwę. 
 
Kluczowe jest nawodnienie organizmu, a dwa dni postu nie powinny następować po sobie. 

Zalety programu dr. Mosleya

Według dr Mosleya 2 dni głodówki w tygodniu pozwalają na:

  • oczyszczenie organizmu z toksyn,
  • obkurczenie ścian żołądka,
  • zjadania mniejszych porcji w czasie 5 „typowych” dni.

Niewątpliwym plusem jest również to, że w trakcie 5 dni, kiedy głodówka nie obowiązuje, nie ma konieczności rezygnacji z kawy, słodyczy czy alkoholu.

Można jeść przeciętne posiłki i nie odczuwać frustracji spowodowanej przygotowywaniem dietetycznych dań czy samym faktem, że jest się na diecie. 

Dr Mosley podkreśla, że dieta nie przyczyni się efektu jo-jo, bo przejście na system 5:2 nie jest tak trudny, jak w przypadku codziennych wyrzeczeń. 

Czy dieta 5:2 jest zdrowa?

Zdaniem dietetyków dieta ta nie należy do najrozsądniejszych. Nieumiejętnie przeprowadzana może doprowadzić do zaburzeń odżywiania. Cały sens odchudzania opiera się na deficycie kalorycznym.

Dieta dra Mosleya nie zakłada zdrowego odżywiania, tylko modyfikację przyzwyczajeń: jeśli przez cały tydzień będziesz jeść niezdrowe produkty, a przez dwa będziesz pościć, to stracisz na wadze, ale nie w zdrowy, zrównoważony sposób. 

Od czasu ukazania się książki słynnego twórcy diety 5:2, na rynku pojawiło się wiele bardziej rozsądnych, skutecznych i wyważonych diet, które w dłuższej perspektywie nie prowadzą do zaburzeń metabolizmu, kompulsywnego objadania się czy napadów wilczego głodu. 

Dowiedz się więcej:

Redakcja poleca

REKLAMA