POLECAMY

Czy wiesz, które produkty mają niski indeks glikemiczny?

Produkty o niskim indeksie glikemicznym - kiedy po nie sięgać? Podczas stosowania diety, gdy zdarzają nam się chwile słabości, zamiast słodyczy. Które produkty mają niski indeks glikemiczny? Sprawdź!

Produkty o niskim indeksie glikemicznym - kiedy po nie sięgać? Podczas stosowania diety, gdy zdarzają nam się chwile słabości, zamiast słodyczy. Które produkty mają niski indeks glikemiczny? Sprawdź!

Produkty o niskim indeksie glikemicznym

fot. Fotolia

Czytaj też: Dieta niskiego indeksu glikemicznego - IG

Co to jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (IG) to pojęcie znane zazwyczaj bardziej cukrzykom, gdyż na jego podstawie, układają sobie oni codzienny jadłospis. IG jest średnim wskaźnikiem procentowym, który mówi o tym, jak szybko po spożyciu jakiegoś produktu, wzrośnie poziom glukozy we krwi.

Na przykład: zjedzenie 50 gramów produktu o IG równym 65, spowoduje wzrost poziomu cukru we krwi o 65%. Możemy mieć produkty o niskim (do 55), średnim (50-69) i wysokim (powyżej 70) indeksie glikemicznym.

Produkty o wysokim, średnim i niskim IG

Produkty o wysokim IG indeksie glikemicznym, to te, które po spożyciu szybko, gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi. Wiąże się z tym także nagły wyrzut dużej ilości insuliny – hormonu odpowiedzialnego za jego obniżanie. Nagła hiperglikemia jest równie szybko obniżana, co skutkuje rychłym pojawieniem się głodu i innych objawów hipoglikemii (zlewne poty, drżenia, niepokój, osłabienie, podwójne widzenie). Takie skoki glikemii, są dla naszego zdrowia zgubne. Zapobiegając nadwadze i cukrzycy, warto zrezygnować lub ograniczyć jedzenie zdradliwych produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym

 • IG 110: piwo
 • IG 100: glukoza, skrobia modyfikowana, suszone daktyle
 • IG 95: pieczone lub smażone ziemniaki
 • IG 90: biały chleb, mąka kukurydziana, puree ziemniaczane, gotowane ziemniaki
 • IG 85: płatki kukurydziane
 • IG 80: gotowana marchew i bób
 • IG 75: dynia, arbuz
 • IG 70: biszkopt, chipsy, biały cukier, maca, suszone daktyle, suchary

Produkty o średnim indeksie glikemicznym

 • IG 65: kukurydza, słodzone dżemy, ananasy z puszki, rodzynki, chleb pełnoziarnisty
 • IG 60: miód, pełne mleko, banany, słodzone kakao, gotowana owsianka, ryż długoziarnisty, morele z puszki
 • IG 55: krem czekoladowo-orzechowy typu Nutella, spaghetti, kukurydza z puszki, otręby owsiane, brązowy, gotowany ryż,

Przyjmując produkty o niskim indeksie glikemicznym IG zapewniamy sobie wydzielanie insuliny na stałym poziomie, ponieważ wspomniane skoki glukozy praktycznie nie występują. Poziom glukozy utrzymywany jest na w miarę stałym poziomie. Produkty te pomagają nam walczyć z nieodpartą chęcią podjadania w chwilach kryzysu.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym

 • IG 50: kuskus, chleb orkiszowy, kiwi, sok pomarańczowy
 • IG 45: zielony groszek, żurawina, świeży ananas, winogrona
 • IG 40: truskawki, pumpernikiel, biała fasola, sok z jabłek, marchwi, makaron al dente
 • IG 35: fasola, jabłka, śliwki, dziki ryż, siemię lniane, suszone pomidory, chrupkie pieczywo
 • IG 30: czosnek, gruszki, niskosłodzone dżemy, cytrusy, pomidory
 • IG 25: gorzka czekolada, wiśnie, jagody,
 • IG 20: fruktoza (cukier owocowy), czereśnie, sok cytrynowy bez cukru, orzechy
 • IG 15: zielone liściaste warzywa, cykoria, cebula, fasolka szparagowa, szparagi, cukinia, kiełki soi, grzyby, oliwki, por
 • IG 5: suszone przyprawy

Dowiedz się więcej o produktach o niskim indeksie glikemicznym z naszego forum medycznego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/2 lata temu
jak to jest że suszone daktyle mają i 100 i 70 IG? Inne dane dotyczące większości tych produktów są podawane w USA, skąd te rozbierzności?
/5 lat temu
____________________________________________________________________ MOTTO: TRAGIFARSA DLA OTYŁYCH, I NIELOGICZNIE MYŚLĄCYCH. ***** PODAWANIE TZW. INDEKSU GLIKEMICZNEGO W STOSUNKU DO OK. 30% PRODUKTÓW, TO ZWYCZAJNE BŁĘDY MERYTORYCZNE: Nieprawdy biologiczne, lub raczej prostackie i bezczelne oszustwo wobec łaknących prawdziwej wiedzy otyłych Polaków. TEN OSZUKAŃCZY PROCEDER JEST KPINĄ Z INTELIGENCJI WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA: Wobec Polaków są to w najwyższym stopniu nieuczciwi, nikczemni propagatorzy kłamstw, którzy będą postawieni przed sądem. CI PROPAGATORZY TZW. IG, KŁAMIĄ: Najzwyczajniej przyczyniając się do wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 2, również szerzenia się plagi otyłości, a nie wykonali najprostszych nawet badań medycznych (elementarne analizy laboratoryjne) i rozpowszechniają pseudo reguły, które nijak nie odnoszą się do rzeczywistości wykreowanej na naszej planecie przez miliony lat; procesem o nazwie życie organizmów żywych. Gołym okiem widać, że Ci specjaliści od IG, cynicznie i bezczelnie potwierdzają nieprawdy biologiczne, które sami głoszą ośmieszając się przy tym skutecznie. DOPIERO ZAZNAJOMIENIE SIĘ Z TABELAMI IŻ: Produktów sklasyfikowanych w oparciu o wartości liczbowe jako tzw. INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU, stanowi spójne kompendium wiedzy dającej finale rozwiązania w zakresie zwalczania obu chorób. TZW. INDEKS GLIKEMICZNY, KTÓRYM TO POLACY SĄ OKŁAMYWANI: Przez ten IG tyją i zaczynają mieć cukrzycę; cała prawda o tym fałszywym i błędnym przekazie została zdemaskowana w książce, pt. PORADNIK ŻYWIENIOWY CZŁOWIEKA W XXI WIEKU. Rozdział nr R46: 5 stron merytorycznego tekstu, oraz dużo przykładów. ____________________________________________________________________
/3 lata temu
Kobiecina na każdym forum się udziela i wkleja ten sam tekst żenada........
POKAŻ KOMENTARZE (14)