BMI dla mężczyzn fot. Adobe Stock

Dlaczego obliczanie BMI dla mężczyzn może być zawodne?

BMI to prosty sposób na obliczenie, czy masz nadwagę. Jednak BMI dla mężczyzn, szczególnie tych trenujących, nie zawsze jest miarodajne. Wyjaśniamy, dlaczego.
Diana Ożarowska-Sady / 18.07.2019 11:08
BMI dla mężczyzn fot. Adobe Stock

Najbardziej znanym, najprostszym i jednocześnie najszybszym sposobem kontroli tego, czy masa ciała mieści się w normie, jest obliczenie wskaźnika BMI. Jednak metoda ta nie zawsze się sprawdza - szczególnie wśród kulturystów. Czy w takim razie BMI dla mężczyzn jest obliczane inaczej, niż dla kobiet? Oto, co musisz wiedzieć. 

Na skróty:

 1. Czym jest BMI?
 2. Obliczanie BMI
 3. BMI dla mężczyzn
 4. Metody wiarygodnych pomiarów

Czym w ogóle jest BMI?

BMI to skrót od angielskiego wyrażenia "Body Mass Index". Najprościej rzecz ujmując, to stosunek wagi do wzrostu. Widełki pozwalają określić, czy twoja waga jest w normie, czy może jest poniżej skali (niedowaga) bądź powyżej (nadwaga, otyłość). Wyniki kształtują się następująco:

 • BMI do 18,5 – to niedowaga
 • BMI 18,6-25 – waga prawidłowa
 • BMI 26-30 – nadwaga
 • BMI powyżej 30 – otyłość. BMI powyżej 35 to już otyłość II stopnia, a od 40 - zagrażająca zdrowiu (a nawet życiu) otyłość olbrzymia.

Okazuje się jednak, że sam stosunek wagi do wzrostu może być bardzo zawodny! Wszystko zależy bowiem od... składu ciała, czyli stosunku wagi mięśni do tłuszczu. Kulturyści, pomimo wzorowych parametrów, wg BMI mogą mieć...otyłość!

Idealnym przykładem jest Arnold Schwarzenegger. W czasach, gdy robił jeszcze karierę jako aktor - kulturysta, w szczytowej formie jego BMI wynosiło... 32-33! Jakim cudem? Sekret tkwi właśnie w proporcjach, a tych BMI nie uwzględnia.

BMI dla mężczyznfot. Adobe Stock

Jak obliczyć BMI?

Aby obliczyć swoje BMI trzeba (w wersji minimum) znać tylko swój wzrost i wagę. A potem posłużyć się:

 • wzorem: BMI = masa ciała (w kg) podzielona przez podniesiony do kwadratu wzrost w metrach.

Przykład na podstawie parametrów Arnolda Schwarzeneggera: 115 kg: 1,88 cm x 1,88 cm wzrostu = 32,54 BMI!

 • kalkulatorem BMI – wzrost i wagę wystarczy wpisać w odpowiednich rubrykach i kliknąć „oblicz". Niektóre kalkulatory uwzględniają także wiek i płeć! To dość istotne, szczególnie dla mężczyzn i to z 2 powodów...

BMI dla mężczyzn liczy się inaczej niż dla kobiet?

Ciało mężczyzny zawiera od 13 do 20% tkanki tłuszczowej, a kobiety 20–28%. Mężczyzna ma za to większą masę mięśniową i kostną oraz wyższą niż kobieta zawartość wody w organizmie. To wszystko zaś rzutuje na wyższą masę ciała – także w przypadku osób szczupłych i wysportowanych.

Istotny jest także wiek. Do ok. 60 - 65 roku życia masa ciała, a więc i BMI zwykle rośnie, potem zaś spada, choć akurat to nie tkanki tłuszczowej wtedy najwięcej ubywa, a właśnie masy mięśniowej i kostnej. W podeszłym wieku jesteśmy też gorzej nawodnieni.

Jak więc wiarygodnie sprawdzić, czy waga jest prawidłowa?

Aby mieć pewność co do trafności pomiaru składu ciała, warto przeprowadzić takie badanie u fachowca, dysponującego specjalistycznym, czułym sprzętem. Podczas takich pomiarów łatwo bowiem nawet o kilkuprocentowe przekłamania.

Co można zrobić we własnym zakresie? Oblicz swoje BMI, a jeśli wynik pokaże odstępstwa od normy, warto dodatkowo:

 • zmierzyć obwód pasa - w przypadku mężczyzn nie powinien przekraczać 94 cm (Arnold Schwarzenegger przy 115 kg wagi miał 86 cm w pasie!)
 • obliczyć wskaźnik WHR, który potwierdza lub wyklucza skłonność do typowej dla mężczyzn otyłości brzusznej. Aby obliczyć WHR należy obwód pasa (na wysokości pępka) podzielić przez obwód bioder (na wysokości wystających kości biodrowych i spojenia łonowego).

O otyłości brzusznej u mężczyzn świadczy wynik WHR = 1 lub więcej.

Warto mieć pod ręką wagę, która wskaże nie tylko ile ważysz, ale także zmierzy skład ciała!

Dowiedz się więcej o BMI:
Dieta dla osób z BMI powyżej 30

Niskie BMI a nieregularne miesiączki. Czy istnieje między nimi jakiś związek?