Kitesurfing fot. Adobe Stock

Kitesurfing - gdzie się nauczyć, koszt kursu i sprzętu, definicja, historia

Kitesurfing to sport wodny podobny do windsurfingu. W Polsce najlepiej uczyć się go na Helu. Koszt kursu IKO 1+2 to około 900-1300 zł.
Karolina Kalinowska / 02.05.2020 18:16
Kitesurfing fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Gdzie nauczyć się kitesurfingu?
  2. Ile kosztuje nauka kitesurfingu?
  3. Ile kosztuje sprzęt do kitesurfingu?
  4. Co to jest kitesurfing?
  5. Dla kogo jest kitesurfing?
  6. Historia kitesurfingu

Gdzie nauczyć się kitesurfingu?

W Polsce mekką kitesurfingu jest Półwysep Helski. Ze względu na płytki akwen to doskonałe miejsce do nauki. Na półwyspie jednak zdarzają się dni bezwietrzne. Do najpopularniejszych kierunków zagranicznych zaliczają się: Fuertaventura, Teneryfa, Sardynia, Rhodos i Egipt. Bardziej odległe kierunki to m.in. Brazylia, Wenezuela czy Sri Lanka.

Pierwszą cechą akwenu, którą należy sprawdzić w kontekście uprawiania kitesurfingu, jest siła wiatru. Powszechnie uważa się, że jego prędkość powinna oscylować w przedziale 15-40 km/h. W przypadku osób stawiających swoje pierwsze kroki warto poszukać miejsc, w których wiatr wieje z prędkością 8-9 węzłów (15-17 km/h), w takich warunkach nauka kitesurfingu jest najbardziej komfortowa.

Drugim, niezwykle ważnym czynnikiem jest głębokość zbiornika wodnego. Powinien być płytki (najlepiej ok. 1 m głębokości) na dużej odległości od linii brzegowej. Pozwoli to m.in. na bezpieczne puszczanie latawca i panowanie nad nim w wodzie.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwracać uwagę, jest rozbudowana infrastruktura i czy plaża jest wystarczająco duża, aby pomieścić amatorów kitesurfingu i ich sprzęt. Osoby, które dopiero rozpoczynają naukę tego sportu, powinny korzystać ze sprzętu z wypożyczalni, bo ryzyko jego uszkodzenia jest duże.

Ile kosztuje nauka kitesurfingu?

Przed rozpoczęciem przygody z kitesurfingiem należy przejść odpowiedni kurs. Najlepiej, jeżeli będzie to kurs IKO (International Kiteboarding Organization). Jest to międzynarodowa organizacja kitesurfingowa zajmująca się szkoleniem instruktorów i opracowywaniem programu szkolenia kursantów. Certyfikaty (legitymacje) wydawane przez IKO są honorowane w szkołach i bazach na całym świecie.

Aby zostać, tzw. samodzielnym kitesurferem należy ukończyć kurs na poziomie IKO 1+2, czyli tzw. już pływam. W tym czasie nauczycie się wszystkiego od podstaw - teorii kitesurfingu, sterowania małym latawcem treningowym na lądzie, szeregu ćwiczeń z dużym latawcem w wodzie bez deski, znajomości zasad bezpieczeństwa i samoratownictwa w teorii oraz praktyce.

Po ukończeniu kursu IKO 1+2 otrzymuje się licencję potwierdzającą umiejętności i uprawniającą do wypożyczania sprzętu. Koszt kursu IKO 1+2 to wydatek rzędu 900-1300 zł.

Jak długo trwa kurs IKO 1+2? Wszystko zależy od warunków pogodowych. Pierwsze dwie godziny to zajęcia teoretyczno-praktyczne, które odbywają się na plaży z małym latawcem. Zajęcia na wodzie odbywają się, gdy wiatr wieje z siłą ok. 10 węzłów (20-28 km/h). Kurs IKO 1+2 trwa około 10 godzin, co przy dobrych warunkach wiatrowych można zrealizować w 3-4 wietrzne dni. Jest to również optymalny czas trwania kursu. Oczywiście plan szkoleniowy można zrealizować w 2 dni, ale wraz ze zmęczeniem spada szybkość przyswajania wiedzy.

