SURFING - deska surfingowa, nauka, deska dla początkujących

Kobieta z deską surfingową fot. Fotolia
Surfing to ślizg po wodzie na specjalnie przystosowanej do tego desce.
Karolina Kalinowska / 27.04.2017 09:25
Kobieta z deską surfingową fot. Fotolia

Surfing to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych na świecie. Najprościej mówiąc, to ślizganie (jazda) na specjalnie przystosowanej do tego desce, która jest unoszona przez fale morskie (najlepsze efekty osiąga się na falach oceanicznych). Surfer stoi na desce i unosi się na krawędzi fali. W teorii brzmi to bardzo prosto, ale w praktyce nauka surfingu zajmuje sporo czasu i wymaga niezwykłej cierpliwości kursanta.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tej dyscypliny sportu, to czytajcie dalej. W naszym tekście znajdziecie informacje o nauce surfingu, miejscach do jego uprawiania i niezbędnego sprzętu.

8 najseksowniejszych sportów na lato

Czym jest surfing?

Jak już wcześniej wspomniałyśmy surfing to ślizg na specjalnie przygotowanej do tego desce, która jest unoszona przez fale morskie. Do uprawiania tego sportu potrzebna jest jedynie deska surfingowa, pianka i fale morskie. Wytrwali surferzy próbują swoich sił w surfingu na zbiornikach wodnych z mniejszymi falami np. Morzu Bałtyckim. To również dobre warunki dla osób stawiających swoje pierwsze kroki na desce surfingowej.

Jednak zanim zaczniecie samodzielnie pokonywać fale, weźcie kilka lekcji pod okiem doświadczonego instruktora. Dzięki temu oswoicie się ze sprzętem i uzyskacie kilka cennych rad dotyczących pływania na desce. Później możecie zacząć szukać fal w innych miejscach na świecie.

Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że surfing to bardzo prosty sport. W praktyce nie wygląda to jednak aż tak kolorowo... Początki są bardzo trudne, a czasem potrafią być nawet bolesne. Warto się przygotować na upadki i drobne urazy. Jednak początkowe porażki nie powinny was zniechęcać, bo pierwsze samodzielne złapanie fali czasem wymaga sporo czasu, jeszcze więcej cierpliwości i wytrwałości, ale naprawdę warto. Trzeba również pamiętać, że do uprawiania surfingu jest potrzebna dobra kondycja (w czasie surfingu są potrzebne silne ramiona, grzbiet, brzuch, nogi i klatka piersiowa) i oswojenie z wodą. Musicie czuć się pewnie w wodzie i znakomicie pływać - to nie jest basen, tylko otwarty zbiornik wodny, który potrafi być bardzo niebezpieczny.

Surfing to sport ekstremalny, dlatego też wymaga pewniej odwagi. Czasem niewielkiej, ale powinniście mieć świadomość, że wchodząc do wody, zawsze ryzykujecie. Tutaj jest wiele czynników, na które nie macie wpływu - warunki pogodowe, wiatr, pływy morskie i fale.

Pokochaj go już dziś! Sport, który przyspiesza metabolizm, nie obciąża stawów i poprawia samopoczucie

Gdzie uczyć się surfingu?

Jak już wcześnie wspominałyśmy surfing to bardzo wymagający sport i zanim wybierzecie się na kurs musicie przejść kilka etapów przygotowań, bo bez odpowiedniej kondycji nie macie co marzyć o pływaniu na desce. Przed wyjazdem na kurs warto poświecić czas na intensywny trening na basenie i pływanie kraulem. Trzeba pamiętać o ćwiczeniach wzmacniających ręce, bo to one najbardziej się męczą w czasie surfowania. Warto także popracować nad równowagą i mięśniami nóg. Jeżeli sobie odpuścicie to najprawdopodobniej nawet nie uda się wam stanąć na desce.

Oczywiście najlepszym miejscem do nauki jest profesjonalna szkółka. Jeżeli myślicie, że będziecie musieli jechać na drugi koniec świata, żeby znaleźć takie miejsce, to jesteście w błędzie. Szkółki specjalizujące się w nauce surfingu bez problemu znajdziecie nad Bałtykiem. Najlepiej wybrać się tam w sierpniu, bo wtedy warunki do pływania są najlepsze.

Cena zajęć zależy od tego, czy są przeprowadzane w grupie, czy indywidualnie. Nauka w grupie od 3 do 6 osób to koszt ok. 50-60 zł za 1,5 godziny. W czasie kursu zajęcia zazwyczaj odbywają się dwa razy dziennie, więc rzeczywisty koszt to 100 zł. Jeżeli zależy wam na indywidualnych zajęciach, to musicie przygotować się na wydatek rzędu 70-80 zł za godzinę nauki. W cenę wliczone jest oczywiście wypożyczenie sprzętu na czas zajęć.

Jeżeli nie macie pewności, że surfing jest dla was, to możecie kupić jedną lekcję. Zobaczyć jak czujecie się na desce i wtedy dopiero zdecydować się na cały kurs. 

Trening kardio to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Na czym dokładnie polega?

Gdzie najlepiej uprawiać surfing?

Są miejsca, gdzie nie można uprawiać surfingu. Bo aby pływanie na desce było udane i przynosiło radość, spot musi spełniać kilka podstawowych warunków.

Oczywiście większość z nich dotyczy pogody, a dokładniej mówiąc warunków, które sprzyjają powstawaniu fal na morzu lub ocenia. Dlatego pierwszym kryterium jest wiatr, ale nie chodzi tutaj o zwykły silny wiatr, tylko taki, który da się przewidzieć. Dlatego niezbędna jest powtarzalność i regularność, a prądy morskie przynoszące wiatr muszą być stałe. Niezmienna powinna być również siła wiatru.

Bardzo ważna jest również regularna wysoka temperatura. Gorące powietrze z lądu sprawia, że chłodny wiatr znad oceanu lub morza jest silniejszy.

Zatem jakie miejsca na świecie najlepiej spełniają te warunki? Przede wszystkim są to wyspy na Oceanie Spokojnym, a dokładniej chodzi o archipelagi leżące w Oceanii. Dobrym miejscem do surfowania są oczywiście Hawaje, Australia, Nowa Zelandia, południowo-wschodnia Francja oraz atlantyckie wybrzeże Hiszpanii i Portugalii.

10 przykazań miłośnika sportów wodnych

Jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania surfingu?

Na początku przygody z surfingiem nie ma sensu kupować deski. Najlepiej ją wypożyczyć, bo jest to koszt ok. 50 zł za 3 godziny. Nie macie pewności, że zakochacie się w tym sporcie. Dopiero gdy poczujecie bakcyla, możecie pomyśleć o własnym sprzęcie. Ceny nowych desek zaczynają się od ok. 400 zł, ale oczywiście mogą kosztować znacznie więcej. Nam bez problemu udało się znaleźć nawet takie, które kosztują ok. 4 tys. zł.

Do uprawiania tej dyscypliny potrzebna jest jeszcze pianka, która może okazać się zbędna w cieplejszych zbiornikach, ale mimo wszystko warto ją mieć. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo produktów tego typu, dlatego bez problemu uda się wam znaleźć coś odpowiedniego.

Kitesurfing to widowiskowy, ale bardzo wymagający sport. Dlaczego?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA