Pilnujesz diety, dużo się ruszasz, a mimo to waga ani drgnie? Albo odwrotnie: nie zmieniłaś nic w swoim stylu życia, ale nagle zaczęłaś przybierać na wadze? Okazuje się, że przyczyny tycia nie zawsze leżą w złej diecie i braku ruchu. I że potrafią być... bardzo zaskakujące! Serwis Bright Side postanowił zebrać wyniki różnych badań nad przyczynami nadwagi i otyłości i stworzyć listę czynników, których nawet nie podejrzewasz, że mogą przeszkadzać ci w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Co znalazło się na tej niechlubnej liście?
1. Muzyka klasyczna w restauracjach
Choć muzyka ponoć łagodzi obyczaje, okazuje się, że może mieć również zgubny wpływ na... figurę. Badania pokazały, że w restauracjach, w których puszczano muzykę klasyczną w tle, klienci zamawiali (i spożywali) więcej jedzenia i kawy. Warto to mieć na uwadze podczas planowania następnej romantycznej kolacji na mieście!
Co jeszcze? Sprawdź na kolejnych stronach naszej galerii!
2. Rok urodzenia
Jeśli urodziłaś się po 1942 roku, nie mamy dla ciebie dobrych wieści. Badacze okryli, że osoby urodzone po tym roku są znacznie bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Wynika to oczywiście nie z samego faktu przekroczenia "magicznej" granicy, a zmian w stylu życia, jakie nastąpiły od tego momentu.
3. Praca w nocy
Ludzki organizm jest zaprogramowany do funkcjonowania w określonym rytmie dobowym: działamy w ciągu dnia i śpimy w ciągu nocy. Gdy rytm ten zostanie zaburzony, może odbić się to na masie ciała...
4. Wieczne niedosypianie
A skoro już przy śnie jesteśmy: zbyt krótki sen może mieć tak samo katastrofalne skutki dla twojej figury, jak praca na nocnych zmianach. Sen odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym, a pozbawianie organizmu potrzebnego mu odpoczynku to prosta droga do nadwagi.
5. Zanieczyszczenie środkowiska
Badania pokazują, że czystość środowiska, w jakim żyjemy, może mieć wpływ na podwyższone ryzyko nadwagi i otyłości.
6. Oglądanie telewizji
Codzienne oglądanie telewizji przez dłużej niż 2 godziny zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości o 23%. Równie szkodliwe jest zasypianie przed telewizorem. Okazuje się, że ekspozycja na sztuczne światło zmniejsza poziom melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za sen i czuwanie. Hormon ten chroni nas również przed chorobami metabolicznymi, które mogą przyczyniać się do... nadwagi i otyłości.
7. Stres, smutek i zdenerwowanie
Kobiety, które cierpiały z powodu stresu pourazowego, szybciej przybierały na wadze i były bardziej narażone na nadwagę i otyłość niż te, które nie doświadczyły tego rodzaju stresu. Na szczęście wraz z polepszeniem stanu psychicznego, ryzyko nadwagi i otyłości również malało.
Warto również wspomnieć, że wiele osób "zajada" stres i przykre sytuacje, co w dłużej perspektywie również może przyczynić się do problemów z wagą.
8. Unikanie tłuszczu
Unikanie tłuszczu w każdej postaci może być równie szkodliwe dla figury, co jedzenie go w nadmiarze. Dlatego nie warto całkowicie rezygnować z tłuszczu w diecie, zamiast tego wybierając zdrowe tłuszcze roślinne (np. awokado) i tłuste ryby.
Wszystko o odchudzaniu i zdrowym odżywianiu znajdziesz w dziale Dieta&Fitness Polki.pl!