Osoby, które poczują wiatr w latawcu, mogą również odbyć kurs doszkalający IKO 3. Zajęcia praktyczne obejmują pływanie w obu kierunkach, kontrolę prędkości, utrzymanie wysokości, pływanie pod wiatr, ostrzenie pod wiatr, zwroty i podstawowy skok. Ten etap kursu trwa około 5 godzin i kosztuje około 400-600 zł.

Cena kursu zawiera wypożyczenie sprzętu - latawca, deski, trapezu, kasku i kamizelki.

Ile kosztuje sprzęt do kitesurfingu?

Koszt nowego latawca to wydatek około 5000 zł. Oczywiście można kupić używany za około 2500-3000 zł. Ze względu na zmienny wiatr warto mieć minimum 2 latawce - jeden na większy wiatr, a drugi mniejszy na silny wiatr.

Każdemu kitesurferowi potrzeby jest bar, czyli drążek, który służy do sterowania latawcem. Ceny nowego sprzętu zaczynają się od 1600 zł do nawet 3000 zł, a używane możecie kupić już za 300 zł.

Do pływania niezbędna jest deska. Dobrej jakości używaną deskę możecie mieć już za około 1000 zł, a nowa to wydatek rzędu 1800 - 2600 zł.

Kolejnym niezbędnym sprzętem jest trapez (koszt około 600-800 zł) i pianka (koszt około 200-1300 zł).

Na początku proponujemy kupić jedynie piankę, a pozostały sprzęt wypożyczyć.

Co to jest kitesurfing?

Kitesurfing (można spotkać również nazwę kiteboarding) to sport wodny, technicznie podobny do windsurfingu. W kitesurfingu deska jest prowadzona na krawędzi (podobnie jak w snowboardzie). Zamiast żagla używa się latawca, który jest trzymany w znacznej odległości, na barze przypiętym do trapezu (uprzęży), który jest zakładany przez osobę uprawiającą tę dyscyplinę sportową. Kitesurfing można trenować w akwenach słodkowodnych i morskich.

Najprościej mówiąc kitesurfing to pływanie na desce napędzanej wiatrem za pomocą latawca. Ta dyscyplina sportu dotarła do Polski w 2000 roku, a rok później powstała pierwsza polska szkoła kitesurfingu i zostały rozegrane pierwsze Mistrzostwa Polski.

Dla kogo jest kitesurfing?

W kitesurfingu teoretycznie nie ma limitów wiekowych. Jednak ze względów bezpieczeństwa zalecane się, aby waga kursanta nie powinna być mniejsza niż 30 kg. Najmłodsi kitesurferzy zaczynają naukę w wieku 7 lat, a najstarsi - tutaj nie ma granic.

Historia kitesurfingu

Kitesurfing rozwinął się stosunkowo niedawno, lecz pierwszy udokumentowany przypadek użycia latawca zamiast żagla do napędu jachtu miał miejsce już w 1826 roku. Zaś w 1977 roku Holender Gijsbertus Adrianus Panhuizen jako pierwszy wykorzystał siłę latawca do pływania w pozycji stojącej na desce. Mężczyzna opatentował swój wynalazek i choć nie przyniósł mu korzyści finansowych, to jest uważany za wynalazcę kitesurfingu.

Ograniczenia techniczne nie pozwoliły na szybkie rozwinięcie się tej dyscypliny sportowej. Dopiero po 1995 nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania kitesurfingiem, a w 1996 roku odbyły się na Hawajach pierwsze Mistrzostwa Świata. Obecnie kitesurfing rozwija się bardzo dynamicznie i zdobywa coraz większą grupę wielbicieli.

Każdemu kitesurferowi potrzeby jest bar, czyli drążek, który służy do sterowania latawcem. Ceny nowego sprzętu zaczynają się od 1600 zł do nawet 3200 zł, a używane możecie kupić już za 300 zł.

Do pływania niezbędna jest deska. Dobrej jakości używaną deskę możecie mieć już za około 1000 zł, a nowa to wydatek rzędu 1800-2600 zł. Kolejnym niezbędnym sprzętem jest trapez (koszt około 600-800 zł) i pianka (ceny od 300 do nawet 1300 zł).

Sprzęt do kitesurfingu nie należy do najtańszych. Dlatego osoby początkujące powinny pomyśleć o jego wypożyczaniu. Na początku proponujemy kupić jedynie piankę.

Więcej o kitesurfingu:
Kitesurfing - na czym polega i ile kosztuje
Kitesurfing – po czym poznać dobry spot?